سفیر دانمارک در تهران با بیان افزایش مبادلات تجاری با ایران گفت: اتحادیه اروپا تلاش دارد تا مشکلات حاصل از تحریم بر طرف شود.

 به گزارش آوا دیپلماتیک، دنی عنان در حاشیه انعقاد تفاهمنامه با مرکز مالکیت معنوی ایران در اقامتگاه خود در جمع خبرنگاران و در پاسخ به پرسش ایرنا مبنی بر اقدامات کشور دانمارک با وجود تحریم ها این مطلب را اعلام کرد.

وی افزود: اتحادیه اروپا همه شرایط را در حال بررسی دارد تا مشکلات حاصل از تحریم را برطرف کند.

عنان اضافه کرد: سختی راه این مشکل برای ما تعجب آور است اما این سختی ها موجب دست کشیدن فعالیت هایمان نمی شود.

سفیر دانمارک در تهران با بیان اینکه در سال های اخیر شاهد همکاری های رو به رشد بین ایران و دانمارک بوده ایم، گفت: همکاری سیاسی، اقتصادی خوبی بین دو کشور وجود داشته و دارد. مقامات دو کشور بازدیدهایی از کشورهای یکدیگر داشته اند و در آینده نزدیک انتظار ارتباط بیشتر می رود.

عنان یکی از موارد مهم این همکاری ها را مالکیت معنوی و علایم تجاری و صنعتی برشمرد و اظهار داشت: همکاری های دو کشور فقط در حوزه سیاسی نیست بلکه دانشگاه ها و مرکز آکادمیک ما هم همکاری های خوبی، انجام می دهند.

وی ادامه داد: حتی باستان شناسان دانمارکی در ایران فعالیت می کنند و متخصصانی هستند که در دریای خزر پژوهش انجام می دهند. شاهد ورود ایرانیان بیشتری به دانمارک برای توریسم، کار و تحصیل هستیم و این قضیه برای دانمارک هم مصداق دارد.

سفیر دانمارک در تهران بیشترین توسعه روابط ایران و دانمارک را روابط تجاری دانست و گفت: وضع تحریم های جدید کمی همکاری های دو کشور را به چالش می کشد اما در چندسال اخیر رشد قابل ذکری داشتیم و این فقط رهیافت و رویکرد دولت دانمارک نیست بلکه اروپا به دنبال این است تا تجارت بیشتری با ایران انجام دهد و سرمایه گذاری های بیشتری در ایران داشته باشد و پروژه همکاری در حوزه مالکیت معنوی و علایم تجاری فرصت خوبی برای همکاری جدی تر و طولانی مدت تر در ایران است.

وی در بیان اهمیت پروژه ادامه داد: اهمیت دیگر این پروژه این است هرچه بلندمدت تر باشد، شرکت های دانمارکی برای آمدن به ایران بیشتر علاقمند می شوند.

عنان حجم مناسبت های تجاری دو کشور ایران و دانمارک را در سال ٢٠١٧ میلادی 300 میلیون یورو صادرات از دانمارک به ایران عنوان کرد و گفت: اگرچه در مقابل صادرات ایران به دانمارک به دلیل به خودکفایی رسیدن دانمارک از حیث نفت و گاز کمتر بود اما صادرات ایران به اتحادیه اروپا، رشد قابل ذکری داشته است.

وی با بیان اینکه واحد پولی برای تبادلات تجاری ایران و دانمارک، یورو است، ادامه داد: صادرات به ایران در وهله اول کالاهای دارویی است و در سال ٢٠١٦ و ٢٠١٧ تنوع صادرات بیشتر از زمان قبل از تحریم ها بود.

به گفته عنان، دانمارک عمدتا از ایران صنایع دستی، زعفران، پسته، منسوجات و مقداری فراورده های نفتی و گازی وارد می کند.

وی درباره میزان سرمایه گذاری دانمارکی ها در ایران گفت: دقیقا از میزان سرمایه گذاری ها خبر ندارم اما چند شرکت مهم دانمارکی در ایران فعالیت می کنند.

سفیر دانمارک در تهران در پاسخ به این پرسش که آیا با توجه به وضعیت تحریم، شرکت های دانمارکی در ایران خواهند ماند یا نه، اظهار داشت: درباره خروج شرکت های دانمارکی از ایران باید بگویم برخی شرکت ها بر اساس مصلحت خود درحال ترک ایران هستند اما بیشتر شرکت های مهم همچنان به تداوم همکاری ها تمایل دارند و در ایران می مانند.

وی ادامه داد: بسیاری از شرکت هایی که با آنان در تماس هستم از مناسبات خود با ایران راضی هستند و برای دولت دانمارک هم بسیار مهم است تا در چارچوب مناسب با ایران ارتباط همه جانبه داشته باشد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin