ویکتور ریباک، سفیر بلاروس در ایران آثار شمس تبریزی را به مثابه نور آفتابی می داند که دوستدارانش را بهره مند می کند.

به گزارش آوا دیپلماتیک، سفیر بلاروس در آیین نکوداشت شمس تبریزی با اشاره به اینکه فارغ التحصیل ادبیات فارسی از دانشگاه مسکو است، گفت: از زمان آشنایی با ادبیات فارسی با شمس تبریزی نیز آشنا شدم و به قول معروف “آب دریا را اگر نتوان کشید هم به قدر تشنگی باید چشید” و ما هم تلاش کرده ایم در حد توانمان از آثار وی بهره مند شویم.

ریباک خاطرنشان کرد: توجه به مسایل اخلاقی، سلوک و رسیدن به مراتب بالای انسانی از جمله مسایلی است که همه در شمس تبریزی وجود داشته است.

سفیر بلاروس تاکید کرد: آثار شمس تبریزی خود دنیایی است و مانند دریا عمیق بوده که درک واقعی شمس وقت زیادی را می طلبد. شمس تبریزی مانند آفتابی است که امکان دسترسی به آن وجود ندارد ولی نور خورشید به دلباختگان و دوستدارانش می رسد و آنان را بهره مند می سازد.

نخستین آیین نکوداشت شمس تبریزی شب گذشته به مناسبت دیدار تاریخی مولانا با شمس با حضور استاد محمد علی موحد،همایون شجریان و کریمی مراغه ای در تالار پتروشیمی تبریز برگزار شد.

در این مراسم همچنین استاد کریمی مراغه ای به قرائت شعر پرداخت و از تمبر یادبود نخستین آئین نکوداشت شمس تبریزی رونمایی شد.

سردیس همایش نیز به استاد محمدعلی موحد، کریمی مراغه ای، همایون شجریان و سفیر بلاروس اهدا شد.

محمد بن علی بن ملک داد تبریزی ملقب به شمس الدین یا شمس تبریزی در سال ۵۸۲ هجری قمری در تبریز دیده به جهان گشود و در سال ۶۴۵ هجری قمری وفات یافت و مشهور سدهٔ هفتم هجری است و سخنان وی را که در مجالس مختلف بر زبان آورده، مریدان گردآوری کرده اند که به نام ‘مقالات شمس تبریزی’ معروف است.

شمس تبریزی عاشق سفر بود و بیشتر عمر خود را به سیر و سیاحت گذراند آنچنان که به روایت افلاکی، جماعت مسافران صاحبدل او را پرنده خطاب کرده اند.

شمس تبریزی از صوفیان پارسی زبان در ۲۶ جمادی الثانی ۶۴۲ (برابر ۶ دسامبر ۱۲۴۴ میلادی و ۱۶ آذر ۶۲۳ هجری خورشیدی) به قونیه ترکیه رسید و با مولوی ملاقات و با شخصیت نیرومند و نفس گرمی که داشت مولانا را دگرگون کرد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin