سفیر بولیوی در تهران گفت: اتاق مشترک بازرگانی ایران و بولیوی تا دو ماه آتی فعال می‌شود که می‌توان با توسعه روابط اقتصادی، تفاهمنامه‌های کلانی منعقد کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، رومینا گوادالوپه پرز راموس، در نشست با استاندار مرکزی افزود: پتانسیل و ظرفیت‌های مناسبی میان ایران و بولیوی وجود دارد که نیاز است مناسبات تجاری و اقتصادی این دو کشور تقویت شود.

سفیر بولیوی در تهران بیان کرد: ایران در حوزه دانش و تکنولوژی فعال است و ما نیاز داریم از این ظرفیت در کشور بولیوی بیشترین بهره‌گیری را داشته باشیم.

وی تاکید کرد: می‌توان در زمینه محصولات کشاورزی و معدنی با جمهوری اسلامی   ایران تعامل و همکاری داشته باشیم و این تولیدات را به ایران صادر کنیم.

سفیر کشور بولیوی، استان مرکزی را قطب صنعتی کشور عنوان کرد و گفت: کشور بولیوی به شکل ایالت است و دارای ۹ ایالت است و شهر سانتی بانیا کشور بولیوی شباهت‌های زیادی به ویژه در حوزه گردشگری و سابقه زیاد تمدنی با اراک دارد که می‌توان میان این دو شهر خواهر خواندگی داشته باشیم.

سفیر بولیوی در تهران ادامه داد: کشور بولیوی همواره حمایت خود را در عرصه بین الملل از ایران داشته و تمام قد پشت ایران ایستاده است و می توان گفت علاوه بر ایجاد روابط عمیق سیاسی با این کشور می‌توان روابط اقتصادی را گسترش داد.

وی تصریح کرد: ۴۰ تفاهم‌نامه مشترک میان این دو کشور از سال‌های گذشته منعقد شده که اکنون در حال به روز رسانی است که این تفاهمنامه‌های اقتصادی مهم در حوزه نفت، کشاورزی و معدن است.

راموس تصریح کرد: بر این امر واقف هستیم که با وجود تحریم‌های ظالمانه نمی‌توانیم به شکل ساده روابط اقتصادی با ایران داشته باشیم اما در راستای تبادل کالا و خدمات به طور حتم می‌توانیم مشکلات را رفع کنیم.

وی خاطرنشان کرد: اکنون اراده کافی برای بهبود روابط میان دو کشور وجود دارد و می‌توان با شناسایی ظرفیت ها گام های موثرتری در راستای گسترش مبادلات تجاری و همچنین گردشگری برداریم.

استان مرکزی با بیش از ۲ هزار و ۹۰۰ واحد صنعتی کوچک و بزرگ به چهارمین قطب صنعت کشور شهره است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin