سفیر روسیه در تهران با بیان اینکه کشورش منافع خود را نیز در مذاکرات برجامی در نظر می‌گیرد، خواستار استفاده رسانه‌های ایران از عبارت «عملیات ویژه نظامی» به جای حمله روسیه به اوکراین شد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، لوان جاگاریان سفیر فدراسیون روسیه در تهران در نشست خبری با اشاره به جنگ اوکراین گفت: یکی از دخالت‌های آمریکا در اوکراین این است که این کشور در افغانستان شکست خورد و قصد دارد حواس مردم جهان را به طرف اوکراین جلب کند.

این دیپلمات روس اضافه کرد: در سوریه، افغانستان و عراق مردم رنج می‌برند اما آمریکا در سکوت کامل است.

جاگاریان با اشاره به خبر سازی رسانه‌های اروپایی مبنی بر اینکه روسیه قصد دارد از شکل گرفتن توافق میان ایران و کشورهای ۱+۴ جلوگیری کند، گفت: ما صداهای ضد و نقیض زیادی شنیدیم که روسیه نمی خواهد گفت‌وگوها به نتیجه برسد.

وی با بیان اینکه طی سال‌های گذشته، چه وقتی که نخستین بار برجام شکل گرفت و چه در مذاکرات اخیر، روسیه نقش مثبتی داشته است، اضافه کرد: زمانی که دونالد ترامپ و جمهوری خواهان از برجام خارج شدند، روسیه به برجام ادامه داد همانطور که می‌دانید اولیانوف بهترین منبع دریافت اطلاعات از وین بود و نقش سازنده‌ای در آن داشت.

جاگاریان تاکید کرد: ما هم منافع خودمان را داریم و می خواهیم همکاری‌ها بین ایران و روسیه ادامه پیدا کند ما تضمین خواستیم همکاری‌های ایران و روسیه بلامانع ادامه یابد که این هم به نفع ایران است. لاوروف و امیرعبداللهیان هم در همین زمینه با هم صحبت کردند؛ ما می خواهیم که مذاکرات به نتیجه برسد.

سفیر روسیه در تهران افزود: روسیه هم منافع خود را دارد و این به نفع تهران هم هست که ما در همکاری‌های دو جانبه فقط به برجام اکتفا نمی‌کنیم و این همکاری‌ها را در زمان خروج آمریکا از برجام و زمانی که متحدان آمریکا یکی پس از دیگری از بازار ایران خارج شدند، ادامه دادیم. ما آن زمان از این اقدامات اظهار تاسف نکردیم، بلکه آن را محکوم کردیم.

وی در پاسخ به سوالی درباره اظهارات مقامات روسیه مبنی بر اینکه تضامین کتبی آمریکا باید منافع روسیه و ایران را شامل شود، گفت: آمریکا باید تضمین بدهد که همکاری‌های روسیه و ایران در چارچوب برجام و خارج از آن با دشواری روبه رو نشود و همچنان برخلاف تحریم‌های اعمال شده علیه روسیه ادامه پیدا کند.

سفیر روسیه در ایران تصریح کرد: تحریم‌های آمریکا علیه روسیه تاثیر بسیار منفی بر روی روابط تجاری، اقتصادی و انتقال پول می‌گذارد.

جاگاریان تاکید کرد: منافع ملی ما باید مد نظر گرفته شده باشد؛ این به ادامه همکاری‌های ثمربخش و بلامانع ایران و روسیه در ابعاد مختلف مربوط است. بار دیگر تاکید می کنم ما به دنبال منافع ملی خود هستیم و همکاری با ایران برای ما بسیار ارزشمند است.

سفیر روسیه در تهران افزود: این تضامین کتبی شامل طرح های ما با ایران، نه فقط در چارچوب برجام بلکه در خارج از برجام هم باید مطمئن باشیم که مشکلاتی وجود نخواهد داشت. آمریکا قابل اعتماد نیست لذا ما می خواهیم در این زمینه تضمین کتبی و رسانه‌ای داشته باشیم.

وی همچنین در پاسخ به سوالی در مورد اعزام نیرو از سوریه به اوکراین توسط روسیه گفت: تعداد نیروهای مسلح روسیه در اوکراین کافی است و نیازی نیست چنین اقدامی انجام دهیم. من از این فرصت استفاده می کنم و یک بار دیگر تاکید می کنم که حضور نیروهای مسلح ایران و روسیه در جمهوری عربی سوریه قانونی است. اما حضور نیروهای دیگر غیرقانونی است و آنها بدون دعوت دولت سوریه در آنجا حضور دارند.

جاگاریان با تاکید بر اینکه وقتی که ایران زیر تحریم بود، ما باز هم چه در زمینه انرژی هسته‌ای و چه درطرح های دیگر همکاری می‌کردیم، گفت: حجم تبادل کالا میان ایران و روسیه در سال گذشته ۸۲ درصد افزایش یافته و به چهار میلیارد دلار رسید.

این دیپلمات روسی خاطرنشان کرد: آمریکا پس از کودتا در سال ۲۰۱۵ تلاش کرد اوکراین را به یک طرح ضد روسی تبدیل کند و مشکلاتی را برای روسیه و متحدان آن مثل بلاروس ایجاد کند زیرا روسیه کشور مستقلی است و نمی‌خواهد زیر سلطه آمریکا زندگی کند و اصلا برای ما قابل قبول نیست.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin