سفیر روسیه در ایران در گفت وگو با خبرگزاری اسپونتیک موضع جمهوری اسلامی ایران در به رسمیت نشناختن موضوع الحاق کریمه و چهار منطقه جدید به روسیه را برای مسکو قابل درک دانست و گفت که این موضع، تاثیری بر روابط درحال توسعه مسکو – تهران نمی گذارد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، «الکسی دِدوف» سفیر روسیه در ایران در گفتگو با اسپوتنیک که در بخش عربی سایت این خبرگزاری منتشر شد، اعلام کرد که عدم به رسمیت شناختن وابستگی شبه جزیره کریمه به روسیه و چهار منطقه جدید ملحق شده به این کشور، تاثیری بر روابط بین مسکو و تهران نمی گذارد.

به نوشته اسپوتنیک، حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه ایران پیشتر در مصاحبه با شبکه “تی آر تی” ترکیه گفته بود که ایران الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه و همچنین چهار منطقه جدید را – با وجود این حقیقت که تهران و مسکو از روابط بسیار خوبی برخوردارند- به رسمیت نمی شناسد.

ددوف به خبرگزاری اسپوتنیک گفت که مسکو موضع تهران در قبال این موضوع را به خوبی درک می کند و سخن وزیر امور خارجه ایران چیز جدیدی نیست.

وی افزود: اما این منافاتی با توافقات دوجانبه موجود در سایر زمینه ها ندارد. شاهدیم که همکاری ها در حال توسعه به صورت مثمر ثمر است و این عامل تاثیر منفی ندارد.

ددوف گفت: با در نظر گرفتن فشار تحریم‌های گسترده غرب علیه روسیه پس از آغاز عملیات نظامی ویژه، ما به طور مشترک در حال توسعه ابزارهایی برای پشت سرگذاشتن  اقدامات غیرقانونی و کاهش تأثیر منفی آنها هستیم.

اسپوتنیک افزود که به گفته سفیر روسیه در تهران، ایران که بیش از ۴۰ سال است تحت این تحریم ها است، تجربه خوبی در این زمینه دارد و چیزهای زیادی برای یادگیری دارد.

سفیر روسیه در تهران گفت: مایلم اشاره کنم که علیرغم اقدامات محدودکننده غیرقانونی اعمال شده علیه روسیه و ایران توسط گروهی از کشورهای متخاصم، امروز همکاری با تهران تقریباً در همه زمینه ها مطابق با توافقات انجام شده در بالاترین سطح، در حال توسعه است.

در همین حال، سایت بخش عربی شبکه تلویزیونی راشا تودی روسیه به نقل از سفیر این کشور در ایران نوشت که کار بر روی توافقنامه جدیدی برای روابط بین روسیه و ایران در حال انجام است که اهمیت راهبردی خواهد داشت.

سفیر روسیه افزود: کار بر روی این توافقنامه در حال حاضر در حال انجام است و فرآیندی دشوار و زمان بر است، بنابراین نمی‌خواهم از رویدادها پیشی گرفته و پیش نظر بدهم، اما شایان ذکر است که این توافقنامه یک توافق محکم و متوازن و دارای اهمیتی راهبردی است و نشان دهنده واقعیت های جدید همکاری دوجانبه بین دو کشور است.

به نوشته راشا تودی به نقل از سفیر روسیه در تهران، این توافقنامه مبانی رویکردهای اساسی برای تداوم پایه ریزی دامنه کامل روابط روسیه و ایران در دهه های آینده را مشخص خواهد کرد.

سفیر روسیه در پاسخ به سوالی درباره محل امضای توافقنامه جدید گفت: محل امضای توافقنامه اهمیت زیادی ندارد، اما نکته اصلی تکمیل کار بر روی آن است و درباره محل بعدا تصمیم خواهیم گرفت.

ددوف افزود که آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری ایران که در ۸ ژانویه گذشته استوارنامه وی را پذیرفت، تاکید کرد که روابط مسکو و تهران ماهیتی راهبردی دارد و اخیراً پیشرفت های زیادی داشته اند، اما امکان تقویت بیشتر آن وجود دارد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin