ویکتور ریباک با اشاره به بالاتر بودن حجم سرمایه گذاری به نسبت مبادلات تجاری بین دو کشور این امر را نشانگر گسترش تعاملات اقتصادی دانست.

به گزارش آوا دیپلماتیک،ویکتور ریباک سفیر بلاروس درتهران، در دیدار با صادق نجفی، شهردار تبریز با اشاره به اینکه دو کشور ایران و بلاروس از سالیان گذشته روابط حسنه ای داشته اند، افزود: تبادل هیات های سیاسی، برگزاری دوازدهمین اجلاس مشترک دو کشور در تهران و دیدار روسای جمهوری دو کشور زمینه ساز توافقات خوبی بین دو کشور شده است.

وی همچنین به فعالیت بازرگانان وصنعتگران تبریزی و ایرانی در بلاروس اشاره و ابراز امیدواری کرد سیر صعودی مبادلات تجاری و سرمایه گذاری میان ایران و مینسک ادامه داشته باشد.

سفیر بلاروس با تقدیم پیام مکتوب شهردار شهر ماگیلیف کشورش به شهردار تبریز گفت: شهردار ماگیلیف در این پیام در راستای تقویت عقد خواهر خواندگی دو شهر تبریز و ماگیلیف پیشنهادات گوناگونی در زمینه های اقتصادی، آموزشی، فرهنگی و مسائل شهری به شهردار تبریز ارائه کرده است و آماده انعکاس پیشنهادات شهردار تبریز در مسائل گوناگون به شهردار این شهر هستم.

شهردار تبریز نیز در این دیدار خواستار افزایش مناسبات دوجانبه در حوزه های مختلف شهری با کشور بلاروس شد و خواهر خواندگی شهر ماگیلیف این کشور با تبریز را فرصت مغتنمی برای این دو شهر برشمرد.

صادق نجفی شهردار تبریز ضمن اشاره به روابط خوب و حسنه ایران با بلاروس، توسعه روابط بین شهرهای دو کشور در زمینه های مختلف را ضروری دانست.

نجفی همچنین با اشاره فعالیت اتاق بازرگانی تبریز و پتانسیل های این اتاق، اظهار کرد: با توجه به بازار خوب بلارس برای برخی کالاهای تولید شده در تبریز، این شهر می تواند در بخش های تجاری و تولیدی، حوزه صنایع غذایی، شیر و شکلات، کیف و کفش در کشور بلاروس حرف های زیادی برای گفتن داشته باشد.

وی ادامه داد: همچنین برگزاری هفته ها و روزهای فرهنگی تبریز و ماگیلیف در ایران و بلاروس می تواند زمینه مناسبی برای معرفی فرصت های سرمایه گذاری و توسعه مناسبات در بخش های گوناگون باشد.

شهردار تبریز با اشاره به ضرورت استفاده شهرهای بلاروس و تبریز از تجربیات یکدیگر گفت: درشهرهای بلاروس بخصوص درشهر ماگیلیف در معماری، فضای سبز و نورپردازی ها، نحوه جمع آوری پسماندها و تفکیک زباله، اقدامات بسیار خوبی صورت گرفته است که می توان از این تجربیات در مدیریت شهری تبریز استفاده کرد.

نجفی با استقبال از انجام هر گونه سرمایه گذاری خارجی در تبریز گفت: در این زمینه از یکی از صنعتگران تبریزی که دارای کارخانه ساخت اتوبوس در بلاروس است، 20 دستگاه اتوبوس در سال جاری خریداری شده است و ما به این سرمایه گذار تضمین می دهیم که در صورت سرمایه گذاری در تبریز، سال آینده بیش از 50 اتوبوس از این کارخانه خریداری کنیم.

بلاروس یکی از کشورهای جمهوری شوروی سابق در شرق اروپا و در مجاورت روسیه با 10 میلیون نفر جمعیت است که ظرفیت های فراوانی در عرصه های صنعتی، تجاری و فرهنگی برای توسعه مناسبات با شهرهای مختلف کشورمان دارد.

کلان شهر تبریز نیز با بیش از یک میلیون و 800 هزار نفر جمعیت در شمال غرب کشورمان تاکنون با شهرهای مختلفی از کشورهای متعدد از جمله ماگیلیف بلاروس خواهرخوانده شده است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin