وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با سفیر جمهوری آذربایجان با تاکید بر اهتمام در گسترش روابط فرهنگی ایران و آذربایجان گفت: منعی برای گسترش روابط دو کشور به ویژه در حوزه های فرهنگی و هنری وجود ندارد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، محمدمهدی اسماعیلی در دیدار با سفیر آذربایجان در تهران به اشاره به سابقه دیرینه روابط مشترک فرهنگی دو کشور  ابراز امیدواری کرد تا با علاقه و انگیزه ای که در این زمینه توسط سفیر محترم آذربایجان در تهران وجود دارد، بتوانیم این روابط را بیش از پیش گسترش دهیم.

وی با بیان اینکه هم اکنون دیدارهای خوبی بین مقامات و شخصیت های سیاسی و فرهنگی دو کشور در حال برگزاری است، اظهار داشت: تلاش می کنیم تفاهم نامه های فرهنگی که در گذشته بین دو کشور به امضا رسیده را احیا و به روز رسانی کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین به برگزاری جشن های نوروز به عنوان میراث مشترک دو کشور اشاره کرد و گفت: امسال جشن های نوروزی را به طور ویژه برگزار و از جمهوری آذربایجان نیز برای حضور در آن دعوت کرده ایم .

اسماعیلی تصریح کرد: انتظار داریم جمهوری آذربایجان نیز زمینه های همکاری های فرهنگی با رایزنی فرهنگی کشور ایران در آذربایجان را بیش از پیش فراهم کند.

وزیر فرهنگ تاکید کرد: روابط دو کشور به قدری عمیق است که اطمینان داریم بدخواهانی که به دنبال بر هم زدن روابط دوستانه ما هستند، راه به جایی نخواهند برد.

عضو کابینه دولت مردمی تاکید کرد: سیاست قطعی جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با آذربایجان سیاست برادری، همفکری، تفاهم و گسترش روابط به ویژه روابط فرهنگی مشترک است.

در این دیدار سفیر جمهوری آذربایجان در تهران هم گفت: همکاری های فرهنگی یکی از بخش های با اهمیت دو کشور است و ما در کنار سایر روابط سیاسی و اقتصادی خود به گسترش روابط و همکاری های مشترک فرهنگی خود نیز اهتمام ویژه داریم.

علی علیزاده با بیان اشتراکات دیرینه فرهنگی، تاریخی و دینی ایران و آذربایجان، افزود: دیدار روسای جمهور دو کشور حائز اهمیت است و این دیدار نشان از گسترش روابط دو کشور به ویژه در حوزه های فرهنگی دارد.

علیزاده در بخش دیگری از سخنان خود بر به روزرسانی برنامه تبادلات فرهنگی میان دو کشور تاکید کرد و ادامه داد: سی امین سالگرد روابط ایران و آذربایجان در تهران برگزار شد و این نشان دهنده توسعه و تعمیق روابط دو کشور است.

وی با تبریک چهل و سومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی گفت: امسال در جشنواره های فیلم و تئاتر فجر، جمهوری آذربایجان نیز حضور داشت و از میزبانی خوب ایران تشکر می کنم.

علیزاده در ادامه بر همکاری های مشترک رسانه ای دو کشور نیز تاکید و رسانه را ابزاری برای معرفی درست در انعکاس اخبار دولت ها دانست.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin