سفیر سابق سوریه در ایران تأکید کرد که واقعیت سیاسی در دور آینده مذاکرات سوریه به همان حال خود باقی خواهد ماند و ژنو به درگیری پایان نمی دهد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، به نقل از سایت اینترنتی النشره، ترکی صقر، سفیر سابق سوریه در ایران گفت: مخالفت استفان دی‌ میستورا، فرستاده سازمان ملل به سوریه با تحلیل‌هایی که بر شکست مذاکرات تأکید داشت و پافشاری‌اش بر موفق نشان دادن مذاکرات از حقیقت عدم شکست این مذاکرات و تکمیل دستور کار آن با ادامه دیدارهایش با هیات دولت سوریه سرچشمه می‌گیرد.

وی گفت: تعلیق مشارکت هیات مورد حمایت ریاض در مذاکرات مساله سنگینی نبود بلکه مفید بود همانطور که سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه همین حرف را زد.

صقر گفت: آمریکا در حالی بازی در زمان باقی مانده است و روی توافقات آتش‌بس و توقف خصومت‌ها مانور می‌دهد تا آبروی اوباما را حفظ کند چون او آماده رفتن است و می‌خواهد با خسارت کمتری از جنگ بیرون برود. واقعیت سیاسی در دور آینده مذاکرات سوریه به همین حال خود باقی خواهد ماند.

وی گفت: آمریکا اگر خواهان حل سیاسی و نظامی بحران سوریه بود بدون نیاز به ائتلافی شامل 60 کشور نیز می‌توانست این کار را انجام دهد اما آمریکا در حال سرمایه‌گذاری است و اموالی را از کشورهایی می‌گیرد که خواهان حل بحران نیستند. مهمترین این کشورها ترکیه و عربستان هستند که آمریکا به آنها سلاح می‌فروشد تا طرح‌هایش را در منطقه تکمیل کند. واشنگتن همچنین تمایلی ندارد که به هم‌پیمانان سوریه اجازه پیروزی را بدهد طوری که ایران و روسیه به شکل مستقیم با این پرونده ارتباط دارند.

صقر تأکید کرد: آمریکا استراتژی‌های دراز مدتی را با قلم‌های صهیونیست‌ها برای خدمت به منافع اسرائیل ترسیم می‌کند. تا زمانی که اسرائیل موجود است و رؤیاهای گسترش قلمرو در خاورمیانه را در سر دارد این جنگ‌ها به پایان نخواهند رسید بلکه همواره پابرجا خواهند بود و ژنو قادر به پایان درگیری نخواهد بود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin