سفیر تاجیکستان در تهران از برنامه‌ریزی برای افزایش میزان مبادلات تجاری ایران و تاجیکستان به ۳۰۰ میلیون دلار در سال خبر داد.

 به گزارش آوا دیپلماتیک، “نعمت‌الله امام‌زاده” سفیر 56 ساله تاجیکستان و چهارمین سفیر این کشور در تهران طی 23 سال روابط دیپلماتیک با ایران که چندی است عهده‌دار این سمت شده، پیش از این به عنوان سفیر در اوکراین و کنسولگری تاجیکستان در مزار شریف افغانستان به فعالیت مشغول بوده است.

او در گفتگو با خبرگزاری فارس، سفارت این کشور در تهران را تاجیکستان کوچک در قلب ایران و در شهر تهران می‌داند و می‌گوید: سابق بر این در کرسی دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت خارجه تحصیل کردم و خاطرات خوبی از ایران دارم، ضمن اینکه تاریخ، تمدن و فرهنگ مشترکی بین دو کشور وجود دارد که هیچ کس نمی‌تواند ما را از هم جدا کند.

وی مهمترین اولویت کاری‌اش در مدت تصدی این سمت را تلاش برای رشد مناسبات اقتصادی عنوان کرد و گفت: افزایش مناسبات اقتصادی را برنامه اول کاری قرار داده‌ام و پس از آن هم به دلیل تاریخ و فرهنگ هزاران ساله مشترک بین تاجیکستان و ایران و علقه‌های احساسی بین دو ملت، افزایش و رشد مناسبات فرهنگی در رده دوم برنامه‌هایم قرار دارد.

امام زاده گفت: بیشتر از هزاران سال فرهنگ، تاریخ و تمدن جدا نشدنی بین ایران و تاجیکستان وجود دارد که هیچ کس نمی‌تواند بین آن فاصله‌ای ایجاد کند، ضمن اینکه در کنار این اقدام نیازمند گسترش فعالیت‌های اقتصادی مشترک بین دو ملت و دولت هستیم.

سفیر تاجیکستان در ایران در پاسخ به این سؤال که دلیل اصلی کاهش میزان مبادلات تجاری در سال 2014 که با کاهش 35 میلیون دلاری به 143 میلیون دلار رسیده، چیست؟ گفت: رشد مناسبات تجاری و اقتصادی در 6 ماهه سال جاری در مقایسه با سال گذشته مقداری کاهش داشته، ولی در نظر داریم در 6 ماهه پایان سال مناسبات تجاری و اقتصادی را افزایش دهیم تا کاهش 6 ماهه اول جبران شود. ضمن اینکه برنامه‌ای داریم تا مبادلات تجاری و بازرگانی را به 300 میلیون دلار برسانیم و با توجه به وجود امکانات تجاری، بازرگانی و صنعتی بین دو کشور این امر بسیار راحت و دست یافتنی است.

وی خاطرنشان کرد: به دلیل وجود رضایت موجود بین دو دولت از سطح روابط افزایش مبادلات تجاری به 300 میلیون دلار در سال به زودی انجام و با برگزاری کمیسیون‌های مشترک اقتصادی و تجاری برنامه‌ریزی برای رسیدن به این میزان صورت خواهد گرفت و امیدواری زیادی برای گسترش روابط تجاری و بازرگانی و صنعتی بین دو کشور وجود دارد.

امام‌زاده در خصوص فعالیت‌ها و اقدامات شرکت‌های ایرانی حاضر در تاجیکستان و کمک این شرکت‌ها به رشد و توسعه این کشور نیز افزود:‌ ما به حضور شرکت‌های ایرانی در تاجیکستان و اقدامات و فعالیت‌ها آنها به شهروندان تاجیکی افتخار می‌کنیم، زیرا آنها در بخش‌های گوناگون در تاجیکستان کمک می‌کنند که شرکت‌های صابر، فراب و سنگاب از جمله این شرکت‌ها هستند.

سفیر تاجیکستان در تهران تصریح کرد: شرکت ایرانی صابر در ساخت تونل «استقلال» در تاجیکستان فعال است. همچنین شرکت ایرانی فرآب که سرمایه‌گذار اصلی نیروگاه برق آبی سنگ توده است و متاسفانه با توجه به بعضی مشکلات مالی بخشیی از تعهدات اجرا نشده‌ ولی به زودی مشکلات موجود برطرف خواهد شد.

وی اظهار داشت: شرکت‌های مختلفی به دنبال فعالیت‌های مشترک و توسعه خدمات خود در تاجیکستان هستند و با توجه به نیازهای تاجیکستان به حضور و فعالیت‌های شرکت‌های ایرانی، خواستار گسترش فعالیت‌ آنها در تاجیکستان هستم. اخیرا نیز همایش بین‌المللی با حضور کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی در شهر دوشنبه برگزار شد و هیأت‌های بزرگی در زمینه سرمایه‌گذاری‌ها در تاجیکستان گرد هم آمدند تا در زمینه فراهم آوردن راه‌های سرمایه‌گذاری در تاجیکستان به تاجران و سرمایه‌گذاران کمک کنند.

سفیر تاجیکستان افزود: جمهوری تاجیکستان تلاش می‌کند تا در مناقصه‌هایی که برگزار می‌شود شاهد حضور گسترده شرکت‌های ایرانی برای فعالیت در تاجیکستان باشد.

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص تعداد زندانیان ایرانی در تاجیکستان و بالعکس خاطرنشان کرد: این امر موضوعی است که سال‌ها مورد توجه مسئولان دو کشور بوده و تا امروز در زندان‌های جمهوری تاجیکستان 7 نفر از شهروندان ایرانی به دلایل مختلف عدم رعایت قوانین این کشور حضور دارند و در مورد در حبس بودن شهروندان تاجیکستان خبر موثقی وجود ندارد. ولی هر دو کشور می‌کوشند تا این افراد به جمهوری اسلامی ایران عودت داده شوند ضمن اینکه به دلیل نبود قرارداد استرداد مجرمان بین جمهوری تاجیکستان و جمهوری اسلامی ایران منتظر هستیم تا پیشنهاد انعقاد این قرارداد از سوی جمهوری اسلامی ایران ارائه و زندانیان ایرانی در تاجیکستان به زودی به کشورشان بازگردانده شوند. در دیدارهای قبلی با مسئولان ایرانی در مورد استرداد مجرمان بحث و تبادل نظر شده است.

سفیر تاجیسکتان در تهران درباره عضویت دائم ایران در سازمان شانگهای نیز تصریح کرد:‌ حسن روحانی در دیدار رسمی خود در تاجیکستان که به منظور حضور در اجلاس شانگهای صورت گرفت در حاشیه این اجلاس دیداری خصوصی با رئیس‌جمهور تاجیکستان داشت و در آنجا رئیس‌ جمهور تاجیکستان به وی اعلام کرد که می‌کوشد که هر چه سریع‌تر جمهوری اسلامی ایران به عنوان عضو دائم سازمان شانگهای پذیرفته شود و در این راه کمک حال جمهوری اسلامی ایران برای نیل به این مقصود هستیم.

امام‌زاده در بخش دیگری از این گفت‌وگو خاطرنشان کرد: تاجیکستان همیشه و همه ساله به صورت دائم طرفدار برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران بوده و خواهد ماند و این موضوع را همیشه در دستور کار خود خواهیم داشت و به موفقیت‌های جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات با 1+5 افتخار کرده و از آن خوشحال می‌شویم و انشاءالله در این بخش جمهوری اسلامی ایران به موفقیت نهایی دست خواهد یافت.

سفیر جمهوری تاجیکستان در خصوص همکاری‌های ورزشی بین تاجیکستان و ایران گفت: همکاری‌های ورزشی بین تاجیکستان و ایران از سال‌های قبل برقرار بوده و ادامه دارد که در همین زمینه احداث اولین زورخانه ایران در دانشکده ورزش و تربیت‌ بدنی جمهوری تاجیکستان مورد استقبال مردم کشورم قرار گرفته و این ورزش دوستداران فراوانی در تاجیکستان دارد که این اقدامات تنها بخشی از همکاری‌های ورزشی بین دو کشور است.

امام زاده همچنین گفت: بر اساس قراردادهای موجود بین وزارت معارف و علوم تاجیکستان و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی ایران هر ساله تعداد زیادی دانشجوی تاجیک در دانشگاه‌های مختلف جمهوری اسلامی ایران پذیرفته می‌شوند، ضمن اینکه تعدادی دانشجوی ایرانی در دانشگاه عالی تاجیکستان به تحصیل مشغولند.

وی گفت: هم اکنون 50 دانشجوی ایرانی که بیشتر در مقاطع دکتری هستند در دانشگاه‌های تاجیکستان تحصیل می‌کنند. همچنین بیش از 400 دانشجوی تاجیک در دانشگاه‌های شهرهای مشهد، تبریز، گرگان، قزوین، قم، تهران، شیراز و اصفهان در رشته‌های گوناگون به تحصیل مشغول هستند و به این دلیل که جمهوری تاجیکستان در برخی علوم و دانش‌های روز نیازمندی‌های فراوانی دارد نیاز است تعداد دانشجویان تاجیک در ایران افزایش یابد و این یک ضرورت است که دانشجویان تاجیک بیشتر در رشته‌های پزشکی و مهندسی در دانشگاه‌های ایران به تحصیل بپردازند و در حال تلاش هستیم تا این امر محقق شود زیرا ما به متخصصان ماهر تاجیکی بسیار نیازمند می‌باشیم.

سفیر تاجیکستان در ایران در پاسخ به سؤالی در مورد اقدامات مشترک بین سه کشور پارسی زبان و علقه‌های تاریخی و فرهنگی مشترک بین آنها افزود: مسئله همزبانی و همفکری سه کشور دوست و برادر جمهوری تاجیکستان، جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی افغانستان همواره مدنظر سران این کشورهاست، ضمن اینکه سال‌هاست که این موضوع در حاشیه دیدارهای مختلف در اجلاس‌ها و دیدارهای دوجانبه و سه‌جانبه بررسی می‌شود.

وی اظهار داشت: به جز جشن‌های نوروز که مسئله مشترک زبانی، فکری، فرهنگی، تاریخی و تمدنی بین سه کشور ایران، افغانستان و تاجیکستان است مسائل دیگری هم به صورت مشترک بررسی می‌شود که در همین راستا در زمینه احداث خط آهن 5 جانبه که سه کشور فارسی‌زبان (ایران، افغانستان و تاجیکستان) در آن حضور دارند برای اتمام این پروژه به کمک بیشتر جمهوری اسلامی ایران نیاز داریم و این خط آهن بسیار با اهمیت از طریق ایران به افغانستان و تاجیکستان به بازارهای چین می‌رود و یک پروژه کلان محسوب می‌شود. همچنین پروژه دیگری که می‌تواند به ایجاد روابط گرم‌تر بین 3 کشور کمک کند انتقال آب تاجیکستان از طریق افغانستان به جمهوری اسلامی ایران است که سه کشور هم زبان را در برمی‌گیرد و مورد بحث و بررسی مسئولان سه کشور است که در مجموع این دو موضوع (خط آهن و انتقال آب بین سه کشور) از مسائل روز بین سه کشور فارسی‌زبان منطقه محسوب می‌شود.

سفیر تاجیکستان افزود: یکی از طرح‌های بنیادی بین ایران و تاجیکستان و همچنین بین کشورهای منطقه راه آهنی است که از پنج کشور چین، قرقیزستان، تاجیکستان، افغانستان و ایران عبور خواهد کرد. برای تاجیکستان ساخت این راه آهن بسیار حیاتی است، زیرا کشور ما راه مستقیم به دریا ندارد. در مطالعات فنی و اقتصادی این پروژه جمهوری اسلامی ایران سهم قابل توجهی دارد. پروژه‌های ساخت تونل‌ها از مسیر «قرقیزستان – تاجیکستان – افغانستان – ایران» نیز به همین گونه پشتیبانی و تطبیق با سرعت نیاز دارد.

وی گفت: در این رابطه همکاری‌های چند جانبه کشورهای منطقه مخصوصا دولت‌های تاجیکستان، افغانستان، ایران و پاکستان دارای اهمیت بخصوصی است. در شرایط حساس امروز منطقه‌ همکاری‌های منطقه‌ای در مبارزه با خطرات جهانی، گسترش روابط اقتصادی و تجاری، سرمایه‌گذاری، فناوری و غیره یکی از ضروری‌ترین موضوعات روز محسوب می‌شود.

امام زاده اظهار داشت: تاجیکستان، افغانستان، ایران و پاکستان باید برای ایجاد شبکه انتقال برق، گاز، آب قابل شرب و راه آهن و راه شوسه جدی و فعال باشند. احداث نیروگاه‌های برقی در تاجیکستان و انتقال برق ارزان به کشورهای نیازمند منطقه به نفع کشورها خواهد بود.امکان‌سنجی و ایجاد راه آهن چین – قرقیزستان – تاجیکستان – افغانستان و پیوستن آن به شبکه‌‌های راه‌‌آهن ایران و پاکستان در شرایط امروز امری ضروری است.

امام‌زاده در مورد حضور شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران تاجیک در جمهوری اسلامی ایران نیز گفت: متاسفانه شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران عمده از جمهوری تاجیکستان در ایران حضور ندارند و فقط شرکت‌های مشترکی که بین دو کشور برای انجام برخی خدمات و فعالیت‌ها تاسیس شده‌ و در تاجیکستان نمایندگی دارند با هم هماهنگ هستند، برای مثال شرکت صنعتی تاجیران که در زمینه تولید و ارائه خدمات ماشین‌آلات کشاورزی مانند تراکتور به شهروندان تاجیک خدماتی را ارائه می‌کند از جمله شرکت‌های مشترک بین دو کشور هستند.

امام زاده در بخش دیگری از این گفت‌وگو به مشترکات تاریخی، فرهنگی و زبانی ایران و تاجیکستان اشاره کرد و افزود: ایران اولین کشورری بود که استقلال تاجیکستان را در سال 1992 به رسمیت شناخت و در کنار تاجیکستان ایستاد و از استقلال آن حمایت کرد و تا امروز هم ایران کمک‌های فنی و اقتصادی فراوانی را به جمهوری تاجیکستان کرده است.

وی به گسترش و تحکیم مناسبات دوستانه تاجیکستان و ایران اشاره کرد و گفت: گسترش و تحکیم مناسبات دوستانه تاجیکستان و ایران به روند صلح و ثبات در منطقه کمک کرده است. بررسی موضوعات منطقه‌ای از جمله مسائل افغانستان در روابط دو کشور جایگاه خاصی دارد و هر دو طرف همواره از جامعه جهانی دعوت به عمل می‌آورند تا به روند بازسازی و رشد اقتصاد افغانستان کمک کنند. همچنین، دیگر مسائل مورد توجه که جنبه منطقه‌ای و بین‌المللی دارد در فضای دوستانه و سازنده همواره مورد تبادل نظر قرار می‌گیرد.

سفیر تاجیکستان در ایران با تاکید بر اینکه تاریخ و فرهنگ ایران از تاجیکستان جدانشدنی است و تاجیکستان خود را جزو خراسان بزرگ می‌داند، عنوان کرد: بر همین اساس تاجیکستان در راستای گسترش همکاری‌های فرهنگی، تاریخی و اقتصادی تلاش می‌کند.

وی در ادامه این گفت‌وگو عنوان کرد که بیش از 99 درصد مردم تاجیکستان مسلمان هستند و احترام به شئونات اسلامی در اولویت مردم تاجیکستان قرار دارد.

امام زاده در خصوص وضعیت فعلی روادید بین دو کشور خاطرنشان کرد: روادید، ترتیبات و مقررات بین دولت‌هاست که در این زمینه ما موظف هستیم که به هر یک از مراجعان جمهوری اسلامی ایران روادید داده شود و هم اکنون روادید برای شهروند جمهوری اسلامی بسیار ساده و برای مدت یک ماه تا 45 روز صادر می‌شود و آنها حتی می‌توانند پس از پرواز به تاجیکستان و در فرودگاه درخواست روادید کرده و آن را دریافت کنند و هیچ مشکلی در بخش روادید بین دو کشور وجود ندارد.

وی در خصوص ارزیابی‌اش از مناسبات دوجانبه جمهوری تاجیکستان و جمهوری اسلامی ایران نیز گفت: مناسبات دوجانبه جمهوری تاجیکستان و جمهوری اسلامی ایران به طور رسمی 23 سال قبل برقرار و تدریجا رو به گسترش بوده و هم اکنون هم روابط دیپلماتیک بین جمهوری تاجیکستان و جمهوری اسلامی ایران در سطح بالایی قرار دارد. همچنین سفرهای رسمی متعدد بین سران دو دولت از سال 1992 تا به امروز به تحکیم مناسبات کمک کرده است.

امام زاده تصریح کرد: در طول سال‌های پس از استقلال تاجیکستان، جمهوری اسلامی ایران در راستای رشد اقتصاد و پیشرفت تاجیکستان، از جمله در زمینه علم و فرهنگ، معارف و غیره کارهای زیادی انجام داده است و در حال حاضر ایجاد نیروگاه برق‌ آبی «سنگ توده – 2» که در تأمین انرژی تاجیکستان نقش بسزایی دارد و تکمیل تونل ماشین رو «استقلال» که در آستانه اتمام است از نتایج این همکاری محسوب می‌شود.

وی به روابط حسنه دو کشور اشاره و تصریح کرد: طی 12 سال اخیر همکاری اقتصادی و تجاری بین تاجیکستان و ایران و روابط حسنه دو کشور دوست تقویت شده و تقریبا 150 سند بین‌المللی بین 2 کشور به امضا رسیده که بخش‌های گوناگون از جمله اقتصاد، تجارت، سرمایه‌گذاری، ارتباطات، علم، فرهنگ و غیره را در بر گرفته است.

وی گفت: فعال شدن چرخه دوم نیروگاه برق‌آبی سنگ توده-2 و راه‌اندازی کامل این تأسیسات مهم انرژی ثمره برجسته همکاری دو کشور در بخش‌‌های انرژی می‌باشد ضمن اینکه تاجیکستان و ایران در مورد بیشتر مسائل منطقه‌ای و جهانی از جمله مساعدت در حل مشکلات افغانستان نظر مشترک دارند.

امام زاده به همکاری‌های اقتصادی و تجاری بین تاجیکستان و ایران اشاره کرد و افزود: روابط اقتصادی و تجاری تاجیکستان و ایران در حال گسترش بوده و کمیسیون مشترک بین دو کشور در حال فعالیت است و حجم تبادل کالا بین دو کشور در سال 2013 بالغ بر 292.3 میلیون و در شش ماه سال 2014 بالغ بر 134 میلیون دلار بوده و در زمینه تبادل کالا، جمهوری اسلامی ایران یکی از شرکای مهم تاجیکستان به شمار می‌رود و جزو 10 کشور اول قرار دارد.

سفیر تاجیکستان تصریح کرد: بین دو کشور پرواز مستقیم برقرار است و پروازهای مستقیم دوشنبه – تهران – دوشنبه و مشهد – دوشنبه – مشهد برقرار می‌باشد.

امام زاده به ظرفیت‌های همکاری مشترک بین دوشنبه و تهران اشاره کرد و اظهار داشت: آغاز ساخت نیروگاه آبی «عینی» بر رود زرافشان، تکمیل تونل ماشین روی استقلال، امکانات به هم پیوستن شبکه‌های برق و حمل و نقل دو کشور، احداث لوله آب از تاجیکستان به ایران و لوله نفت و گاز از ایران به تاجیکستان از موارد همکاری ایران و تاجیکستان است.

سفیر تاجیکستان در تهران به ظرفیت‌های همکاری در بخش کشاورزی بین دو کشور اشاره کرد و گفت: در زمینه انتقال تجربه جمهوری اسلامی ایران در بخش آبیاری، تجهیزات کشاورزی، تولید کود، مبارزه با حشرات موذی، ایجاد کارخانه‌های تولید ماشین‌آلات فرآوری و بسته‌بندی میوه و سبزیجات، محصولات لبنی، دامداری و غیره، به نظر می‌رسد که با توجه به شرایط خوب اقلیمی تاجیکستان و آب فراوان، رشد کارآفرینی کوچک و متوسط در همکاری با متخصصان ایرانی مطلوب هدف ما است و با توجه به تجربه غنی جمهوری اسلامی ایران، همکاری‌های دو کشور در این زمینه می‌تواند گسترش یابد.

امام‌زاده بر ضرورت گسترش همکاری‌ها بین اتاق‌های بازرگانی و صنعتی دو کشور تأکید کرد و گفت: تاجیکستان و ایران تصمیم دارند که از طریق ساخت راه‌آهن و خط شوسه که فاصله‌ها را نزدیک‌تر و رفت و آمد را آسانتر خواهد کرد، گردش کالا را بیشتر کرده و سطح همکاری‌ها را افزایش دهند.

وی به دستاوردهای سفر رئیس جمهور ایران به جمهوری تاجیکستان نیز اشاره کرد و اظهار داشت: سفر رسمی حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران به جمهوری تاجیکستان در روزهای 11-10 سپتامبر سال جاری همزمان با برگزاری اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای در دوشنبه انجام شد که در نتیجه بین حکومت جمهوری تاجیکستان و دولت جمهوری اسلامی ایران 9 سند همکاری، 7 یادداشت تفاهم همکاری در زمینه پیشگیری و مقابله با تولید، قاچاق و استعمال مواد مخدر، ‌مواد روانگردان و … به امضا رسید.

امام‌زاده خاطرنشان کرد: در ملاقات سران دو دولت در حاشیه اجلاس شانگهای، مسائل مربوط به مناسبات دوستانه و همکاری در زمینه‌های گوناگون مورد بررسی قرار گرفت.

وی با اشاره به افتتاح فاز دوم نیروگاه برق‌ آبی سنگ توده 2 با حضور سران 2 کشور تاجیکستان و ایران در حاشیه اجلاس شانگهای افزود: آغاز به کار کامل نیروگاه سنگ توده 2 این امکان را می‌دهد که تولید سالانه نیروی برق با حساب متوسط تا 500 میلیون کیلووات – ساعت افزوده، کمبود برق در سرما تا میزان قابل توجهی کاهش یابد.

سفیر تاجیکستان در تهران اظهار داشت: رئیس‌ جمهوری اسلامی ایران حسن روحانی ضمن سفر به دوشنبه و افتتاح فاز دوم دوم نیروگاه برق‌ آبی سنگ توده 2 تاکید داشت که به انجام رساندن ساختمان نیروگاه سنگ توده – 2 پایان کار نیست، بلکه آغاز همکاری گسترده اقتصادی تاجیکستان و ایران به خصوص در بخش انرژی است.

امام‌زاده همچنین خاطرنشان کرد: عملی شدن طرح «1000-KACA» که شبکه‌های برقی قرقیزستان، تاجیکستان، افغانستان و پاکستان را به هم پیوند می‌دهد در اولویت قرار دارد.

وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو عنوان کرد: ایران تصمیم دارد که برای کمک به کشاورزان تاجیک، از جمله برای خریداری فناوری و تجهیزات با یکی از بانک‌های مربوطه مؤسسه مشترک ایجاد کند.

وی در ادامه این گفت‌وگو به وضعیت فعلی افغانستان و تاثیرات آن بر منطقه و روابط بین تاجیکستان و ایران اشاره و خاطرنشان کرد: ثبات اجتماعی و اقتصادی در منطقه امروز از جهات بسیاری به وضعیت افغانستان وابسته است. جمهوری تاجیکستان، طرفدار تدابیری است که به صلح و امنیت افغانستان منجر می‌شود. طرح مشترک دفتر سازمان ملل متحد و کمیسیون اروپا در خصوص مبارزه با جنایات و گردش غیرقانونی مواد مخدر به منظور تحکیم امنیت در مرزها و پیشگیری از انتقال غیرقانونی مواد مخدر از افغانستان به کشورهای هم مرز یکی از برنامه‌های بزرگ منطقه‌ای است که باید همه جانبه مورد حمایت قرار گیرد. رشد همکاری سه جانبه در تأمین امنیت و ثبات در افغانستان از جمله مسائل مهم منطقه‌ای است.

سفیر تاجیکستان تصریح کرد: همکاری سودمند بین کشورها از جمله در چارچوب روابط سه‌جانبه و هم‌ در دایره سازمان‌های گوناگون منطقه‌ای و جهانی، از جمله سازمان همکاری اقتصادی (اکو)، سازمان همکاری اسلامی، سازمان همکاری شانگهای دارای زمینه‌های خوب همکاری است.

امام زاده اظهار داشت: توافقنامه‌ها در زمینه تجاری و اقتصادی (ECOTA) و ترانزیت و حمل و نقل می‌توانند محرک همکاری باشند.

وی خاطرنشان کرد: برگزاری نشست همکاری اقتصادی، فرهنگی و امنیتی کشورهای چهارگانه نیز یکی از پیشنهادهای جمهوری تاجیکستان است که توسط چهار کشور منطقه افغانستان، ایران و پاکستان مورد حمایت قرار گرفت.

سفیر تاجیکستان در ایران افزود: برای اجرای به موقع و کامل تعهدات قبلی نباید «سهل‌انگاری» کرد. کشورهای ما باید در چارچوب قطعنامه اجلاس شصت و پنجم مجمع عمومی سازمان ملل متحد در مورد «روز بین‌المللی نوروز» و «فرهنگ صلح» برنامه کامل‌تر کاری داشته باشند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin