سفیر بلغارستان در ایران گفت: فرش ایرانی و خویی باید بیشتر به مردم بلغارستان معرفی شود چون فرش ایرانی یک فرش بی‌نظیر در سطح دنیا است.

به گزارش آوا دیپلماتیک، در حاشیه همایش بین‌المللی شمس و مولانا تعدادی از سفرای کشورهای خارجی از یکی از کارخانه‌های تولید فرش بازدید کردند.

در حاشیه این بازدید سفیر بلغارستان در گفتگو با فارس، ضمن ابراز خرسندی از این بازدید اظهار داشت: خیلی خوشحال هستم که از کارخانه فرش بازدید کرده و از نزدیک توسعه شهرستان خوی را در زمینهٔ فرش دیدم و خوشحال شدم که این کارخانه تعامل خوبی با کشور بلغارستان دارد به‌ویژه در زمینه واردکردن پشم بلغاری برای دوخت فرش ایرانی و خوشحالم که همکاری ما به نفع دو طرف است.

کریستو پولنداکوف تصریح کرد: مبادله مواد اولیه همچون پشم گوسفند برای فرش یک اتفاق خوب بوده و البته فرش ایرانی یک فرش بی‌نظیری است چراکه طرح‌های سنتی عالی و استادهای ایرانی بسیار خوبی دارند و ما چنین فرشی در کشور بلغارستان نداریم و امیدوارم بتوانم در آینده فرش خوی و ایرانی را بهتر به مردم بلغارستان بشناسانم و معرفی کنم تا بیشتر با هنر فرش‌بافی ایران آشنا شویم و همچنین فرش ایرانی در بلغارستان فروخته شود.

وی افزود: فرش ایران در سرتاسر دنیا بسیار معروف است و قیمت بسیار زیادی از لحاظ هنری و هم از لحاظ مالی دارد و در کشور ما هم این فرش‌ها معروف هستند اما هنوز مردم بلغارستان به آن صورت با فرش ایرانی آشنایی ندارند و امیدوارم که از طریق برپایی نمایشگاه‌های مختلف و توضیح دادن قیمت طبیعی کار و سنت فرش ایرانی آن‌ها را بیشتر معرفی کرد.

در ادامه مدیر کارخانه فرش پیروزیان نیز تصریح کرد: در استان آذربایجان غربی از مرز ماکو تا مرز عراق، تولیدات فرش وجود دارد و این فرش‌ها از بهترین پشم دنیا با ۳۲ میکرون و با رنگ ثابت تولید شده است.

علی‌اصغر پیروزیان بیان کرد: کلیه روستاهایی که برای تولید فرش در نظر گرفته‌شده‌اند، مواد اولیه و نقشه را دریافت می‌کنند و روند نظارت و تحویل انجام می‌پذیرد و نیز در این شرکت بقیه خدمات انجام‌شده و کجی‌های فرش در اینجا برطرف می‌شوند.

وی افزود: در این شرکت ضمن اینکه این کجی‌ها برطرف می‌شود، ما برای پرداخت نیز خدماتی ارائه می‌دهیم و بعد از پرداخت برای فروش و مصرف داخلی به دفتر تهران ارسال می‌شوند و اما فرش‌هایی که به کشورهای دیگر صادر می‌شوند، در خود شرکت بسته‌بندی‌شده و تحویل گمرک داده می‌شوند و همچنین در مجموع حدود 10 هزار مترمربع در سال تولید وجود دارد و برخی از کارکنان این کارخانه فصلی هستند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin