سفیر تاجیکستان با اشاره به بهبود تعاملات تجاری دو کشور در طول ۳ سال گذشته، گفت: تجارت دو کشور ایران و تاجیکستان در طول دولت سیزدهم تا ۵ برابر افزایش یافته و این حاصل اراده دو کشور برادر بر افزایش مناسبات تجاری دو کشور است.

به گزارش آوا دیپلماتیک، سپیده اکبرپور مدیرکل دفتر آسیای میانه سازمان توسعه تجارت در همایش معرفی ظرفیت های سرمایه گذاری ایران در تاجیکستان اظهار داشت: بر اساس هدف گذاری صورت گرفته تجارت دو کشور باید به 500 میلیون دلار افزایش پیدا کند.

به گفته او، در 7 ماه نخست امسال حدود 133 میلیون دلار کالای غیر نفتی به کشور تاجیکستان صادر شده که نشان دهنده رشد حدود 75 درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته است.

مدیرکل دفتر آسیای میانه سازمان توسعه تجارت مقدار واردات از تاجیکستان را 35 میلیون دلار اعلام کرد و افزود: واردات ما از این کشور با کاهش حدود 8 درصدی همراه بوده است.

محمد حسین روشنک، رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و تاجیکستان نیز در این همایش اظهار داشت: صادرات دو کشور در دوره ای حتی به 500 میلیون دلار هم رسیده است. در طول سال های گذشته شاهد افول روابط دو کشور بودیم اما حالا مشکلات قبلی حل شده و شاهد گسترش تعاملات تجاری دو کشور هستیم.

او با بیان اینکه تاجیکستان دروازه ورود ما به کشورهای آسیای میانه است، اظهار داشت: با ورود و حضور در این کشور می توانیم به بازارهای متعدد و بزرگ بیشتری دست پیدا کنیم.

وی گفت: سیاست های ارزی بانک مرکزی در مینه بازگشت ارز و خرید آن به قیمت ارزان تر از قیمت بازار، چالش های زیادی را برای فعالان اقتصادی ایجاد کرده است.

نظام الدین زاهدی سفیر تام الاختیار تاجیکستان در ایراندر این همایش با اشاره به بهبود تعاملات تجاری دو کشور در طول 3 سال گذشته، اظهار داشت: تجارت دو کشور ایران و تاجیکستان در طول دولت سیزدهم تا 5 برابر افزایش یافته و این حاصل اراده دو کشور برادر بر افزایش مناسبات تجاری دو کشور است. البته روسای جمهور در ملاقات های خود به این مساله تاکید داشتند که این تازه اول کار است.

زاهدی با تاکید بر اینکه امروز مانعی برای توسعه مناسبات میان ایران و تاجیکستان وجود ندارد، اضافه کرد که دو کشور هم‌زبان از ظرفیت‌های مناسبی برای گسترش همکاری‌ها در زمینه‌های مختلف اقتصادی، تجاری، انرژی، حمل و نقل و غیره برخوردار هستند که هنوز از این موقعیت‌ها بهره‌برداری لازم صورت نگرفته است.

وی همچنین صنایع دارویی، معدنی و نیروگاهی را از صنایع جذاب در تاجیکستان عنوان کرد و گفت: ما به دنبال این هستیم که کشور خود را به یک کشور صنعتی تبدیل کنیم. برای رسیدن به این هدف به سرمایه گذاری های و همکاری با کشورهای پیشرفته ای همچون ایران نیاز داریم. چرا که بسیاری از صنایع ایران در طول 40 سال گذشته پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته و توانسته از تحریم ها به عنوان یک فرصت برای رشد و توسعه استفاده کنند.

زاهدی همچنین با بیان اینکه در تاجیکستان 600 معدن کشف شده وجود دارد که تنها 50 تا 60 مورد آنها مورد استفاده قرار گرفته است، ادامه داد: کشور ما ظرفیت های بسیاری در این حوزه دارد و جای خالی حضور سرمایه گذاران و متخصصان ایران در این بخش احساس می شود.

او همچنین به سفر رئیس جمهور ایران به تاجیکستان در آبان ماه امسال اشاره کرد و گفت: آنگونه که روسای جمهور در پایان سخنرانی های خود تاکید داشتند شرایط تجارت دو کشور فراهم شده است، حالا دیگر توپ توسعه و شکل گیری این همکاری ها در زمین فعالان اقتصادی بوده و آنها باید تلاش خود برای استفاده از این ظرفیت موجود استفاده کنند. آنها امیدوارند که بخش خصوصی گام های استواری را برای افزایش همکاری های دو کشور در این زمینه بردارد.

 قرار است برای تحقق تفاهمات و توافقات انجام گرفته بین روسای جمهور دو کشور کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و تاجیکستان و همچنین اولین نمایشگاه ساخت ایران در شهر دوشنبه طی روزهای 5 تا 8 دی ماه امسال برگزار شود.

مجید عمید پور رییس پژوهشگاه نیرو نیز در این همایش با بیان اینکه روابط ایران با کشور دوست و همسایه و همزبان خود در سطح خوبی توسعه پیدا کرده است، ادامه داد: ما در وزارت نیرو بسیار علاقه مند هستیم که با کشورهای همسایه همکاری‌های نزدیکی داشته باشیم. ضمن اینکه ایران سابقه طولانی در حوزه های آموزشی و فناوری داشته و تاجیکستان می تواند از این فرصتی استفاده کند.

به گفته او، بیش از هزار شرکت دانش بنیان در صنعت آب و برق در ایران وجود دارد که آنها می توانند با شرکت‌های تاجیک در این زمینه ها همکاری های گسترده ای داشته باشند.

عمیدپور همچنین ادامه داد: از آنجایی که پژوهشگاه نیرو هاب همکاری دانشگاه هایی در حوزه آب و برق است، ما این امکان را داریم که شرکت های تاجیکی را به دانشگاه ها و بدنه علمی و آموزشی کشور متصل کنیم تا اینگونه بتوانند در مسیر توسعه فناوری های خود گام بردارند.

مجتبی اکبری رئیس مرکز امور بین الملل وزارت نیرو نیز هدف از برگزاری این همایش را معرفی معرفی پتانسیل ها و ظرفیت های سرمایه گذاری در کشور تاجیکستان اعلام کرد و اظهار داشت: برای صادرات خدمات فنی و مهندسی ایران به تاجیکستان توافقات خوبی با وزارت انرژی این کشور صورت گرفته است.

به گفته او، در طول 3 سال گذشته جلسات متعددی با طرف تاجیکستانی برگزار شد و در نهایت به یک سند عملیاتی و قابل اجرا دست یافتیم. عمده این سند مربوط به بحث های عملیاتی و اقتصادی است. این سند در 5 تا 8 دی ماه این سند به امضا و منصه ظهور خواهد رسید.

معاون امور بین الملل همچنین از فعالان اقتصادی خواست که برای ورود به بازار تاجیکستان همت و برنامه ای ویژه ای داشته باشند و در ادامه گفت: اولین سفر ابراهیم رییسی رییس جمهور ایران به کشور تاجیکستان بوده و این نشان دهنده اهمیت این کشور در تعاملات تجاری و اقتصادی ماست.

بنابراین گزارش اولین نمایشگاه تخصصی ایران ساخت و معرفی ظرفیت های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران در 5 گروه صنایع پایه در تاجیکستان در تاریخ 5 تا 8 دی ماه 1402 در شهر دوشنبه برگزار می شود.

خدمات فنی مهندسی، انرژی (آب، برق، نفت و گاز)؛ آهن و فولاد، معدن و صنایع معدنی(شناسایی، اکتشاف، استخراج)؛ ساختمان و مهندسی عمران، صنعت، ماشین آلات صنعتی و خطوط تولید؛ تجهیزات پزشکی، گردشگری سلامت، مواد و محصولات دارویی و سلولز؛ کشاورزی، دامپروری و خدمات وابسته و همچنین بازرگانی و حمل و نقل از جمله گروه های کالایی حاضر در اولین نمایشگاه تخصصی ایران ساخت در شهر دوشنبه خواهند بود.

 تولید ناخالص داخلی تاجیکستان در سال 2021 چیزی حدود 8 میلیارد و 746 میلیون دلار بوده است. این کشور در سال گذشته میلادی چیزی حدود 2.33 میلیارد دلار صادرات داشته و وارداتش 5.18 میلیارد دلار بوده است.

ایران هم اکنون در حوزه واردات ششمین شریک تجاری و در حوزه صادرات هشتمین شریک تجاری تاجیکستان محسوب می شود.

فرآورده های نفتی، گندم، وسایل نقلیه موتوری، ملزومات الکترونیکی، صنایع چوبی، قند و شکر مهمترین کالاهای وارداتی این کشور هستند. در مقابل طلا، کنسانتره،فلزات گرانبها، مس، پنبه، روی، آلومینیوم، سرب، برق سیمان و خشکبار مهمترین کالاهای صادراتی این کشور محسوب می شوند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin