• صفحه خانگی
 • >
 • آسیا
 • >
 • غرب آسیا
 • >
 • سفیر ترکیه در ایران: ترکیه به پیشگامی خود در راه برقراری صلح و ثبات در منطقه ادامه می دهد.

مراسم روز ملی جمهوری ترکیه با حضور مهرداد بذرپاش، وزیر راه و شهرسازی در سفارت این کشور در تهران برگزار شد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، در این مراسم حجابی کرلانگیچ، سفیر ترکیه در ایران پس از خوش آمدگویی به حضار گفت: مایلم اهمیت و معنای دیگر مراسم امسال را بدان اشاره کنم. امسال صدمین سال پذیرش جمهوریت در ترکیه و پانصدمین سال استقلال رسمی تاریخ دیپلماسی کشور ما است. جمهوری ترکیه نماد مرحله ای نو از تاریخ پرفراز و نشیب و پر مشقت کشور ما است. پس از جنگ جهانی اول ملت ما که در کشور اشغال شده مان در مبارزه میهنی با بسیج تمامی آحاد ملت و رهبری قاطع مصطفی کمال آتاتورک به پیروزی رسید، این پیروزی را به طاق جمهوریت مزین کرد. ترکیه به عنوان کشوری که با زیر ساخت های قدرتمند وارد قرن جدید شد، به پیشگامی خود در راه برقراری صلح و ثبات در منطقه ادامه می دهد.

وی با اشاره به وضعیت کنونی فلسطین خاطرنشان کرد: در اینجا می خواهم خاطرنشان کنم که این روزها در فلسطین و به ویژه در غزه وقایعی در جریان است که همگی ما را عمیقا متاثر کرده و مایه شرم است. دیدن تهاجمات بیرحمانه علیه غیر نظامیان و کودکان و زنان موجب تاسف است. ما قتل عام روزهای اخیر مردم فلسطین را که ده ها سال است در معرض ظلم و تعدی قرار دارند، محکوم می کنیم. حاکمیت قانون تلاش خود را برای توقف این خونریزی ها انجام می دهد. تمنی قانون توقف هر چه سریع تر خونریزی ها، توقف ظلم برای همیشه و برقراری صلح و آرامش در منطقه است.

حجابی کرلانگیچ، در ادامه افزود: ایران علاوه بر اینکه کهن ترین همسایه ما است، در عین حال یکی از کشورهایی است که بیشترین اشتراکات تاریخی و فرهنگی را با ما دارد. علاوه بر تبادلات فرهنگی و اجتماعی با کشور همسایه و برادرمان ایران، روابط خود در زمین های تجاری، گردشگری، علم و فناوری، کشاورزی و اقتصادی را توسعه می دهیم. روابط سیاسی بین دو کشور در بالاترین سطوح ادامه دارد. در ماه جاری وزیر امور خارجه ما دو بار به ایران سفر کرد. سال پیش ما نیز رئیس جمهور محترم کشورمان از ایران دیداری به عمل آورد و به امید خدا در آینده بسیار نزدیکی میزبان جناب آقای ابراهیم رئیسی رئیس جمهور محترم جمهوری اسلامی ایران در ترکیه خواهیم بود.

در ادامه این مراسم مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی، با تأکید بر گسترش روابط دوجانبه و تعمیق همکاری‌های فی‌مابین و تبریک روز ملی جمهوری ترکیه به دولت و ملت این کشور، ابراز امیدواری کرد که شاهد بسط و گسترش روز افزون روابط دو کشور در همه زمینه‌های سیاسی اقتصادی، تجاری، علمی و فرهنگی باشیم.

وی با محکوم سازی وقایع جاری در غزه و جنایت‌های رژیم غاصب صهیونیستی در کشتار مردم بیگناه فلسطین اعلام انزجار کرد و افزود: به عنوان رئیس ایرانی کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکیه از حمایت‌های مردم ترکیه از مردم مظلوم فلسطین و مواضع مقامات عالیرتبه سیاسی ترکیه در محکومیت جنایات اشغالگران ابراز خرسندی می‌کنم و امیدوارم که تلاش‌های دو کشور در کنار سایر دولت‌ها و ملت‌های مسلمان موجب توقف هرچه سریع تر نسل‌کشی رژیم منحوس صهیونیستی در غزه و پایان جنایات جنگی اشغالگران صهیونیست در فلسطین شود.

رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکیه با اشاره به درگذشتگان فاجعه زلزله در جنوب ترکیه و طلب آمرزش و مغفرت برای آنها، تصریح کرد: دولت سیزدهم در چارچوب سیاست همسایگی و در عرصه سیاست خارجی اهمیت زیادی برای توسعه مناسبات همه جانبه با همسایگان قائل است و در این میان جمهوری ترکیه دارای جایگاه و اهمیت ویژه‌ای است‌.

وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: در آینده نزدیک رئیس جمهور ایران به منظور برگزاری هشتمین نشست شورای عالی همکاری‌های دو کشور و بررسی راه‌های ارتقاء مناسبات به آنکارا سفر خواهد کرد و پیش از این سفر بیست و نهمین کمیسیون مشترک همکاری اقتصادی در تهران با حضور اعضای کمیسیون‌های مشترک اقتصادی دو کشور برگزار می‌شود.

رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکیه با اشاره به اینکه ترکیه سومین شریک تجاری جمهوری اسلامی ایران در صادرات و واردات است، تصریح کرد: در حال حاضر حجم تجارت ایران و ترکیه بیش از ۱۳.۴ میلیارد دلار افزایش یافته است و با توجه به ظرفیت‌های بالای دو کشور و جایگاه ژئوپلتیک و ژئواکونومیک دو کشور، این حجم تجارت بین دو کشور به هیچ وجه رضایت بخش نیست و با حجم تجارت هدف گذاری شده ۳۰ میلیارد دلاری از سوی رهبران دو کشور فاصله زیادی داریم و نیل به این هدف تعیین شده، تلاش مضاعفی را از سوی دستگاه‌های ذیربط دو کشور می‌طلبد.

وی اضافه کرد: دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه تقریباً در تمامی حوزه‌های اقتصادی و تجاری نقش مکمل دارند. همکاری دو کشور در حوزه انرژی اعم از نفت و گاز و برق علاوه بر تامین نیازهای متقابل می تواند بستری برای همکاری‌های منطقه‌ای در این حوزه فراهم کند.

وزیر راه و شهرسازی عنوان کرد: همچنین موقعیت جغرافیایی دو کشور فرصت گرانبهایی را برای همکاری و هم افزایی در حوزه حمل و نقل فراهم آورده است و خوشبختانه مسئولین دو کشور با درک این مهم در صدد همکاری های نزدیک‌تر و واقع بینانه‌تر در زمینه تکمیل کریدورهای حمل و نقل غرب به شرق و شمال – جنوب هستند.

به گفته بذرپاش، تقویت همکاری‌ها در حوزه‌های تجاری، گمرکی، علمی، محیط زیست و مسئله آب از دیگر موضوعاتی است که توسعه و بسط آن از سوی دو طرف باید مورد توجه قرار گیرد.

وی اشاره کرد: حدود ۴۰۰ سال است که مرز مشترک ایران و ترکیه مرز دوستی و برادری و صلح و ثبات بوده و ان‌شاءالله همچنان هم خواهد بود و امیدوارم به عنوان کارگزاران این دو کشور بزرگ بتوانیم نقش خود را در تداوم تحکیم و گسترش این مناسبات دوستانه به‌خوبی ایفا کنیم و برگی به این تاریخ درخشان همسایگی و برادری اضافه کنیم.

بذرپاش ادامه داد: همکاری دو قدرت بزرگ منطقه یعنی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه علاوه بر منافع متقابل دو کشور می‌تواند صلح و ثبات و امنیت و توسعه و رفاه را در منطقه به ارمغان بیاورد.

به گفته بذرپاش، این دو همسایه با برخورداری از اشتراکات فراوان فرهنگی، دینی و با قرار گرفتن در جاده تاریخی ابریشم نقشی مؤثر در معادلات منطقه‌ای داشته و دارند.

وی افزود: خوشبختانه روابط دو کشور در مسیر درستی قرار داشته و به صورت فزاینده‌ای در حال توسعه و تعمیق است و دیدارهای متقابل مقامات عالی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه طی سال‌های اخیر بیانگر روابط خوب سیاسی و اعتماد متقابل میان آن‌ها برای توسعه به همکاری‌ها است.

بذرپاش در پایان از خداوند متعال برای همه جهان اسلام و به‌ویژه برای ملت دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه، سلامتی، رفاه، شادکامی و پیشرفت مسألت کرد.

 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin