سفیر بنگلادش در ایران گفت: قریب به هزار سال پیش، زبان رسمی کشور ما و کل منطقه بنگال فارسی بود. به همین سبب با زبان‌فارسی در بنگلادش آشنایی داریم و ریشه روابط فرهنگی و علمی ما با ایران از آن زمان شکل گرفته است.

به گزارش آوا دیپلماتیک، گوسال اعظم سارکار، در اختتامیه جشنواره بین‌المللی فرهنگ‌ملل در جمع دانشجویان خارجی و رایزنان‌ فرهنگی در دانشگاه بین‌المللی امام‌خمینی (ره)، خاطرنشان کرد: برای ما مایه افتخار است دانشجویان ما از کشور بنگلادش در کنار سایر برادران اسلامی خود در ایران زندگی می‌کنند و فرهنگ بنگلادش را در این جشنواره نشان دادند.

وی اضافه کرد: قریب به هزار سال پیش، زبان رسمی کشور ما و کل منطقه بنگال فارسی بود. به همین سبب با زبان‌فارسی در بنگلادش آشنایی داریم و ریشه روابط فرهنگی و علمی ما با ایران از آن زمان شکل گرفته است.

سفیر بنگلادش در ایران با بیان اینکه بیشتر حروف زبان بنگالی و فارسی مشترک است، تصریح کرد: به همین خاطر ملل ایران و بنگلادش با هم برادر هستند و با هم مثل یک قلب هستیم.

اعظم سارکار ادامه داد: روابط بین ۲ کشور بنگلادش و جمهوری‌ اسلامی‌ ایران برای دانشجویان ما خیلی‌مهم است و دانشجویان بنگلادشی علاقه زیادی دارند که در ایران درس بخوانند. به همین خاطر روابط بین‌المللی بین دانشگاه‌های ایران و بنگال باید افزایش پیدا کند و برنامه ما این است که تبادل دانشجو بین ایران و بنگلادش خیلی‌بیشتر از امروز شود.

سفیر بنگلادش در ایران در پایان گفت: امیدواریم در سال‌های آینده واحدهای زبان‌فارسی و بنگالی در دانشگاه‌های ۲ کشور تدریس و رفت و آمد اساتید ایرانی و بنگلادشی در این دانشگاه‌ها بیشتر شود. ضمن اینکه علاقه‌مندیم اساتید دانشگاهی ما به ایران آمده و زبان‌فارسی را به شکل عالی یاد بگیرند و در نهایت در بنگلادش و منطقه بنگال این زبان را تدریس کنند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin