سفیر تاجیکستان در ایران گفت: در سه سال اخیر، مناسبات اقتصادی و بازرگانی ایران و تاجیکستان از ۵۷ میلیون دلار در سال به ۲۷۰ میلیون دلار رسیده است که رشدی ۵ برابری را نشان می‌دهد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، نظام‌الدین زاهدی، سفیر تاجیکستان در ایران در مراسم «شب میراث‌فرهنگی ایران و تاجیکستان» که در مجموعه تاریخی فرهنگی نیاوران، برگزار شد، با تاکید بر اینکه توسعه روابط با ایران از اولویت‌های سیاست خارجی کشورش است، سطح روابط سیاسی تهران و دوشنبه را نیز عالی توصیف کرد و سه سفر رئیسان جمهوری ایران و تاجیکستان به کشورهای یکدیگر در سه سال اخیر را نشانه‌ای از این روابط خوب دانست.

سفیر تاجیکستان افزود: برگزاری رویدادهای مشترک فرهنگی میان تهران و دوشنبه، دو مزیت دارد؛ نخست اینکه آگاهی از میراث فرهنگی، به ملت‌های ما امکان می‌دهد که با تکیه بر دستاوردهای فرهنگی نیاکان، این میراث را در خدمت امروز و در تعیین مسیر پیشرفت فردای خود بگذارند. دوم اینکه امکان می‌یابیم دستاوردهای مشترک فرهنگی را در سطح جهان معرفی کنیم.

نظام‌الدین زاهدی با اشاره به اینکه تاجیکستان تا کنون ۱۰ میراث فرهنگی خود را در سازمان یونسکو ثبت کرده است، گفت: از این تعداد، ۴ میراث را به طور مشترک با ایران ثبت کردیم.

وی اظهار داشت: با توجه به اینکه بسیاری از مظاهر میراث فرهنگی ایران و تاجیکستان یکسان هستند، پیشنهاد می‌کنم کمیته مشترک ایران و تاجیکستان برای یافتن و ثبت میراث‌های مشترک در یونسکو تشکیل شود.

حجت‌الاسلام و المسلمین عبدالحسین خسروپناه، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه این مراسم گفت: دو کشور، زبان مشترک و پیوند تاریخی دارند و زبان فارسی، باعث پیوند تفکر و حکمت بنیان میان دو ملت نیز بوده است.

وی تاکید کرد: زبان، حامل فرهنگ است و همراه با فرهنگ، حکمت و معرفت و فضیلت را نیز منتقل می‌کند. به همین دلیل ایرانیان و تاجیکان پیوندهای بینشی و منشی نیز دارند.

خسروپناه زبان فارسی را زبانی حکمت-بنیان نامید و گفت: به همین دلیل است که ادیبان و شاعران ما همواره از حکمت سخن گفته‌اند و ما رودکی و فردوسی را حکیم رودکی و حکیم فردوسی می‌نامیم.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin