مشکلات حمل‌ونقل جاده‌ای بین ایران و بلغارستان بویژه مشکلات اخیر حادث‌شده برای کامیون های ایرانی در مرزهای بلغارستان در دیدار مقامات دوکشور مورد بررسی کارشناسی و راه‌حل یابی قرار گرفت.

به گزارش آوا دیپلماتیک، محمدجواد عطرچیان، مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل‌ونقل بین‌المللی این سازمان در دیدار با آقای  هریستو پولنداکف، سفیر بلغارستان در تهران و نماینده بازرگانی سفارت و نمایندگان هیات مدیره انجمن صنفی شرکتهای حمل‌ونقل بین‌المللی ایران، جزئیات مشکلات حمل‌ونقل جاده‌ای فیمابین، بالاخص مشکلات اخیر حادث‌شده برای کامیونهای ایرانی در مرزهای بلغارستان را مورد بررسی کارشناسی و راه‌حل یابی قراردادند.

طرفین با تاکید بر عزم قوی دولت متبوع خود برای توسعه و تعمیق مناسبات حمل‌ونقل جاده‌ای و تجاری، بر ضرورت اطلاع‌رسانی دقیق از مشکلات واقعی و ارتباط نزدیک با تشکلهای حمل‌ونقلی یکدیگر، تاکید نمودند.

در این دیدار، سفیر بلغارستان با استقبال از افزایش قابل ملاحظه آمار مبادلات تجاری دو کشور در فضای پسا برجام، بر رویکرد سفارت متبوع خود بر استقبال از دریافت گزارش مشکلات اخیر در مرزهای ورودی به بلغارستان، عمدتاً برای ناوگان صادراتی و ترانزیتی ایرانی که به مقصد یا از مبداً ماورا بلغارستان در تردد هستند، تاکید و با ارائه توضیحاتی در خصوص موارد ارائه شده، جدیت دولت متبوع خود بر حل مشکلات حمل‌ونقلی ناوگان ایرانی را یادآوری نمود.

پولنداکف همچنین بر تعامل خود با کلیه دستگاه‌های ذیربط در ایران، از جمله گمرکات برای رفع حداکثری مشکلات و موانع فیمابین و انعکاس مراتب به مراجع ذیصلاح در کشور متبوع خود تاکید نمود.

 عطرچیان هم با ارائه گزارش و مستنداتی از مشکلات اخیر تخلیه و بارگیری مجدد و هزینه‌های تحمیلی و غیرقابل پیش‌بینی در مرزهای بلغارستان، بر ضرورت حل سریع مشکلات به‌منظور تقویت و فعال‌سازی کریدورهای جایگزین در منطقه آسیای غربی، تاکید نمود.

در این دیدار همچنین طرفین بر راه‌اندازی کریدور خلیج‌فارس-دریای سیاه و همچنین رفع موانع و مشکلات بررسی توسعه تجارت و افزایش سهم آن در مبادلات بازرگانی تاکید ورزیدند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin