در دیدار رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با سفیر بنگلادش، بر توسعه همکاری‌های دو کشور در زمینه گردشگری مذهبی و زیارتی تاکید شد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، مسعود سلطانی‌فر، معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در دیدار با مجیبر رحمان بویان سفیر جدید بنگلادش در تهران‌ با اشاره به فضای جدید پس از اجرای برجام و لغو تحریم‌های ناعادلانه، اظهار داشت: با توجه با اشتراکات فرهنگی و دینی دو کشور، زمینه توسعه همکاری‌ها در تمامی ابعاد بین ایران و بنگلادش وجود دارد.

وی با بیان این‌که حجم مبادلات اقتصادی دو کشور در حال حاضر قابل توجه نیست، یادآور شد: باید با استفاده از ظرفیت‌های متقابل ایران و بنگلادش، در یک دوره‌ی پنج ساله، حجم مبادلات دو کشور را افزایش دهیم.

معاون رییس‌جمهور با بیان این‌که استفاده از ظرفیت‌های گردشگری در فرآیند توسعه فرهنگی و اقتصادی جمهوری اسلامی ایران، مورد توجه جدی دولت است، افزود: براساس سند چشم‌انداز 20 ساله، آمار فعلی گردشگران ورودی به ایران که 5 میلیون و 200 هزار نفر است در 10 سال آینده باید به 20 میلیون نفر برسد.

سلطانی‌فر افزود: با توجه به اشتراکات مذهبی و دینی بین مردم دو کشور، ما می‌توانیم امکانات مناسبی را در بخش گردشگری مذهبی و زیارتی در اختیار مردم بنگلادش قرار دهیم.

وی افزود: با توجه به وجود توان کارشناسی و فنی ایران در زمینه میراث فرهنگی، امکان انتقال تجربیات در زمینه کاوش، مرمت و بازسازی اماکن تاریخی و فرهنگی به متخصصان کشور بنگلادش وجود دارد.

سلطانی‌فر خاطرنشان کرد: همکاری‌های موزه‌ای، برگزاری نمایشگاه‌هایی از آثار موزه‌ای ایران و بنگلادش در دو کشور و همچنین برگزاری هفته‌های فرهنگی از دیگر زمینه‌های افزایش همکاری بین دو کشور است.

معاون رییس‌جمهور با اشاره به جایگاه ویژه تولیدات صنایع دستی بنگلادش، یادآور شد: ایران در کنار چین و هند، سه قدرت بزرگ تولیدکننده صنایع دستی در جهان است و ما در این حوزه نیز آمادگی انتقال تجربیات به هنرمندان و صنعتگران کشور بنگلادش را داریم.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تاکید کرد: زمینه‌های همکاری در تمامی بخش‌ها بین دو کشور وجود دارد.

در ادامه این دیدار مجیبر رحمان بویان سفیر جدید بنگلادش در تهران با بیان این‌که مردم دو کشور تمایل مثبتی به یکدیگر دارند، گفت: تعاملات بسیار زیادی از گذشته بین دو کشور وجود داشته است و همچنین ایران و بنگلادش دارای ابعاد فرهنگی مشترک هستند.

وی افزود: با توجه به شرایط و فضای جدید که در جمهوری اسلامی ایران به وجود آمده است، بنگلادش علاقمند به توسعه روابط در تمام زمینه‌ها با ایران است.

سفیر بنگلادش در تهران افزود: در چند ماه گذشته هیأت‌های تجاری دو کشور به ایران و بنگلادش سفر کرده‌اند و با فرصت‌های کسب و کار و افزایش تعاملات آشنا شده‌اند.

رحمان بویان خاطرنشان کرد: با توجه به وجود اماکن و مقاصد گردشگری که در بنگلادش وجود دارد ما می‌توانیم از دانش و تجربه ایران در زمینه توسعه گردشگری کشورمان بهره‌مند شویم.

سفیر بنگلادش یادآور شد: ایران برای بسیاری از مردم بنگلادش مقصدی جذاب است و باید شرایط افزایش تبادل گردشگر بین دو کشور فراهم شود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin