سفیر روسیه در تهران گفت: مشکل خروج طرح دعوی اس-۳۰۰ از دادگاه بارها توسط مقام‌ها و نمایندگان فدراسیون روسیه تکرار شده و امروز این طرح از موضوعیت خارج شده است.

به گزارش آوا دیپلماتیک به نقل از اسپوتنیک، لوان جاگاریان سفیر روسیه در تهران به یکی از موضوعات اختلافی ایران یعنی موشک‌های پدافندی اس-۳۰۰ پرداخت و خاطرنشان کرد: مشکل خروج طرح دعوی اس-۳۰۰ از دادگاه بارها توسط مقام‌ها و نمایندگان فدراسیون روسیه تکرار شده و امروز این طرح از موضوعیت خارج شده است.

او گفت: باید به این نکته اشاره کنم که همکاری‌های نزدیک بین بخش‌های نظامی دو کشور برقرار شده است و امیدوارم با تلاش‌های مشترک بتوانیم شرایط سوریه را به ثبات برسانیم.

جاگاریان در این خصوص به ارسال حدود نیمی از سامانه اس-۳۰۰ به ایران و ادامه ارسال مابقی محموله اشاره کرد و گفت: با این شرایط دیگر بحث شکایت ایران در محاکم بین‌المللی علیه فروشنده روس، در دستور کار مذاکرات طرفین نیست.

این دیپلمات روس همچنین گفت: ایران به‌طور سنتی به آخرین و مدرن‌ترین اسلحه‌ ساخت روسیه علاقه نشان داده است اما تجهیزات نظامی داده شده به ایران تنها جنبه دفاعی دارد و خطری برای از بین بردن تعادل نیروها در منطقه ندارد.

سفیر روسیه در تهران در مورد کمپانی نفتی لوک اویل روسیه نیز گفت: قرار است این شرکت بزرگ نفتی برای توسعه دو میدان نفتی در نزدیکی اهواز در ایران همکاری کند.

جاگاریان در ادامه افزود: اگر ما بخواهیم در مورد پروژه‌های خاص بین دو کشور صحبت کنیم یکی از آنها همین همکاری شرکت نفت روسی در توسعه دو میدان نفتی در ایران خواهد بود.

سفیر روسیه خاطرنشان کرد: «گازپروم» و «گازپروم نفت روسیه» و شرکت ملی نفت ایران در حال مذاکره برای امضای طرح توسعه میادین نفتی هستند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin