سفیر تایلند در ایران از شهردار تهران خواست با توجه به بیش از ۶۵ سال روابط ایران و تایلند با اختصاص فضایی برای ساخت باغ تایلندی به نشانه دوستی، تایلند را در ساخت این باغ در پایتخت یاری دهد که این درخواست با موافقت حناچی عملی می‌شود.

به گزارش آوا دیپلماتیک، پیروز حناچی در دیدار “ورا ووت پونگ پرا پاپانت” سفیر تایلند در ایران با اشاره به اعمال سیاست عدم تمرکز در همه کلانشهرها گفت: در تهران ممنوعیت وجود صنایع در شعاع ۱۲۰ کیلومتری تهران اجرا شد که این امر باعث شده است که سرمایه گذاری و اشتغال در سطح وسیع تری در کشور توزیع شود.

وی افزود: بر خلاف شهرهای تایلند که در کنار آب هستند شهرهای ایران در دامنه کوه ها هستند و ارتفاع آنها بالاتر از سطح دریاست.

شهردار تهران گفت: با توجه به آلودگی هوای شهر، ما ایده موتورهای برقی را دنبال می کنیم و برای کاهش هزینه استفاده از این موتورها به دنبال ایجاد سیستم سوآپ باتری هستیم.

شهردار تهران از سفیر تایلند دعوت کرد که به پویش سه شنبه های بدون خودرو بپیوندد و با دوچرخه با او همرکاب شود.

سفیر تایلند هم در این دیدار گفت: شگفت انگیز است که سطح رشد تهران و بانکوک یکسان است و ما در آنجا هم آلودگی داریم و آلاینده ذرات با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون در بانکوک از حد مجاز بیشتر و در عین حال جمعیت در شهر بانکوک بالا و خدمات دهی به آنها سخت است.

وی افزود: رویکرد ما این بوده است که شهروندان از بانکوک مهاجرت کنند و دولت سعی کرده است با اشتغال زایی در بخش های دیگر کشور سیاست گریز از پایتخت را پیش ببرد.

ورا ووت پونگ پرا پاپانت یادآور شد: در سال ۲۰۲۰ ایران و تایلند شصت و پنجمین سالگرد روابط خود را جشن گرفتند و به همین دلیل خواهانیم باغی به شکل تایلندی به عنوان نمادی برای دوستی در تهران ایجاد کنیم و درخواست داشتیم که جایی برای این کار در نظر بگیرید.

شهردار تهران هم ضمن موافقت با این پیشنهاد این شعر را خواند: درخت دوستی بنشان که کام دل به بار آرد؛ درخت دشمنی برکن که رنج بی شمار آرد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin