سفیر تاجیکستان در تهران گفت که عضویت دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان همکاری شانگهای، جزو برنامه‌های اصلی این سازمان است.

به گزارش آوا دیپلماتیک، نظام الدین زاهدی، سفیر تاجیکستان در نشست خبری در محل سفارتخانه این کشور در ایران به ظرفیت‌های سازمان همکاری شانگهای اشاره کرد و گفت: سازمان همکاری شانگهای از سازمان‌های با نفوذ جهان به شمار می‌رود.

زاهدی در ادامه به اقدامات تاجیکستان در زمان ریاست بر این سازمان اشاره کرد و افزود: جمهوری تاجیکستان در این دوره فهرست برنامه اساسی را تهیه و تصویب کرد. این فهرست دارای بیش از ١٠٠ نشست و همایش است. ریاست تاجیکستان بر اساس اصول برابری، تفاهم و احترام به منافع اعضا است و شعار ما همکاری برای ثبات و شکوفایی است. ضمن اینکه تاجیکستان دوستی و تقویت ثبات در منطقه و تحکیم اعتبار و موقعیت بین‌المللی سازمان همکاری شانگهای را پیگیری می‌کند.

سفیر جمهوری تاجیکستان در ایران خاطرنشان کرد: سازمان همکاری شانگهای نهاد بانفوذ همکاری‌های منطقه‌ای است که در حال حاضر هشت کشور (هندوستان، قزاقستان، چین، قرقیزستان، پاکستان، روسیه، تاجیکستان و ازبکستان) عضوهای اصلی، چهار کشور (افغانستان، بلاروس، ایران و مغولستان) عضوهای ناظر و ۶ کشور (آذربایجان، ارمنستان، کامبوج، نپال، ترکیه، سریلانکا) شرکای گفت‌وگوی سازمان همکاری شانگهای هستند.

وی در ادامه افزود: جمهوری تاجیکستان در تاریخ ۱۰ نوامبر ۲۰۲۰ ریاست در سازمان همکاری شانگهای را از فدراسیون روسیه قبول کرد. ریاست تاجیکستان با بیستمین سالگرد تأسیس سازمان مقارن است و در جلسه سران کشورهای عضو سازمان از این سالگرد تجلیل صورت می‌گیرد. جمهوری تاجیکستان قبل از قبول ریاست در سازمان همکاری شانگهای، کانسپسیون ریاست جمهوری تاجیکستان در سازمان همکاری شانگهای، همچنین فهرست برنامه‌های اساسی که ضمن ریاست تاجیکستان در سال‌های ۲۰۲۱-۲۰۲۰ قرار است به انجام برسند، تهیه و تصدیق کرد.

زاهدی با بیان اینکه شعار ریاست تاجیکستان در سازمان همکاری شانگهای «۲۰ سالِ سازمان همکاری شانگهای: همکاری بهر ثبات و شکوفایی» است، تصریح کرد: هدف‌های اساسی ریاست تاجیکستان در سازمان همکاری شانگهای «تحکیم دوستی و هم‌جواری نیک بین دولت‌های عضو سازمان همکاری شانگهای»، «تقویت صلح، امنیت و ثبات در منطقه»، «گسترش همکاری‌ها در زمینه‌های تجارت و اقتصاد و فرهنگ»، «تحکیم اعتبار و تقویت موقعیت بین‌المللی سازمان همکاری شانگهای»، «تکمیل زمینه حقوقی همکاری‌ها در چارچوب سازمان» و «توسعه ابزارهای همکاری» را شامل می‌شود.

وی عنوان کرد: برای تطبیق هدف‌های ریاست تاجیکستان در همکاری با دیگر کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای اجرای وظیفه‌های گوناگون در حوزه‌های زیرینِ برنامه سازمان پیش‌بینی شده است. در حوزه سیاسی «تحکیم اتحاد داخلی و اعتماد متقابل» و «هماهنگ‌سازی موقعیت‌ها در حوزه مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی» که به منفعت سازمان همکاری شانگهای مرتبط هستند. در این راستا، در شهر دوشنبه برگزاری جلسه شورای سران دولت‌های عضو سازمان همکاری شانگهای و جلسه شورای وزیران امور خارجه دولت‌های عضو سازمان همکاری شانگهای در نظر است.

سفیر جمهوری تاجیکستان در ایران گفت: در حوزه تأمین امنیت «تقویت همکاری‌ها در مسائل مبارزه با تروریسم، جدایی‌طلبی و افراط‌گرایی، معاملات غیرقانونی مواد مخدر و جنایتکاری سازمان‌یافته فرامرزی» و «اندیشیدن تدابیر لازم جهت دستیابی به ابتکار رئیس‌جمهور تاجیکستان درباره تأسیس مرکز ضد مواد مخدر سازمان همکاری شانگهای در شهر دوشنبه» در دستور کار قرار دارد. به همین مناسبت، در تاجیکستان نشست دبیران شورای امنیت دولت‌های عضو سازمان همکاری شانگهای، مشورت وزیران دفاع و مشورت راهبران مقامات مبارزه با معاملات غیرقانونی مواد مخدر برگزار خواهد شد.

زاهدی همچنین تصریح کرد: در حوزه اقتصاد «تهیه و قبول نقشه تدبیرها برای سال‌های ۲۰۲۱-۲۰۲۰ در زمینه رفع پیامدهای اجتماعی و اقتصادی و مالیِ شیوع کووید-۱۹ در منطقه»، «تهیه و قبول سند تأسیس منطقه‌های رشد اقتصادی در پهنای سازمان همکاری شانگهای»، «همکاری جهت استفاده وسیع امکانات ترانزیتی دولت‌های عضو» و «گسترش همکاری‌ها میان شورای صاحب‌کاران سازمان همکاری شانگهای و اتحادیه بین بانکی سازمان همکاری شانگهای، تحکیم همکاری آن‌ها با نهادهای بین‌المللی مالی، تکمیل زمینه حقوقی همکاری‌ها در این حوزه» را اجرایی خواهیم کرد. از این ‌رو برای دستیابی به این اهداف در تاجیکستان جلسه ریاست شورای صاحب‌کاران سازمان همکاری شانگهای، جلسه شورای اتحادیه بین‌بانکی، فروم اقتصادی، نشست وزیران اقتصاد و رؤسای بانک‌های مرکزی (ملی)، مشورت وزیران راه و ترابری، مشورت وزیران صنعت، مشورت وزیران انرژی و مشورت وزیران کشاورزی دولت‌های عضو سازمان همکاری شانگهای با اشتراک راهبران، خدمات دامپزشکی، قرنطینه و بهداشت پیش‌بینی شده است.

وی در ادامه به برنامه‌های حوزه فرهنگ اشاره کرد و افزود: در این بخش «مساعدت به گسترش همکاری‌ها بین مرکزهای علمی-تحقیقاتی و تحلیلی دولت‌های عضو سازمان همکاری شانگهای، «مساعدت به همکاری در زمینه حفظ میراث فرهنگی منطقه دولت‌های عضو سازمان همکاری شانگهای»، «مساعدت به رشد همکاری‌ها در زمینه سینما»، «بررسی مسئله قبول سرود سازمان ضمن اجلاس ۲۰ سالگی سازمان همکاری شانگهای» و «مساعدت به پیشبرد مسائل برابری جنسیتی در چارچوب سازمان همکاری شانگهای و توسعه حقوق و امکانات زنان و دختران» را در دستور کار قرار داده‌ایم. در این راستا، در تاجیکستان برگزاری مشورت وزیران فرهنگ، مشورت وزیران عدلیه (دادگستری)، مشورت وزیران بهداشت، مشورت راهبران اداره‌های آگاهی و رفع حالت‌های فوق‌العاده، نشست راهبران مقامات گردشگری، فستیوال خوراکی‌های ملیِ کشورهای سازمان همکاری شانگهای، فروم گردشگری، نیمه ماراتون سازمان همکاری شانگهای در شهر دوشنبه، فروم راهبران وسایط اخبار عامه و فروم زنان در نظر است.

سفیر جمهوری تاجیکستان در ایران گفت: در حوزه بین‌الملل «تحکیم اعتبار سازمان همکاری شانگهای در عرصه بین‌المللی»، «گسترش همکاری‌های سازمان همکاری شانگهای با سازمان‌های منطقه‌ای شریک، قبل از همه با سازمان پیمان امنیت جمعی، اتحادیه دولت‌های مشترک‌المنافع، سازمان همکاری اقتصادی، کنفرانس همکاری و تدبیرهای باوری در آسیا (سیکا) و آسه آن» را دنبال می‌کنیم که در این راستا، تاجیکستان نیت دارد در نیویورک اجلاس بلندپایه در زمینه همکاری بین سازمان همکاری شانگهای و سازمان ملل متحد و در شهر دوشنبه جلسه گروه تماسِ «سازمان همکاری شانگهای و افغانستان» را برگزار کند. همچنین، تدبیرهای لازم برای قبول قطعنامه «همکاری بین سازمان ملل متحد و سازمان همکاری شانگهای» ضمن جلسه ۷۵-امین مجمع عمومی سازمان ملل متحد اندیشیده می‌شوند. همچنین برگزاری جلسه شورای سران دولت‌های عضو سازمان همکاری شانگهای (سامیت) ۱۷-۱۶ سپتامبر ۲۰۲۱ (برابر با ۲۶-۲۵ شهریور ماه ۱۴۰۰) در شهر دوشنبه برگزار خواهد شد.

زاهدی در ادامه این نشست در پاسخ به سؤالی درباره موضع تاجیکستان در زمینه عضویت ایران در سازمان شانگهای گفت: جمهوری تاجیکستان نخستین کشوری بود که پیشنهاد عضویت ایران در سازمان شانگهای را مطرح کرد؛ اما قبول قرارها و تصمیمات آن باید با رضایت همه کشورها باشد. الحاق ایران به‌عنوان عضو اصلی جزو برنامه‌های سازمان شانگهای است و اگر کشورهای دیگر آماده پذیرفتن ایران باشند، تاجیکستان هم رضایت دارد.

وی همچنین درباره مناقشه مرزی با قرقیزستان عنوان کرد: مناقشه مرزی با قرقیزستان پایان یافت ولی مسئله مرزی خیلی دشوار است و هر دو طرف تلاش می‌کنند تا این مسئله حل‌وفصل شود ازاین‌رو حل‌وفصل این مسئله از طریق مذاکرات میسر خواهد بود نه ایجاد تنش در مرزها.

وی همچنین درباره دعوت از ایران در این اجلاس گفت: منتظریم تا انتخابات ریاست جمهوری برگزار شود و بعد از آن نامه دعوت به این اجلاس را برای رئیس جمهور جدید ایران ارسال خواهیم کرد.

این دیپلمات تاجیکستانی در پایان گفت که نشست سران دولت‌های عضو سازمان همکاری‌های شانگهای ۲۵ و ۲۶ شهریور ۱۴۰۰ در شهر دوشنبه برگزار می‌شود. 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin