پایگاه آمریکایی “پراوینس ژورنال” طی گزارشی از سیاست تحریم کنگره آمریکا علیه ایران تاکید کرد اکنون زمان اجرای این سیاست نیست.طبق گزارش پایگاه آمریکایی “پراوینس ژورنال “روبرتو توسکانو” سفیر سابق ایتالیا در تهران که ارتباطات زیادی با ایران دارد می گوید: او یکی از معدود کسانی است که می تواند از آیت الله خامنه ای برای مذاکره جدی مجوز بگیرد.

وی افزود: ما نباید بیش از حد خوش بین باشیم…اما گفتن اینکه هیچ چیزی عوض نشده است، واقع بینانه نیست.

به علاوه، اینکه دیگر احمدی نژاد مسئول مذاکرات نیست، خود یک تفاوت عمده است. او با شعارهای آخرالزمانی اش بسیاری را به خصوص در اسرائیل به این اعتقاد رساند که ایران برای تسریع در  ظهور موعود شیعیان امام مهدی (عج)، ممکن است اسرائیل را با بمب اتم هدف قرار دهد.

بر اساس این گزارش مهم نیست که واقعا قصد احمدی نژاد همین بوده است یا خیر، اما در هر صورت این اظهارات به مثابه سمی مهلک برای هرگونه گفت‌وگو بود. دشمنی ایران با اسرائیل تغییری نکرده است.

اما آن گروهی گه به سرعت هرگونه جنبه های جدید برای مذاکرات را رد می کنند، باید در چگونگی تغییر خاورمیانه که منجر به تضعیف ایران شده است، تامل کنند. در صدر تهدیدات متوجه ایران، کاهش قیمت جهانی نفت به دلیل افزایش زیاد تولید نفت و گاز در آمریکاست.

اگر توسعه برنامه هسته ای ایران به رغم تحریم ها ادامه یابد، فشار بر اوباما از سوی اسرائیل و برخی از نمایندگان افزایش خواهد یافت تا گزینه نظامی را به اجرا بگذارد. بنابراین، قبل از اینکه سنا، طرح مجلس نمایندگان برای تشدید تحریم ها را تصویب کند، باید در اهداف این تحریم یک بار دیگر اندیشه شود.

به گفته توسکانو، تحریم ها “تنها زمانی موثراند که ابزاری برای رسیدن به توافق باشند و این توافق نیازمند مصالحه است. اگر مذاکره ای در کار نباشد، تحریم ها می توانند به رویارویی نظامی منجر شوند.”

در نهایت این گزارش نتیجه گرفته است که در شرایطی که وضعیت برای مذاکره با تهران مساعد است، رهبران آمریکا نباید خود را در جعبه جنگ با ایران محصور کنند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin