سفیر ایتالیا در ایران با اشاره به روند تغییر دولت در ایران، این رویکرد را ابزار انگیزشی مناسب برای گسترش مناسبات سیاسی و اقتصادی ایران و ایتالیا دانست.به گزارش آوا دیپلماتیک، لوکا جان سانتی، سفیر ایتالیا در تهران در دیدار با استاندار کرمان گفت: نتیجه انتخابات اخیر در ایران نگرش ما را تغییر داد و ایتالیا جزء نخستین کشورهایی بود که به دلیل اهمیت این تغییرات دو روز پس از برگزاری انتخابات معاون وزیر امور خارجه خود را به ایران فرستاد.

وی افزود: طی سه روز آینده وزرای امور خارجه ایران و ایتالیا در نیویورک ملاقات خواهند داشت و ایتالیا با توجه به دیدگاه مثبت خود نسبت به تغییرات در ایران امیدوار است فاز جدیدی از ارتباط ایران با ایتالیا و دنیای غرب و راه حلی برای برنامه هسته ای ایران ایجاد شود.

وی افزود: ما به دنبال این هستیم که در عمل ثابت کنیم فعالیت های هسته ای ایران صلح آمیز است.

سفیر ایتالیا گفت: باید در برنامه هسته ای شفافیت ها و اعتماد سازی دو طرفه وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: باید با گفتگو، تفاهم در این زمینه ایجاد شود و ایتالیا از طریق صحبت با کشورهای 5+1 کمک می کند تا مشکلات فعالیت هسته ای ایران حل شود.

لوکا جان سانتی، درباره تغییر در مناسبات ایران و ایتالیا گفت: تغییرات دولت ها در ایران و ایتالیا جدید است و ما شرایط را در ابعاد مختلف با دقت بررسی می کنیم.

وی اظهار داشت: با ایران در زمینه مبارزه با مواد مخدر تمامی همکاری خود را انجام می دهیم و به این مساله توجه ویژه داریم.

سفیر ایتالیا در ایران افزود: چند سال پیش از کرمان، ماهان و بم بازدید کرده بودم و امروز نیز با بازدید دوباره از بم متوجه شدم کارهای بسیاری در این شهر انجام شده است.

وی از میزبانی مسوولان و مردم کرمان قدردانی و برای استاندار و مردم کرمان آرزوی موفقیت کرد.

استاندار کرمان نیز در این دیدار، سلاح واقعی در دنیای کنونی را اخلاق، معنویت و صداقت خواند و گفت: سلاح هسته ای در دنیا ناکارآمد است.

اسماعیل نجار افزود: اینکه ایران به صورت شفاف می گوید به دنبال سلاح هسته ای نیست، از روی اعتقادات خود این مساله را بیان می کند.

نجار، اظهار داشت: سفیر با تجربه و با سابقه ایتالیا در ایران می تواند در زمینه رفع تحریم ها علیه ایران و بیان صلح آمیز بودن فعالیت هسته ای ایران در دنیا تاثیرگذار باشد.

وی با اشاره به اینکه تهران و رم مشترکات بسیاری در زمینه های فرهنگی و معنوی و سایر ابعاد دارند، گفت: ایتالیا جایگاه معنوی و دینی مسیحیت در واتیکان و از سوی دیگر نیز ایران جایگاه معنوی ویژه ای در دنیا دارد.

استاندار کرمان، خاطرنشان کرد: فضای جدید ایجاد شده در کشور می طلبد که همکاری های دو ملت ایران و ایتالیا بیشتر شود و ما نیز برای مردم و دولت ایتالیا آرزوی توفیق داریم.

وی با اشاره به ظرفیت های بسیار بالای استان کرمان در زمینه های گردشگری، اقتصادی، صنعتی و معدنی بیان کرد: از هر گونه سرمایه گذاری خارجی استقبال می کنیم و زمینه لازم برای این اقدام نیز فراهم است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin