نشست بررسی نقش فرهنگ در ارتقای روابط ایران و بوسنی هرزگوین در سرای تمدن و بیداری اسلامی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برگزار شد.“امیر حاجیکا دوینچ” سفیر بوسنی و هرزگوین در این نشست گفت: همکاری‌های فرهنگی میان دو کشور در دو سال اخیر بسیار افزایش یافته است که می‌توان به برگزاری هفته فرهنگی ایران در سارایوو اشاره کرد که با استقبال زیادی روبه‌رو شد.
وی ادامه داد: همچنین موسسات فرهنگی مانند ابن‌سینا و رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سارایوو نقش مهمی در گسترش روابط دو کشور دارند.
سفیر بوسنی و هرزگوین با تاکید بر وجود پیوند عمیق میان دو ملت ایران و بوسنی افزود: مردم دو کشور شناخت خوبی از یکدیگر دارند که این مساله بستر لازم برای گسترش روابط فرهنگی میان کشور فراهم کرده است.
سفیر بوسنی و هرزگوین خاطرنشان کرد: مردم بوسنی با آثار کلاسیک ایران مانند حافظ، سعدی و … آشنا هستند و بیشتر آثار آنها به زبان بوسنیایی ترجمه شده است. در واقع ترجمه آثار دو کشور برای شناخت بهتر مردم و مسئولان از یکدیگر نقش مهمی ایفا می‌کند.
در ادامه این نشست، عباسی از موسسه ابن سینا در سارایوو اظهار داشت: یکی از راه‌های موثر در ارتقای روابط میان کشورها روابط فرهنگی است زیرا روابط سیاسی با تغییر دولت‌ها و شرایط بین‌الملل ممکن است دچار تحولات شود.
وی افزود: بعد از جنگ تحمیلی در ایران فعالیت‌های فرهنگی میان دو کشور در اشکال مختلف به صورت رسمی گسترش یافته است که می‌توان به فعالیت کالج فارسی بوسنی گلستان اشاره کرد.
عباسی با اشاره به اینکه در سالهای گذشته فرهنگ لغت فارسی به بوسنیایی تالیف شده است، گفت: قرار است در آینده نزدیک از سوی موسسه ابن سینا فرهنگ لغت بوسنیایی به فارسی گسترش یابد.
در ادامه این نشست، از سوی انجمن دوستی ایران و بوسنی و هرزگوین، پیشنهاد ایجاد رایزنی فرهنگی بوسنی در تهران در راستای ارتقای روابط داده شد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin