آیت الله احمد جنتی در دیدار سفیر بوسنی و هرزگوین در تهران بر جایگاه روحیه ضد آمریکایی مردم کشورهای منطقه در روند بیداری اسلامی، اشاره کرد.دبیر شورای نگهبان در این دیدار گفت: منشا حرکت های اخیر و بیداری اسلامی در کشورهای مختلف شناخت مردم از خیانت های آمریکا و تحمیل دیکتاتور ها بر آنهاست.
احمد جنتی در ادامه افزود: مردم بوسنی و هرزگوین نیز باید ماهیت ضد مردمی آمریکا را بیشتر بشناسند و گمان نکنند که آمریکا نجات بخش آنها بوده است. مقامات آمریکا منافع مردم را تنها فدای منافع حزبی خود می کنند.
دبیر شورای نگهبان ضمن ابراز خشنودی از روابط خوب بوسنی و هرزگوین با ایران در ابعاد مختلف افزود: ارتباط ما با کشور برادر، بوسنی و هرزگوین عمدتا از زمان جنگ در این کشور آغاز شد و با توجه به اینکه مسلمانان این کشور مورد هجوم واقع شده بودند، رهبر، دولت و ملت ما برای پشتیبانی از مردم بوسنی و هرزگوین احساس وظیفه کردند.
وی با اشاره به دیدارهای مکرر خود از بوسنی و هرزگوین و گفت وگو با مقامات آن کشور اظهار داشت: اگر کمک های جمهوری اسلامی ایران نبود، بوسنی و هرزگوین به کلی از هم پاشیده و متلاشی می شد.
امام جمعه موقت تهران، وحدت و رفع اختلاف داخلی و گسترش ارتباط این کشور با مسلمانان سایر کشورها را لازمه پیشرفت و تعالی بوسنی و هرزگوین دانست و خاطرنشان کرد: انتظار ما از برادران بوسنیایی این است که مراقب ترفندها و توطئه های آمریکا و اروپا علیه فرهنگ ملی و اسلامی در بوسنی و هرزگوین باشند و نگذارند دشمنان اسلام با رسانه ها و تبلیغات، فرهنگ خود را بر کشور بوسنی و هرزگوین حاکم کنند.
سفیر بوسنی و هرزگوین نیز در این دیدار با ابلاغ سلام گرم مردم و مسئولان کشورش به مردم و مسئولان جمهوری اسلامی ایران، خاطرنشان کرد: به خاطر کمک های زیادی که مردم و مسئولان کشور جمهوری اسلامی ایران در سخت ترین شرایط به مردم بوسنی و هرزگوین کردند، تشکر می کنم.
امیر حاجیکا دوینچ در ادامه افزود: کشور ما هیچ گاه کمک های جمهوری اسلامی ایران را فراموش نخواهد کرد. کمک ایران در آن زمان برای مردم بوسنی یک اقدام راهبردی بود زیرا ما در برابر تهاجم صربستان و کرواسی شرایط سختی داشتیم.
وی افزود: بحمدالله بعد از سال 1995 بوسنی و هرزگوین در صلح به سر می برد و بعد از چند سال بازسازی، کشور قوت گرفته است.
سفیر بوسنی و هرزگوین در پایان ابراز امیدواری کرد که روابط کشورش با تمام کشورهای اسلامی خصوصا جمهوری اسلامی ایران گسترش یابد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin