سفیر ترکیه در ایران متذکر شد که هر ائتلافی برای تشکیل دولت آینده ترکیه ایجاد شود، تغییر منفی در روابط آنکارا و تهران ایجاد نمی کند.

به گزارش آوا دیپلماتیک، رضا هاکان تکین در گفتگوی با ایرنا گفت: همه احزاب ترکیه اهمیت ایران در منطقه و اهمیت گسترش روابط آنکارا – تهران را درک می کنند، به همین خاطر هر نوع ائتلاف حزبی برای تشکیل دولت، به گسترش روابط با تهران می انجامد.

وی با تبریک امضای تفاهمنامه هسته ای میان جمهوری اسلامی ایران و 1 + 5 تصریح کرد: در سال های اخیر روابط تجاری ایران و ترکیه همواره رو به گسترش بوده اما تلاش داریم در حوزه های غیرتجاری نیز این روابط بهبود و ارتقا یابند.

سفیر ترکیه در تهران درباره تاثیر تفاهم ایران با کشورهای غربی بر روابط دو کشور افزود: بدون شک توافق ایران و کشورهای غربی بر رابطه ایران و ترکیه تاثیر مثبت خواهد داشت.

به گفته وی، روابط دو کشور بطور معمول نیز در حال رشد بوده، اما مشکلاتی در جابجایی سرمایه ها وجود داشت که اکنون با از میان رفتن این موانع، اطمینان داریم وضعیت بهتر خواهد شد.

سفیر ترکیه در ایران در پاسخ به این سووال که آیا بعد از رفع تحریم ها، سرمایه گذاری ترکیه در ایران افزایش خواهد یافت، گفت: چنین امکانی برای هر دو طرف وجود دارد. اگر اقتصاد ایران رشد کند، امکان رشد سرمایه گذاری از سوی ایران در ترکیه نیز وجود دارد، اما می دانید ترکیه در سال های اخیر از رشد اقتصادی پرسرعتی برخوردار بوده، به همین دلیل از جمله کشورهایی هستیم که در خارج سرمایه گذاری می کنیم.

رضا هاکان تکین افزود: در ایران نیز مجموعه ای از سرمایه گذاری ها را انجام داده ایم، اما تصور می کنم کمتر از ظرفیت واقعی سرمایه گذاری انجام شده است.

وی درباره هدف گذاری 30 میلیارد دلاری ایران و ترکیه برای گسترش حجم تجاری دو کشور تصریح کرد: کمی از هدف گذاری فاصله و اکنون در مرز 14 میلیارد دلار قرار داریم، اما با تلاش در مدت زمانی کوتاه، به این هدف دست پیدا می کنیم، حتی می توانیم از این میزان نیز بالاتر برویم.

ایران و ترکیه با اجرایی کردن سند توافهم تجارت ترجیحی میان دو کشور و همچنین رفع برخی موانع فنی تلاش دارند، حجم مبادلات و مناسبات اقتصادی خود را تا پایان سال 2015 میلادی به 30 میلیارد دلار برساند.

سفیر ترکیه در ایران پیش از این عنوان کرده بود اقتصاد ترکیه و ایران رقیب همدیگر نیستند، بلکه مکمل و تکمیل کننده هم هستند، از این رو می توان به گسترش مناسبات اقتصادی دو طرف امیدوار بود.

انتخابات عمومی ترکیه ماه گذشته میلادی در این کشور برگزار شد. در این انتخابات حزب عدالت و توسعه بعد از 14 سال حاکمیت مطلق را از دست داد و دولت آتی ترکیه احتمالا در ائتلافی از احزاب شکل خواهد گرفت و یا انتخابی دیگر سرنوشت حکومت در این کشور را مشخص می کند.

ترکیب مجلس ملی ترکیه در انتخابات هفتم ژوئن تغییر کرد و از مجموع 550 کرسی، حزب حاکم عدالت و توسعه توانست فقط 258 کرسی را کسب کند.

در انتخابات این دوره حزب جمهوریت خلق 132 کرسی، حزب راست گرای حرکت ملی 80 کرسی و حزب دموکراتیک خلق نیز 80 کرسی را در مجلس ترکیه بدست آوردند.

حزب حاکم عدالت وتوسعه هنوز با هیچکدام از احزاب دیگر برای ائتلاف به توافق نرسیده و تلاش های رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه و احمد داود اوغلو رییس این حزب برای تشکیل هرچه سریعتر دولت جدید تاکنون ناکام مانده است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin