سفیر تاجیکستان در تهران گفت که پیوند های فرهنگی ایران و تاجیکستان از نظر تاریخی به قدری قوی و ناگسستنی است که دیوار آهنین شوروی (سابق) هم نتوانست آن را بشکند.

به گزارش آوا دیپلماتیک، نظام الدین زاهدی در مراسم رونمایی از کتاب “سفرنامه تاجیکستان، سمرقند و بخارا” در موسسه فرهنگی اکو در تهران افزود: دو ملت ایران و تاجیکستان همچون دو روح درهم آمیخته ای هستند که حاکمیت اتحاد جماهیر شوروی (سابق) بر آسیای مرکزی نیز نتوانست این ارتباطات را از بین ببرد، بگونه ای که در همان عصر انقطاع سیاسی نیز بزرگان فرهنگی همچون سعید نفیسی و محمد علی جمالزاده تلاش کردند به داد و ستد فرهنگی و معنوی میان دو ملت ادامه دهند.

وی گفت: بعد از آنکه آن دیوار آهنین فرو ریخت، دو ملت ایران و تاجیکستان بر بازشناسی هم همت گمارده و سعی کردند بار دیگر خودشان را بازیابند، به گونه ای که تاجیک ها ایران را وطن دوم خود فرض کرده و در مقابل ایرانیان نیز تاجیکستان را پاره جداشده از وطن خود تلقی کردند.

زاهدی که یک شخصیت فرهنگی در تاجیکستان به حساب می آید و پیشتر رئیس دانشگاه خجند و نیز قائم مقام وزیر خارجه کشورش بود، در آئین رونمایی از کتاب سفرنامه تاجیکستان، کتاب و سفرنامه نویسی را یکی از زمینه های شناخت دو ملت از یکدیگر در عصر جدید توصیف کرد و گفت: در واقع “سفرنامه تاجیکستان و سمرقند و بخارا” اثر نادره بدیعی را “مهرنامه ای برای دو ملت است که همچون دیگر آثار فرهنگی مشترک دو کشور می تواند تحکیم بخش وحدت دو ملت تاجیکستان و ایران باشد.

دکتر مظاهری در این نشست پیشینه تاریخی، قلمرو جغرافیایی واحد و پیوندهای عمیق فرهنگی و تمدنی میان کشورهای عضو اکو را سنگ بنای محکم مودت، دوستی و وحدت میان این کشورها برشمرد.

رئیس مؤسسه فرهنگی اکو در ادامه با تأکید بر لزوم مشارکت و خرد جمعی همه کشورهای عضو اکو افزود: زبان، ادبیات، موسیقی، معماری، هنر، آداب‌ورسوم از عناصر کلیدی مشترکات فرهنگی میان کشورهای عضو اکو هستند و طی قرون متمادی مردم این منطقه مهم و تأثیرگذار در جهان را با یکدیگر پیوند داده‌‌اند. آثار متفکران و نام‌‌آوران منطقه اکو به عنوان بارزترین مظهر شکوه و رونق فرهنگ و تمدن، نقش ویژه‌‌ای در انعکاس تصویری مثبت از هویت فرهنگی، ارزش‌‌ها، باورها و الگوهای رفتاری مردمان این منطقه دارند.

علی‌‌اشرف مجتهد شبستری، رئیس انجمن دوستی ایران و تاجیکستان در ادامه مراسم با تقدیر از رییس موسسه فرهنگی اکو مروری داشت بر فعالیت‌‌های فرهنگی نادره بدیعی در عرصه تاجیک‌‌پژوهی و با اشاره به چندین‌‌دهه تلاش ایشان در عرصه اعتلای فرهنگ و زبان فارسی و حفظ خط نیکان ابراز داشت که خودآگاهی و همبستگی زبانی و فرهنگی با هم‌‌تباران خود از مهم‌ترین موضوعات آثار پرشمار ایشان است.

در این نشست همچنین دکتر هژیر تهرانی، مهندس محمدتقی حرآبادی و استاد صادق چراغی به بیان جنبه‌‌های پژوهشی و ادبی آثار نادره بدیعی پرداختند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin