سفیر رومانی در ایران در جریان دیدار با سرپرست دانشگاه تهران اظهار داشت: این دانشگاه بزرگ می‌تواند مقصد داوطلبان آموزش عالی رومانیایی برای تحصیل به خصوص در رشته‌هایی مانند باستان شناسی، معماری و زبان و ادبیات فارسی باشد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، میرلا کارمن گرکو، سفیر رومانی در این دیدار افزود: ایران بین مردم رومانی، یک کشور شناخته‌ شده است. به همین جهت، در صورتی که داوطلبان آموزش عالی در رومانی بیشتر در جریان ظرفیت‌ها و امکانات دانشگاه تهران قرار گیرند، این دانشگاه بزرگ می‌تواند مقصد آنها برای تحصیل باشد.

سفیر رومانی در ایران، تعداد دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در کشور رومانی را بیش از ۲ هزار نفر اعلام کرد.

محمد مقیمی سرپرست دانشگاه تهران نیز در نشست با سفیر رومانی که در سالن شورای دانشگاه تهران برگزار شد، ابراز امیدواری کرد که در نتیجه این دیدار، فصلی جدید از روابط علمی و فعالیت‌های پژوهشی مشترک بین دانشگاه تهران و دانشگاه‌های کشور رومانی شکل بگیرد.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه تهران دارای ۵۰ دانشکده، ۲ هزار و ۲۰۰ عضو هیات علمی و بیش از ۴۵ هزار دانشجوی ایرانی و غیرایرانی است، برای زمینه‌سازی و عملیاتی شدن افزایش تعداد دانشجویان رومانیایی در ایران اعلام آمادگی کرد و گفت: علاقه‌مند هستیم در زمینه تبادل استاد و دانشجو و انجام فعالیت‌های پژوهشی مشترک، روابط‌مان را با کشور رومانی گسترش دهیم.

مقیمی با مرور سابقه ۱۲۰ ساله روابط رسمی و دیپلماتیک ایران و رومانی، یادآور شد: روابط فرهنگی و ادبی دو کشور به قرن‌ها پیش برمی‌گردد و نویسندگان و علاقمندان حوزه ادبیات در کشور رومانی، شعرهای کهن فارسی را به زبان رومانیایی ترجمه کرده‌اند و در دوره‌های مختلف شاهد مبادلات فرهنگی، ادبی و حتی مذهبی بین ایران و کشورهای حوزه بالکان بویژه رومانی بوده‌ایم.

وی اظهار داشت: دانشگاه تهران آمادگی دارد گام‌های مورد نیاز را برای توسعه روابط علمی و فرهنگی دو کشور بردارد. البته انتظار داریم سفارت رومانی در تهران نیز برای انعکاس واقعیت‌های ایران در مجموعه کشورهای بالکان و به ویژه رومانی اهتمام داشته باشد چراکه معمولاً تصویری که در ارتباط با ایران در برخی رسانه‌های غربی منعکس می‌شود، برعکس واقعیت‌های ایران است.

محمد مرندی، معاون بین‌الملل دانشگاه تهران نیز در این دیدار، با اعلام آمادگی برای گسترش روابط علمی بین‌المللی بین ایران و رومانی در زمینه‌های مورد علاقه دو طرف، بر برگزاری همایش‌های مجازی مشترک بین دانشگاه تهران و دانشگاه‌های رومانی در حوزه‌های تخصصی مختلف و زمینه‌سازی برای معرفی ظرفیت‌های دانشگاه تهران در این کشور تاکید کرد.

در پایان این دیدار، نشان دانشگاه تهران از سوی سرپرست دانشگاه به سفیر رومانی اهدا شد.

همچنین خانم میرلا کارمن گرکو سفیر رومانی در تهران از مجموعه کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران بازدید کرد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin