آقای لوان جاگاریان سفیر روسیه در ایران با امیرعبداللهیان دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل دیدار و گفت وگو کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، امیرعبداللهیان در ابتدای این دیدار با ابراز تاسف از حادثه تروریستی آنکارا که منجر به قتل سفیر روسیه در ترکیه شد، گفت: ترور سفیر روسیه در آنکارا نشان داد که برخی بازیگران و رسانه های وابسته صهیونیستی، برای نجات تروریست با احساسات مردم بازی می کنند، همانگونه که دستگاه های امنیتی برخی کشورها با آتش تروریسم بازی کرده و امنیت منطقه و جهان را به سخره گرفته اند.

وی در ادامه افزود: مجلس شورای اسلامی ضمن ابراز همدردی با ملت و مجالس قانونگذاری روسیه، این عمل غیرانسانی را محکوم کرده، خواستار مجازات آمران و عاملان این جنایت بشری است.

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل در ادامه با اشاره به اوضاع منطقه گفت: رویکرد غلط آمریکا در منطقه منجر به رشد تروریسم گردید و مبارزه با تروریسم و سخن از راه حل سیاسی نباید تنها محدود به سوریه گردد بلکه در یمن، لیبی، بحرین و دیگر بحران ها نیز باید راه حل منصفانه سیاسی مورد توجه قرار گیرد.

امیرعبداللهیان همچنین گفت: در سال های اخیر همکاری و هماهنگی پارلمانی میان ایران و روسیه در مسائل دوجانبه، منطقه ای و بین المللی افزایش یافته است که تداوم این روند در تامین منافع دو ملت و دو کشور موثر است و پارلمان های دو کشور می توانند نقش مهمی در کمک به ثبات و امنیت منطقه نمایند.

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در شرایطی که همه سرگرم موضوع سوریه هستند، تروریسم در جنوب یمن به صورت فزاینده رشد کرده است. این مشخصاً یکی از پیامدهای شوم تجاوز نظامی به یمن است و نباید از پیگیری جدی حل سیاسی در یمن غافل ماند.

لوان جاگاریان سفیر روسیه در تهران نیز با ابراز قدردانی از همدردی ملت و دولت ایران با حادثه اخیر گفت: چنین اقداماتی نمی تواند روسیه را از وظیفه و تعهد خود نسبت به تامین صلح و امنیت در جهان باز دارد و ما مصمم تر از گذشته به راه خود ادامه می دهیم.

سفیر روسیه در تهران با تشریح روند گسترش همکاری های سیاسی و پارلمانی دو کشور گفت: افزایش همکاری ها و مبادلات دو کشور در زمینه های گوناگون به طور فزاینده و رضایت بخشی در جریان است و تامین منافع ایران و روسیه را تصمین می کند.

وی در خصوص همکاری های منطقه ای دو کشور نیز گفت: ارتباط و همکاری دو کشور در مناطق بحرانی خاورمیانه به ویژه سوریه رضایتبخش است و دو کشور اقدامات ارزنده ای درخصوص کمک به بازگرداندن امنیت و ثبات به ثمر رسانده اند و این همکاری ها تا حضور نتایج مورد نظر تداوم خواهد یافت.

وی افزود: مسکو مخالف کارشکنی در مسیر برجام است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin