به گزارش آوا دیپلماتیک، لودمار گونسالوس دی آگیارنتو، سفیر برزیل در سفر به استان مرکزی در دیدار با استاندار مرکزی در اراک گفت: با توجه به تحریم‌هایی که بر ایران حاکم بود، برزیل سطح تجاری با ایران را حفظ کرد.

وی اظهار داشت: در افق بزرگ پیش رو، ایران کشور مهمی برای برزیل در واردات و توسعه اقتصادی صادرات است.

سفیر برزیل افزود: با توجه به تحریم‌ها علیه ایران به خصوص در سال‌های اخیر که بر شدت آنها اضافه شد، جمهوری اسلامی ایران توانسته در منطقه جز کشورهای با اقتدار باشد که قابل تقدیر است.

لودمار گونسالوس دی آگیارنتو، خاطرنشان کرد: در تجارت ما بین، بیشترین تجارتِ برزیل در بخش کشاورزی متمرکز شده اما کشور ما تمایل دارد در بخش‌های متنوعی فعالیت کنیم که یکی از حوزه‌ها بخش پتروشیمی است که می‌توانیم در این حوزه توسعه همکاری داشته باشیم.

وی با بیان اینکه، نخستین بار است که به استان مرکزی سفر کرده، اظهار داشت: هر چه بیشتر درباره هم بدانیم سطح مناسبات نیز افزایش خواهد یافت.

سفیر برزیل در ایران افزود: همکاری بین ۲ کشور نباید منوط به تجارت باشد بلکه ارتباطات بین مردم هم مهم است و امیدواریم ۲ کشور ایران و برزیل همکاری خود را در حوزه‌های مختلف تقویت کنند به خصوص در حوزه گردشگری این همکاری بیشتر شود و ما تمایل داریم توسعه همکاری را در ایران شاهد باشیم.

وی خاطرنشان کرد: در این مسیر ۲ مانع هست یکی تحریم و دیگری کووید ۱۹ است که البته بیماری فقط شامل ایران نیست بلکه همه دنیا را درگیر کرده و امیدواریم کرونا هرچه زودتر تمام شود و مذاکرات در وین به نتیجه برسد.

سفیر برزیل در تهران گفت: امیدواریم در حوزه‌های مختلف بتوانیم توسعه همکاری با ایران را داشته باشیم و حضور ایران را در رخدادهای برزیل از جمله نمایشگاه‌ها بیشتر ببینیم و از سویی برزیلی‌ها هم در ایران حضور پیدا کنند از جمله شرکت یک هیات برزیل در بخش نمایشگاهی که در اسفندماه برگزار می‌شود.

لودمار گونسالوس دی آگیارنتو، افزود: بعد از روی کار آمدن دولت جدید در ایران ما شاهد توسعه روابط با ایران هستیم.

وی اظهار داشت: ما شاهدیم در دولت جدید اتفاقات خیلی خوبی رخ می‌دهد افزایش سطح تجاری را داریم و تجربه ما ثابت می‌کند سطح روابط بالا است.

سفیر برزیل با یادآوری توجه کشور به بخش خصوصی در مناسبات تجاری افزود: همواره دولت و پارلمان کشور برزیل به بخش خصوصی نگاه ویژه داشته است.

سفیر برزیل افزود: هدف از سفر به دعوت اتاق بازرگانی استان مرکزی برای توسعه همکاری در زمینه‌های مختلف تجاری است.

فرزاد مخلص الائمه در دیدار با سفیر برزیل گفت: ملت ایران با مقاومت سیاسی و اقتصادی موفق شده مقابل تحریم‌های ظالمانه بایستد.

استاندار مرکزی افزود: ما به نتایج مذاکرات مبتنی بر قدرت مقاومت ایران خیلی امیدوار هستیم و در این دوره سختی که در دنیا سابقه نداشته، دوستانی به ما کمک کردند و حتما برزیل در راس این کشورها قرار دارد و دولت ایران، این همکاری‌ها را فراموش نخواهد کرد.

وی اظهار داشت: ایران در حوزه پتروشیمی صادرات مناسبی به برزیل دارد و این کشور می‌تواند متقابلا در حوزه تامین قطعات یدکی اتومبیل به ایران کمک کند.

استاندار مرکزی گفت: برزیل در حفاری عمیق در ایران سابقه دارد و امید است شرایط برای همکاری نفتی بین ایران و برزیل فراهم شود.

مخلص الائمه افزود: ما در منطقه استراتژی انرژی جهان قرار داریم که شامل کشورهای روسیه، ایران، عراق و عربستان است که ۷۰ درصد انرژی فسیلی جهان در این منطقه است و ایران در قلب منطقه از نظر موقعیت سیاسی و اقتصادی قرار دارد.

وی اظهار داشت: برزیل برای ایران کشوری بسیار مهم از نظر جایگاه اقتصادی و سطح روابط سیاسی است.

استاندار مرکزی گفت: جایگاه ایران در منطقه غرب آسیا نیز بسیار مهم است و موقعیت کم نظیری در جهان دارد به همین دلیل به درستی دولت‌های ۲ کشور تشخیص دادند سطح روابط در سطوح بالا حفظ شود.

مخلص الائمه افزود: مناسبات علاوه بر رده‌های سیاسی در حوزه اقتصادی و روابط بین بازرگانان و تجار نیز باید استمرار داشته باشد.

وی اظهار داشت: همان‌طور که جایگاه ایران در منطقه ویژه است، جایگاه استان مرکزی نیز در سطح کشور کم نظیر است.

استاندار مرکزی گفت: حدود یک چهارم نخبگان کشور متعلق به این منطقه است گرچه ممکن است این نخبگان در این استان خدمت نکنند و جای دیگری از کشور باشند.

وی اظهار داشت: برزیل کشور بسیار مهمی هم در گروه ۲۰ و هم در حوزه آمریکای لاتین و آمریکای جنوبی است و در حوزه‌ نیازمندی‌های ۲ کشور می‌توانیم خدمات متقابل ارایه کنیم.

استاندار مرکزی گفت: همان‌طور که اطلاع دارید دولت ایران تلاش دارد که به تدریج نقش بخش خصوصی را در اقتصاد کشور پررنگ کند و در این زمینه بستر خوبی برای ارتباط با کشورها ایجاد کرده و بازرگانان و تجار و بخش‌های غیر دولتی می‌توانند همکاری خوبی در این زمینه داشته باشند.

مخلص الائمه افزود: در قالب اتاق‌های بازرگانی مشترک بین ایران و برزیل هم در تهران هم در برزیل این برنامه‌ها به شکوفایی و بهره‌برداری خواهند رسید.

وی اظهار داشت: تجار و فعالان بخش خصوصی در این استان حضور قوی، موثر و مفید دارند و در این زمینه با تجار و بازرگانان برزیل در حوزه فرهنگی و صادارت خدمات مهندسی به صورت متقابل تعامل خواهند داشت.

سفیر برزیل در سفر ۲ روزه به استان مرکزی از ۲ واحد تولیدی و صنعتی بازدید کرد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin