“فرانسوآ نیکولو” سفیر سابق فرانسه در تهران سازش غرب با ایران را از نتایج شکست تحریم های اعمال شده بر ایران عنوان کرد.به گزارش آوا دیپلماتیک، “فرانسوآ نیکولو” سفیر سابق فرانسه در ایران طی مصاحبه با روزنامه فرانسوی “لوموند” گفت: در توافق ژنو، غربی ها از مطالبات گذشته خود به عنوان مثال از توقف فعالیت سانتریفیوژ های ایران که پیشتر شورای امنیت خواهان آن شده بود، صرف نظر کردند.
وی با رد این مطلب که توافق ژنو نتیجه تحریم های اقتصادی علیه ایران است، خاطرنشان کرد: تحریم ها نتوانست از سرعت روند برنامه هسته ای بکاهد. در اواخر سال 2006 میلادی همزمان با اعمال نخستین تحریم ها از سوی شورای امنیت، تهران 360 سانتریفیوژ در اختیار داشت و هفت سال بعد، تعداد آن ها به 19 هزار دستگاه رسید و این شکست تحریم ها بود که غرب را به سازش واداشت.
سفیر سابق فرانسه در ایران توافق ژنو را مثبت ارزیابی کرد و افزود: مواد توافق ژنو دو طرف را به سمت توافق قطعی سوق خواهد داد. در حقیقت، اگر هر یک از طرف ها تعهد خود را در بازه زمانی مشخص شده نقض کند، مذاکرات متوقف می شود و دیگر توافقی وجود نخواهد داشت. این مسئله در طرح ها و پیش نویس های گذشته لحاظ نشده بود.
فرانسوآ نیکولو در ادامه افزود: از دیرباز غربی ها هدف “ˈتعداد صفر سانتریفیوژ” را در ایران دنبال می کردند. در سال 2003 میلادی نیز موفق شدند ایران را با امید واداشتن این کشور به توقف کامل برنامه هسته ای به تعلیق موقت وادارند. اما با شکست مذاکرات، غنی سازی از سر گرفته شد. غرب بتازگی فهمیده است که توقف کامل برنامه هسته ای ایران هدفی واقع گرایانه نیست.
وی شکست مذاکرات ژنو را زمانی دانست که غرب بخواهد چیزی بیش از توافق موقت را به مفاد توافق نهایی بیفزاید.
نیکولو در مورد معاهده منع گسترش سلاح هسته ای، گفت: این معاهده دستیابی به بمب اتمی را برای کشورهایی که فاقد این سلاح بوده اند، ممنوع می کند. به این ترتیب پنج کشور دارای بمب هسته ای در حالی دیگر کشورها را از دستیابی به فن آوری تولید این سلاح باز می دارند که خود تلاش چندانی برای امحای زرادخانه هسته ای خود نکرده اند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin