در دیدار سفیر ترکمنستان در ایران با استاندار مازندران در حاشیه مراسم افتتاحیه رویداد ساری ۲۰۲۲، پایتخت گردشگری کشورهای عضو اکو، بر گسترش تعاملات و همکاری های اقتصادی و توسعه حمل‌ونقل دریایی فی‌مابین دو کشور بحث و تبادل نظر شد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، سفیر ترکمنستان ضمن تبریک بابت میزبانی و انتخاب ساری به عنوان پایتخت گردشگری گفت: ظرفیت های توسعه ساری و مازندران از فرصت به وجود آمده این رویداد بسیار عالی است.

احمد قربان اف، با بیان اینکه اگر شرایط برای مازندران مهیا شود کل توریسم کشورهای اکو جذب این استان خواهند شد.

وی خاطرنشان کرد: چنین طبیعت بکر و زیبایی را نمی توان در هیچ کدام از کشورهای منطقه و عضو اکو مشاهده کرد.

قربان اف با اشاره به مواضع اقتصادی دو طرف تاکید کرد: به طور یقین در روابط بین‌ملت ها اقتصاد حرف اول را می زند و بسیار علاقه مندیم که همکاری های اقتصادی را با ایران به خصوص مازندران گسترش دهیم، قبلا از بنادر مازندران استفاده می کردیم که اکنون به دلایل مختلف کاهش پیدا کرده است، اما امیدواریم که حمل و نقل دریایی دوباره گسترش یابد.

وی با اشاره به اینکه مازندران قطب تولید محصولات کشاورزی ایران است و همکاری های به نسبت خوبی با ایران داریم افزود: هرچند دولت ترکمنستان سیاست خودکفایی را در محصولات کشاورزی در پیش گرفته اما نمی توانیم مرکبات با کیفیت شما را تولید کنیم، یقینا بازار ترکمنستان مستعد دریافت کالاهای باکیفیت به خصوص محصولات خوب کشاورزی مازندران است.

سفیر ترکمنستان در ایران، خاطرنشان کرد: زمینه های تجارت با ایران واقعا بی نظیر است و نمونه آن را در تاریخ ترکمنستان نداشته ایم.

در این دیدار استاندار مازندران نیز ترکمنستان را کشور دوست و همسایه معرفی و تاکید کرد: استان مازندران آمادگی دارد در تمام زمینه ها، تعاملات اقتصادی را گسترش دهد.

سیدمحمود حسینی پور، با بیان اینکه مردم ایران و ترکمنستان وجوه اشتراکات زیادی از لحاظ فرهنگی، تاریخی و اقتصادی با یکدیگر دارند، گفت: هرچند فراز و فرودهای زیادی داشته است اما این‌ تعامل بین ۲ کشور همیشه وجود داشته است.

حسینی پور، خاطرنشان کرد: در سال های گذشته روابط ایران با ترکمنستان محدودتر شد و در سطحی که باید باشد نیست؛ اما سیاست دولت سیزدهم و رئیس جمهوری ایران گسترش روابط با کشورهای همسایه است.

وی با اشاره به سفر رئیس جمهوری به ترکمنستان و باز شدن بحث اتصال دوباره خط گاز، آن را نویدبخش تعامل جدید بین ایران و ترکمنستان برشمرد و افزود: یکسری فرصت ها در مازندران و ترکمنستان وجود دارد که به واسطه مرز دریایی و زمینی، می توانیم بیش از این همکاری های اقتصادی و تجاری داشته باشیم.

استاندار مازندران با اشاره به تحریم های ظالمانه علیه ایران و تداوم روابط دوستانه در این شرایط سخت گفت: هرچند در این‌سال ها نیز شاهد تعاملات خوب ایران و ترکمنستان بوده و هستیم و امیدواریم به اهداف مشترک استراتژیک برسیم تا بتواند در وضعیت اقتصادی و ارتقای سطح تعاملات تجاری تاثیرگذار و کمک حال باشد.

حسینی پور با بیان اینکه مازندران به لحاظ جغرافیایی استانی بزرگ و دارای نوار ساحلی به طول ۴۷۰ کیلومتر است و همچنین مازندران دارای ۵۲ شهر و ۳ هزار و ۶۰۰ روستا با جمعیت چهار میلیونی است گفت: مازندران نزدیک به نیمی از نیاز برنج کشور را تولید می کند و عمده نیاز مرکبات و محصولات باغی ایران در مازندران تولید می‌شود. کیوی مازندران از منظر استاندارد جهانی بی نظیر در دنیا است و نمونه آن را نمی توان در هیچ جای دنیا مشاهده کرد.

وی، فرهنگ نزدیک با ترکمنستان را زمینه ساز توسعه گردشگری ۲ کشور برشمرد و افزود: امیدواریم در فضای جدیدی که دولت سیزدهم برای ارتباط با کشورهای منطقه ایجاد کرده است ارتباط بهتر و بیشتری بین‌ مازندران و ترکمنستان پدید آید.

حسینی پور با اظهار به اینکه مازندران تنها استانی است که بندرش به راه آهن سراسری متصل است و در کریدور منطقه شمال به جنوب قرار دارد تصریح نمود: می توانیم یک تعامل جدید در زمینه گردشگری دریایی با ترکمنستان و سرمایه گذاری مشترک بین فعالان اقتصادی ۲ کشور در مازندران داشته باشیم.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin