سفیر ترکیه در ایران طی دیدار با معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان توسعه تجارت ایران بر همکاری مالی دو کشور تاکید کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، ولی‌الله افخمی‌راد، در دیدار با سفیر ترکیه در ایران ضمن ابراز همدردی با دولت و ملت ترکیه در خصوص حادثه تروریستی اخیر در آنکارا گفت: نخستین گام در توسعه روابط تجاری رفع موانع مالی و مشکلات بانکی است.

وی افزود: ایران و ترکیه همواره دو کشور دوست و برادر بوده اند و روابط تجاری و اقتصادی خود را در دوره‌های مختلف حفظ کرده‌اند و ما امیدواریم با توجه به رفع تدریجی تحریم‌ها شاهد حضور هر چه بیشتر سرمایه گذاران ترکیه در ایران باشیم.

رئیس سازمان توسعه تجارت یکی دیگر از موانع گسترش تجارت میان ترکیه و ایران را سیف کارت های در نظر گرفته شده برای واردات شیشه و مواد پتروشیمی ایران به این کشور عنوان کرد و خواستار تجدید نظر ترکیه در این باره شد.

وی خاطرنشان کرد: ما امیدواریم در نشست کمیسیون مشترک دو کشور در خصوص تجارت ترجیحی که اواخر فروردین ماه سال جاری برگزار خواهد شد، درخواست‌های دو طرف مطرح و تصمیم گیری نهایی صورت گیرد.

افخمی راد در ادامه راه اندازی خطوط مستقیم هوایی به شهرهای ایران و شهرهای ترکیه از جمله وان، ازمیر و آنکارا را گامی در راستای تسهیل امور تجارت بین دو کشور عنوان کرد.

رضا هاکان تکین، نیز در این دیدار با اشاره به اینکه دو هیات بلند پایه متشکل از اتحادیه صنایع و اتاق صنایع ترکیه به تهران سفر خواهند کرد، ابراز امیدواری کرد: درنشست همکاری‌های دو کشور در فروردین ماه در خصوص موارد مطرح شده در این نشست تصمیم گیری شود و تصمیمات منجر به ارتقاء روابط تجاری تهران و آنکارا شود.

سفیر ترکیه در ایران خاطرنشان کرد: ترکیه با نگاه همکاری بیشتر با ایران این روابط را دنبال می کند و درخواست هایی در خصوص اضافه شدن برخی کالاها در تجارت ترجیحی دو کشور دارد.

هاکان تکین افزود: ما می‌خواهیم قدم های بلندی برداریم و به نتیجه عملیاتی و ملموسی در روابط دو کشور دست پیدا کنیم.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin