روزنامه گاردین گزارش داد که اتحادیه اروپا نماینده‌ای برای شرکت در مراسم تحلیف روحانی به ایران نمی فرستد و فقط دیپلمات‌های مستقر در تهران در این مراسم شرکت می کنند.این روزنامه انگلیسی نوشت که انگلیس نماینده‌ای را برای شرکت در مراسم تحلیف حسن روحانی، رییس‌جمهور منتخب ایران به تهران نمی‌فرستد.

گاردین به نقل از یک سخنگوی وزارت امور خارجه انگلیس گزارش داد که موضع توافق شده اتحادیه اروپا این است که فقط دیپلمات‌های مستقر در تهران از طرف این اتحادیه در تحلیف حسن روحانی شرکت کنند و با توجه به اینکه انگلیس در ایران سفارت ندارد، در این مراسم شرکت نخواهد کرد.

این گزارش حاکی است: ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه انگلیس هفته گذشته اظهار کرد که کشورش برای افزایش تماس ها با مقامات ایران آمادگی دارد اما سخنگوی وزارت امور حارجه انگلیس گفت که عادی سازی روابط دیپلماتیک دوجانبه در نهایت به دادن اطمینان معتبر از جانب ایران در خصوص امنیت دیپلمات‌های انگلیسی و نیز پیشرفت در مذاکرات هسته‌یی چند جانبه بستگی خواهد داشت.

در عین حال داگلاس الکساندر، نمیانده پارلمان انگلیس و وزیر امور خارجه دولت سایه گفت که نپذیرفتن دعوت برای حضور در مراسم تحلیف روحانی از سوی وزارت امور خارجه انگلیس هم “قضاوت نادرست” و هم ” فرصتی از دست رفته” خواهد بود.

وی افزود : دیپلماسی دیدار با افرادی است که با آنها مخالفید. انگلیس باید با دیگر کشورهای اروپایی برای تعامل با رییس‌جمهور جدید ایران در عین حال که فشار مسالمت‌آمیز از طریق تحریم ها را حفظ می کند، کار کند.

در عین حال سر ریچارد دالتون، سفیر سابق انگلیس در تهران نیز با دفاع از تصمیم لندن برای شرکت نکردن در این مراسم گفت که طبیعی است که بروکسل سطح اروپا برای حضور در مراسم‌های ایرانی را هماهنگ کند تا از ارسال پیام ضد و نقیض به تهران خودداری شود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin