دریا ارس، سفیر ترکیه در تهران با عادل نجف زاده، رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و ترکیه در مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، دریا ارس در ابتدای این دیدار ریاست، نجف زاده بر گروه دوستی پارلمانی دو کشور را تبریک گفته و ابراز امیدواری کرد در دوره جدید فعالیت مجلس شورای اسلامی شاهد تقویت و تحکیم روابط پارلمانی ترکیه و ایران باشیم.

وی با اشاره به همسایگی دو کشور و روابط دوستانه فیمابین گفت: ایران و ترکیه دو کشور با تاریخ و فرهنگ کهن هستند که همواره روابط حسنه ای با هم داشته و همکاری های آنها در زمینه های مختلف، برای مردم دو کشور با اهمیت و تاثیرگذار است.

سفیر ترکیه در بخشی دیگر از سخنان خود گفت: تقویت روابط پارلمانی برای ما از اهمیت زیادی برخوردار است، از این رو بعد از انتخاب آقای قالیباف بعنوان رئیس مجلس شورای اسلامی، رئیس مجلس ترکیه اولین شخصی بود که ضمن تماس تلفنی انتخاب وی را تبریک گفت و بر ضرورت تقویت روابط پارلمانی دو کشور تاکید کرد.

وی همچنین با اشاره به مشکلات ناشی از همه گیری ویروس کرونا و تأثیر منفی آن بر حجم مراودات تجاری دو کشور گفت: متاسفانه همه گیری کرونا تأثیرات منفی و غیرقابل باوری بر حجم مراودات تجاری میان همه کشورها گذاشت که روابط ایران و ترکیه نیز از این مسئله مستثنی نشد با این وجود تمهیداتی توسط روسای جمهور دو کشور اندیشیده شده است که با رعایت پروتکل های بهداشتی، روابط تجاری و بازرگانی دو کشور را احیا کرد.

دریا ارس در پایان با اشاره به تحریم های آمریکا علیه کشورمان گفت: هر چند که تحریم های آمریکا فعالیت شرکت های تجاری در ایران را مشکل کرده است ولی خوشبختانه رویکرد اخیر آمریکا در قبال ایران در شورای امنیت سازمان ملل با اقبال خوش جامعه بین المللی رو به رو نشد که به لحاظ سیاسی از اهمیت قابل توجهی برخوردار است.

عادل نجف زاده، رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و ترکیه نیز در ابتدای این دیدار با اشاره به روابط حسنه ایران و ترکیه گفت: قرابت های فرهنگی و روابط تاریخی مردم ایران و ترکیه بسترهای مناسبی را برای توسعه روابط دو کشور فراهم کرده است و ما بعنوان اعضای گروه دوستی پارلمانی دو کشور سعی داریم با استفاده از این ظرفیت، در تسهیل و تسریع مناسبات فیمابین اثرگذار باشیم.

وی افزود: روسای مجالس دو کشور نیز روابط خوبی با هم دارند که مایه مسرت ما است.

رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و ترکیه همچنین تقویت روابط اقتصادی ایران و ترکیه را حائز اهمیت توصیف کرد و گفت: متاسفانه حجم مبادلات اقتصادی دو کشور در اثر همه گیری بیماری کرونا و تشدید تحریم های آمریکا کاهش یافته است که امیدواریم با توجه به تمهیدات جدید، این روابط مجدداً توسعه یابند.

 وی همچنین تقویت بازارچه های مرزی و تسهیل تردد بازرگانان و گردشگران دو کشور را در ارتقا سطح مناسبات اقتصادی دو کشور مهم ارزیابی کرد.

نجف زاده در پایان این دیدار با ظالمانه خواندن تحریم های آمریکا علیه مردم کشورمان گفت: عدم اقبال جامعه بین الملل نسبت به تلاش های آمریکا برای تشدید تحریم های اقتصادی علیه ایران، که نمی توان نامی جز تروریسم اقتصادی بر آنها گذاشت، نشان از منزوی شدن آمریکا در جهان دارد.

شایان ذکر است در این دیدار یعقوب رضازاده، نماینده مردم سلماس در مجلس شورای اسلامی نیز حضور داشت که در خصوص تقویت روابط تجاری دو کشور به ویژه در همکاری های استان های همجوار ایران و ترکیه با دریا ارس، سفیر ترکیه در تهران گفتگو و تبادل نظر کرد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin