سفیر سابق فرانسه در تهران، با اشاره به آغاز فصلی نو در روابط ایران با کشورهای دیگر از سران اروپا خواست تا اشتباهات سال های گذشته در قبال ایران را تکرار نکنند.

به گزارش آوا دیپلماتیک، هر چند اجرای برجام آغاز شده و بر اساس شرایط اعلام شده کشورها می توانند آزادانه با ایران به داد و ستد بپردازند اما با این وجود گویا شرکت های آمریکایی با محدودیت هایی در این امر مواجه هستند و همین موضوع موجب شده تا کشورها و شرکت های اروپایی برای برقراری روابط سیاسی و اقتصادی با تهران از یکدیگر سبقت بگیرند.

در این میان اما سابقه بد کشورهای غربی در تعامل با ایران در سال های گذشته موجب شده تا نگرانی هایی در مورد حسن نیت کشورهای اروپایی در برقراری روابط با تهران در نزد ایرانیان وجود داشته باشد. در شرایطی که خاورماینه گرفتار بحران های پیچیده ای همچون داعش است و اعراب حاشیه خلیج فارس به عنوان متحدان سنتی غرب نیز با رفتار خود بر مشکلات امنیتی موجود در جهان افزوده اند ایران با بهره مند بودن از قابلیت های مختلف بهترین گزینه موجود برای گسترش روابط برای غرب است.

در همین رابطه برای تشریح بهتر شرایط موجود میان ایران و غرب بویژه اروپا خبرگزاری مهر با فرانسوا نیکولو، سفیر سابق فرانسه در تهران گفتگو انجام داده است:

پس از به نتیجه رسیدن توافق هسته ای ایران و آغاز اجرای برجام شاهد سفر گسترده مقامات اروپایی برای احیای روابط با ایران به تهران بودیم، شما این روند را چطور ارزیابی می کنید؟

کشورها برای بازگشت به ایران در حال رقابت با یکدیگر هستند و اروپا از فرصتی تاریخی برای تبدیل شدن به قدرت برتر این بازی برخوردار است چراکه در حال حاضر آمریکایی ها همچنان گرفتار تحریم های قدیمی هستند که در مواردی چون حقوق بشر و مبارزه با تروریسم به قوت خود باقی می مانند. واضح است که ایرانی ها منتظر هستند. بنابراین لازم است که ما (اروپا) از شرایط موجود استقبال کرده  و مانع از تکرار اشتباهات گذشته خود در قبال ایران شویم.

تمایل اروپا برای احیای روابط با ایران در شرایطی است که ایران در تاریخ هفتم اسفند صحنه برگزاری انتخابات بود. با توجه به شرایط موجود در ایران شما این موضوع را چطور ارزیابی می کنید؟

انتخابات هفتم اسفند ایران نشان داد که دموکراسی در این کشور در حال پیشرفت است. روحانی در آغاز دوره ریاست جمهوری خود سه وعده داده بود که یکی از آنها بهبود شرایط اقتصادی بود در شرایطی که اجرای برجام آغاز شده و کشورها و شرکت های مختلفی برای حضور در ایران ابراز آمادگی کرده اند پیش بینی می شود اقتصاد ایران شرایط بهتری را داشته باشد. به نظر می رسد که اکنون ایران در شرایطی آرام به سر می برد و این شرایط می تواند به پیشرفت اقتصادی کمک کند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin