لوان جاگاریان سفیر روسیه در ایران اعلام کرد: توافق تسهیل صدور روادید به ویژه در بخش گردشگری گروهی بین دو کشور برای امضا آماده می شود، اما مذاکره ای برای لغو آن انجام نگرفته است.

به گزارش آوا دیپلماتیک، خبرگزاری ایتارتاس به نقل از سفیر روسیه نوشت: در وهله نخست در عرصه همکاری های اقتصادی و بازرگانی پیشرفت های قابل توجهی به دست آمده است. براساس اطلاعات اولیه، حجم مبادلات بازرگانی به مرز سالانه دو میلیارد دلار نزدیک شده است.

وی ادامه داد: ماه دسامبر سال 2016 نخستین همایش تجاری روسیه و ایران در تهران برگزار شد که در آن صدها بازرگان و صاحبان سرمایه دو کشور شرکت کردند.

جاگاریان یاداوری کرد: این همایش در چارچوب سیزدهمین نشست کمیسیون مشترک دولتی همکاری های اقتصادی و بازرگانی ایران و روسیه برگزار شد که در آن چندین موافقت نامه مهم امضا شد.

وی در این باره اظهار کرد: از مهم ترین این موافقت نامه ها، احداث چهار واحد نیروگاه برق حرارتی در استان هرمزگان است که در آینده نزدیک مراسم کلنگ زنی آن برگزار می شود.

وی افزود: امیدواریم در ماههای آینده 1/2 میلیارد یورو وام روسیه برای اجرای طرح پرداخت شود.

جاگاریان گفت: وضعیت مشابهی در اجرای موافقت نامه ارائه وام یک میلیارد یورویی به ایران برای اجرای طرح خط آهن گرمسار-اینچه برون وجود دارد و تشریفات رسمی آن سپری شده و فقط برخی موارد فنی طرح مانده است.

سفیر روسیه در ایران گفت: در نشست کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی دو کشور، سند نقشه راه همکاری بین وزارت صنایع و بازرگانی روسیه و وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران امضا شد که زمینه همکاری ها برای چند سال آینده را فراهم می کند.

وی ادامه داد: باید یادآوری کرد در ماه سپتامبر سال گذشته مراسم کلنگ زنی واحدهای دوم و سوم نیروگاه هسته ای بوشهر با شرکت رئیس شرکت دولتی روس اتم نیز برگزار شد.

سفیر روسیه در ایران گفت: سال 2016 دستاوردهای قابل توجهی در روابط سیاسی ایران و روسیه به دست امد که تا اندازه زیادی با تلاش های دو کشور برای حل و فصل بحران سوریه حاصل شد.

وی افزود: در این رابطه چندین توافق دوجانبه و سه جانبه با مشارکت ترکیه به دست آمده است.

جاگاریان همچنین با اشاره به گفت وگوهای فشرده ایران و روسیه در سطوح مختلف در سال 2016 گفت: امیدواریم سال جاری نیز آهنگ مثبت در روابط و همکاری های دو کشور ادامه یابد.

وی ادامه داد: امید است با تلاش های مشترک، پیوستن ترکیه، دیگر کشورهای منطقه، شرکای اروپایی و دولت جدید آمریکا بتوانیم در وضعیت سوریه تغییر اساسی ایجاد کنیم تا گروههای تروریستی داعش و جبهه النصره کامل سرکوب شوند و اقدامات جنگی متوقف و صلح ثبات و آرامش برقرار شود.

جاگاریان گفت: 18 ماه پیش برجام بین ایران و گروه 1+5 به دست آمده و اکنون هم یک سال از اجرای آن گذشته است که روسیه در این روند نقش مهمی داشت.

سفیر روسیه گفت: شرکت های خصوصی روسی به همکاری با ایران علاقه بیشتری پیدا کرده اند و رئیسان شرکت های مختلف برای اهداف تجاری به تهران سفر می کنند.

وی افزود: شرکت های نفت و گاز روسیه بیشتر از بقیه شرکت ها به توسعه همکاری ها با طرف ایرانی علاقه مندی نشان می دهند.

جاگاریان گفت: در زمان حاضر، شرکت های بزرگ روسی همچون لوک اویل، گازپروم نفت و زاروبژنفت در ایران فعالیت می کنند و در تهران هم دفتر نمایندگی دارند.

وی همچنین خاطرنشان کرد: یکی از اولویت ها را عرضه هواپیماهای مسافربری سوخو سوپرجت 100 در بازار ایران می دانیم.

وی در مورد برنامه سفر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران به مسکو و مذاکره با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه که احتمالا نیمه اول فروردین ماه انجام خواهد گرفت، گفت: در این دیدار، موضوعات اصلی روابط دو کشور در عرصه های سیاسی، اقتصادی و بازرگانی بررسی خواهد شد.

جاگاریان افزود: همکاری در مسائل حاد منطقه ای مانند اوضاع سوریه و افغانستان، دریای خزر و مناقشه قره باغ نیز در مرکز توجه سران ایران و روسیه قرار دارد.

سفیر روسیه گفت: چندین موافقت نامه برای امضا در جریان دیدار سران دو کشور آماده می شود که مهم ترین آنها توافق سفر بدون روادید اتباع دو کشور برای اهداف گردشگری در گروههای پنج تا 50 نفر است.

وی افزود: معتقدیم این توافق نامه اهمیت خاصی دارد، زیرا باعث افزایش سفرهای گردشگری متقابل بین دو کشور خواهد شد و شهروندان دو کشور با فرهنگ، رسوم، زندگی، تاریخ و اماکن دیدنی ایران و روسیه بیشتر آشنا می شوند.

جاگاریان در ادامه به افزایش سفرهای گردشگری بین دو کشور اشاره کرد و گفت: در سال 2016 سفرهای گردشگری از روسیه به ایران 13.5 درصد افزایش یافت.

وی افزود: شمار گردشگران ایرانی هم که سال 2016 به روسیه سفر کردند به حدود 63 هزار نفر رسید که 100 درصد بیشتر از سال 2015 بود.

سفیر روسیه تاکید کرد: ایران یکی از امن ترین کشورهای خاورمیانه است، اما برخی شرایط وجود دارد که گردشگران روس باید رعایت کنند که نخست پوشش لباس اسلامی برای زنان و منع مصرف مشروبات الکلی است.

سفیر روسیه همچنین گفت که بین مسکو و تهران هیچ گونه مذاکره ای برای لغو روادید انجام نمی گیرد.

جاگاریان در باره دیگر ابعاد همکاری های دو کشور نیز گفت: توافق در مورد معامله آب سنگین با ایران مطابق مفاد برجام و تحت کنترل آژانس بین المللی انرژی اتمی و گروه 1+5 اجرا می شود

وی افزود: روسیه از ایران محموله آب سنگین دریافت و برای تحویل اورانیوم طبیعی اقدام می کند.

جاگاریان همچنین در باره همکاری های فنی-نظامی دو کشور گفت: روسیه با ایران در بسیاری از عرصه ها ازجمله حوزه فنی-نظامی همکاری می کند.

وی ادامه داد: در زمان حاضر بین وزارتخانه های دفاع دو کشور مذاکرات در سطوح مختلف در باره طرح های زیادی جریان دارد که برای جمهوری اسلامی جالب توجه است.

وی با اشاره به شرکت گروه نمایش هوایی روسی «روسکی ویتیازی» با جنگنده های سوخو-27 در نمایشگاه هوایی کیش در سال 2016 نیز گفت: سردار حسین دهقان وزیر دفاع و برخی مقام های صنایع دفاعی ایران در نمایشگاه هوایی حضور داشته و توانستند از نزدیک با قابلیت های هواپیماهای نظامی روسی آشنا شوند.

سفیر روسیه در بخش دیگری از سخنان خود به تحویل کامل مجموعه های پدافند هوایی اس-300 به ایران مطابق قرارداد دولتی میان دو کشور نیز اشاره کرد.

وی در همین حال در مورد امکان تحویل اس-400 به ایران گفت که شایعه های مطرح شده در این مورد واقعیت ندارد.

جاگاریان همچنین در پایان برای امکان استفاده هواپیماهای روسی از پایگاههای ایران برای مبارزه با تروریسم، گفت: اگر سران دو کشور چنین اقدامی را لازم بدانند، انجام خواهد گرفت.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin