سفیر پیشین سوریه در ایران تاکید کرد تفاهم هسته ایی میان ایران و ‘1+5 بر بحران های منطقه به ویژه سوریه، اثرگذار خواهد بود.

به گزارش آوا دیپلماتیک، “ترکی صقر” سفیر پیشین سوریه در ایران در پاسخ به این سئوال که برخی رسانه ها مدعی هستند که سرنوشت بحران سوریه با مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5، گروه خورده است گفت: به نظر من در صورتی که تهران و کشورهای گروه 1+5 به نتیجه نرسند، بدون شک غربی ها فشارهایی را بر “محور مقاومت” اعمال خواهند کرد که سوریه بخشی از آن است.

این دیپلمات ارشد سوری افزود: از اینکه برخی کشورهای منطقه مانند ترکیه و عربستان سعودی، آلت دست غربی ها و مجری سیاست های آنها علیه محور مقاومت ضد اسرائیل شده اند، متاسفیم.

وی تاکید کرد: در تاریخ خیانت بزرگ آل سعود و “رجب طیب اردوغان” علیه مردم منطقه به ویژه سوریه، ثبت خواهد شد و سرانجام “روسیاهی” برای اینگونه جاه طلبان باقی می ماند و “شیرمردان مقاومت”، پیروز و در طول تاریخ “روسفید” خواهند ماند.

ترکی صقر بیانات رهبر ایران را مبنی بر اینکه اگر توافقی در خصوص مذاکرات هسته ای حاصل نشود، تهران متضرر نخواهد شد چرا که ایران متکی به “قتصاد مقاومتی” است، ستود و گفت: ما در سوریه از رهنمودهای آیت الله خامنه ای در ترسیم سیاست های راهبردی، استفاده می کنیم.

سفیر پیشین سوریه در ایران تصریح کرد: مراکز تصمیم گیرنده در دمشق از نقش فعال ایران برای دستیابی به راه حلی به منظور برون رفت از بحران سوریه استقبال می کنند، چرا که همواره تهران از استقلال و حاکمیت ملی کشور ما حمایت کرده است.

این دیپلمات ارشد سوری اظهار داشت: دولت سوریه به حل سیاسی بحران ایمان دارد و برای این کار سازوکارهای مهمی را در نظر گرفته که از مهمترین آنها می توان به در پیش گرفتن برنامه “آشتی ملی” و پذیرش شهروندان نادم اشاره کرد.

صقر که هم اکنون رییس دفتر مطالعات راهبردی حزب “بعث سوریه” است، خاطر نشان کرد: ایران نقش فعالی برای دستیابی به راه حل سیاسی به منظور حل بحران سوریه برعهده گرفته و می کوشد تا از طریق تماس با شخصیت ها و گروه های مخالف نظام سیاسی غیرمرتبط با خارج، نسبت به دستیابی به تفاهم میان آنها و دولت سوریه اقدام کند.

سفیر پیشین سوریه در تهران در این خصوص گفت: اقدام تهران در میزبانی اولین نشست “گفت و گوی ملی سوریه” که پاییز دو سال پیش برگزار شد، ستودنی است و راه را برای سوء استفاده کشورهای غربی به ویژه آمریکا از همایش های نمایشی به اصطلاح “دوستان سوریه” بست.

وی که در عرصه رسانه ای سوریه چهره ای شناخته شده و مدیر مسوول روزنامه البعث در دو دهه قبل بوده است، افزود: دمشق از ابتکار عمل ایران مبنی بر دستیابی به راه حلی برای پایان بحران 45 ماهه سوریه از خلال گفت وگوی سوری – سوری استقبال و آن را ابتکاری برای جلوگیری از مداخله کشورهای خارجی در امور داخلی سوریه ارزیابی می کند.

این دیپلمات سوری همچنین تاکید کرد: حمایت های اقتصادی ایران از مردم سوریه در سایه شرایط سخت معیشتی، نقش مهمی در مقاومت مردم و شکست تحرم های ظالمانه اقتصادی غرب علیه دمشق ایفا کرده است.

ترکی صقر خاطر نشان کرد: چنانچه حمایت های برادران ایرانی نبود، مقاومت سوریه در برابر تروریسم و قدرت های مستکبر، در چهار سال گذشته امکان پذیر نبود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin