سومین همایش بین‌المللی نظام بین‌الملل، تحولات منطقه‌ای و سیاست خارجی ایران در دانشکده حقوق دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد و سفیر سوریه یکی از سخنرانان این همایش بود.

به گزارش آوا دیپلماتیک، عدنان محمود در ابتدا ضمن قدردانی از حمایت‌های ایران، گفت: برگزاری این‌چنین کنفرانس‌هایی در شرایط کنونی بسیار مهم است؛ از این جهت مهم است که در حالت جنگی از تعابیر و اصطلاحات قرار داریم، اصطلاحاتی که برخی در تلاشند آن را تغییر دهند. اگر بخواهیم واقعیت سوریه طی 5 سال گذشته را متوجه شویم باید به مواضع دولت سوریه در طول چند دهه قبل بازگردیم.

وی ادامه داد: سوریه بیش از 50 سال است که دولتی پایدار و باثبات است و این ثبات را مبتنی بر تصمیمات ملی خودش به دست آورده و در مقابل آمریکایی‌ها و غرب ایستاده است؛ شکی نیست که هدف قرار دادن سوریه نتیجه این است که به هیچ یک از اشکال هژمونی غرب و صهیونیست‌ها رضایت نداده است؛ همه شما می‌دانید که غرب از دخالت نظامی مستقیم به سمت جنگ نیابتی روی آورده که در رأس آنها تروریسم تکفیری است، تروریسمی که در پیشبرد اهدافشان از آن استفاده می‌کنند.

عدنان محمود اضافه کرد: هدف اصلی از این جنگ آن است که سوریه از کشوری مستقل که خط مقدم مقاومت را شکل می‌دهد به کشوری تابع و پذیرنده نقشه‌های غرب در منطقه تبدیل شود. دلیل این ادعای ما هم آن است که می‌دانیم عوامل خارجی، اصلی‌ترین عوامل مداخله‌کننده در جنگ سوریه هستند.

سفیر جمهوری عربی سوریه در ادامه سخنان خود تصریح کرد: اگر به قبل از جنگ سوریه مراجعه کنیم می‌بینیم که کاولین پاول وزیر خارجه وقت آمریکا در سال 2003 درخواست‌هایی را از طرف جرج بوش رئیس جمهور آمریکا نزد بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه آورد. این درخواست‌ها در راستای مسایل داخلی سوریه و دموکراسی نبود بلکه مربوط به مسایل خارجی بود: آنها خواهان قطع ارتباط دمشق با ایران و حزب‌الله و عدم حمایت مقاومت و اخراج گروه‌های فلسطینی از سوریه بودند. طبیعتا بشار اسد قاطعانه جواب رد داد و ارتباطش با مقاومت و ایران را قوی‌تر کرد. جرج بوش رئیس‌جمهور سابق آمریکا جهان را به دو دسته خیر و شر تقسیم کرده بود، هر کسی در گروه آمریکا قرار می‌گرفت محور خیر به شمار می‌رفت و هر کسی در جهت مخالف قرار می‌گرفت در محور شرارت بود.

عدنان محمود افزود: هیچ کدام از دولت‌های گذشته آمریکا دست از سر سوریه به خاطر این مواضع (موضع حمایتی از مقاومت) برنداشتند اما سوریه در تمام این مدت پایداری کرد و این پایداری نبود مگر به فضل تصمیم ملی در داخل سوریه و به خاطر هماهنگی با محور مقاومت و جمهوری اسلامی ایران. آنچه امروز در سوریه می‌گذرد جنگی است که از طرف تروریست‌های تکفیری اجرا می‌شود اما حامی آنها غرب و آمریکا هستند؛ از ابزارهای تروریسم تکفیری استفاده می‌کنند و همه اینها در جهت تغییر موضع سوریه، تضعیف نقش آن و از هم پاشیدن محور مقاومت به صورت کامل صورت می‌گیرد.

وی همچنین خاطرنشان کرد: از همان ابتدا تلاش‌هایی برای تغییر دادن موضع سوریه در رسانه‌ها وجود داشت؛ تلاش می‌کردند مشکلی که در سوریه در جریان است را مشکل شخص یعنی رئیس جمهور بشار اسد جلوه دهند در حالی که مسأله، مسأله میهن، وطن و هویت ملی سوریه و تمام عناصری بود که این هویت را تشکیل می‌داد. این جنگ؛ جامعه، هویت، عقیده و مواضع سوریه را هدف قرار داده است. ما متوجه حجم زیاد تبلیغات رسانه‌های غربی در خصوص اتفاقات سوریه هستیم چه در زمینه عنوان‌هایی که برای این جنگ به کار می‌برند و چه در زمینه اهداف. مثلا جنگ سوریه را به عنوان انقلابی برای آزادی و دموکراسی جلوه می‌دهند در حالی که این جنگ نقشه‌ای غربی و صهیونیستی است که با ابزارهای تکفیری علیه سوریه برپا شده است.

سفیر سوریه در تهران گفت: سوریه به عنوان نمونه‌ای موفق هدف قرار داده شد، بشار اسد توانسته بود سوریه‌ای پایدار مرتبط با مقاومت را شکل دهد به همین دلیل به سوریه حمله شد. تروریست‌ها در ابتدا پایگا‌های موشکی، نظامی و زیرساخت‌ها را هدف قرار دادند؛ هماهنگی لجستیک و نظامی و اطلاعاتی میان گروه‌های تروریستی و رژیم صهیونیستی بر کسی پوشیده نیست. همچنین در جریان درمان تروریست‌ها در بیمارستان‌های اسرائیلی هستید. مشارکت مستقیم آمریکا و هدف قرار دادن آرامش سوریه هم می‌توان افزود به عنوان مثال می‌توان به حمله جنگنده‌های آمریکایی به ارتش سوریه در دیرالزور اشاره کرد که به نفع گروه داعش انجام شد.

عدنان محمود تصریح کرد: به همه این دلایل ما می‌گوییم مشکل غرب و آمریکا د رمسایل داخلی سوریه نیست؛ آمریکا و متحدانش دائما بر موضوعی واحد تکیه دارند: سوریه ارتباطش را با ایران، حزب الله و گروه‌های مقاومت فلسطین قطع کند و همه اینها به نفع سوریه است. به همین دلیل می‌گوییم نتیجه جنگ امروز سوریه سرنوشت کل منطقه را تعیین می‌کند.

وی افزود: پایداری ملت، ارتش و رهبر سوریه در حمایت کشورهای برادر ایران و روسیه، پیروزی‌های راهبردی و میدانی را رقم زده، امروز به صراحت می بینیم استقلال منطقه از جنگ در سوریه آغاز می‌شود. ما مطمئنیم که جنگ در سوریه با پشتیبانی متحدان کنونی به نفع سوریه و ملت آن تمام خواهد شد واین را هم می گوییم که تمام کشورهایی که علیه سوریه ایستادند باید اشتباهات خود را جبران کنند. تصمیم دولت سوریه این است که هر وجب از خاک کشورش و امنیت و رفاه را را بازگرداند؛ ما اطمینان داریم این جنگی که محور مقاومت یعنی ایران و حزب الله در آن فداکاری‌های زیادی انجام داده‌اند به نفع ما تمام خواهد شد.

عدنان در پایان سخنرانی اش بار دیگر از جمهوری اسلامی ایران و آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب تشکر و قدردانی کرد و افزود: درک عمیق و موضع ثابت ایشان از اهداف این جنگ، یکی از اساسی‌ترین عوامل در پایداری سوریه بود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin