سفیر ایتالیا در ایران با اشاره به اهمیت روابط تاریخی و فرهنگی تهران-رم گفت: با وجود همه‌گیری کرونا فعالیت‌های خود را با شرایط تطبیق دادیم، زیرا معتقدیم این برنامه‌ها بخش مهم و موثری از فعالیت‌های سفارت ایتالیا در ایران هستند.

به گزارش آوا دیپلماتیک، جوزپه پرونه از تیر گذشته به عنوان سفیر ایتالیا در ایران کار خود را شروع کرد. وی که از دهه ۹۰ میلادی به عنوان دیپلمات ایتالیایی مشغول فعالیت بوده است، پیش از این سفارت ایتالیا در لیبی (۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸) را تجربه کرده و در سفارت این کشور در آمریکا و الجزایر نیز مسئولیت‌هایی داشته است. پرونه دانش‌آموخته علوم سیاسی از دانشگاه تورین و زبان عربی از دانشگاه رُم است. علاقه وی به زبان فارسی باعث شد از وقتی به ایران رسیده زبان فارسی را نیز بیاموزد و امروز می‌تواند به این زبان نیز صحبت کند.

پرونه از زمان حضور در ایران علاقه زیادی به توسعه فعالیت‌ها و ارتباطات فرهنگی نشان داده و طرح‌های مشترکی را با همکاری هنرمندان ایرانی و ایتالیایی راه انداخته و حمایت کرده است؛ از جمله هنرشهری فرصتی برای اتحاد که طی آن دو هنرمند نقاش ایرانی و ایتالیایی اثری دیواری خلق می‌کنند، تولید کلیپ‌های نمایشی با نام هشت‌ونیم کلیپ؛ چطور همه‌گیری کرونا زندگی ما را تغییر داد؟ که محصول همکاری چهار هنرمند ایرانی و ایتالیایی در زمینه هنر نمایش است و مجموعه مستند ده‌قسمتی نگاه دوموس به ایران که به مقالات مجله معماری دوموس در مورد نقش معماران معاصر ایرانی در پیشبرد معماری معاصر جهان می‌پردازد و بعد از تولید در حساب‌های کاربری سفارت ایتالیا در شبکه‌ها و فضای مجازی منتشر می‌شود.

پرونه معتقد است دیپلماسی فرهنگی در توسعه روابط کشورها مهم است؛ زیرا زمینه را برای رسیدن به درکی بهتر از یکدیگر و دانستن استدلالات و عقاید طرفین فراهم می‌کند و در واقع ابزاری لازم برای گفت‌وگو و تبادل‌های سیاسی و اقتصادی است.

وی همچنین در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا ضمن ابراز امیدواری برای تغییر شرایط به ویژه بعد از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گفت: امیدوارم زمان بهتر و مفیدتری برای همه کشورها مانند کشور من که روابط تاریخی با ایران دارند و می‌خواهند این روابط را قوی‌تر کنند فرا برسد.

سفیر ایتالیا در ایران در مورد اجرای برنامه‌های فرهنگی سفارت ایتالیا در ایران یک سال بعد از شیوع همه‌گیری کرونا گفت: همه‌گیری کرونا برنامه‌های ما را متوقف نکرد، بلکه سعی کردیم خود را با شرایط جدید تطبیق دهیم تا برنامه‌های فرهنگی ادامه ‌یابد؛ زیرا بخش مهم و موثری از فعالیت‌های سفارت ایتالیا در ایران هستند. رابطه خوبی با ایرانی‌ها داریم و ارتباط ما با ایران از عمق تاریخی برخوردار است. جوزپه پرونه افزود: احساس می کنیم وظیفه و مسئولیت داریم همکاری‌های فرهنگی خود را در همه زمینه ها ادامه دهیم.

پرونه افزود: شروع همه‌گیری کرونا شرایط را برای همه سخت کرد، اما ویدئو و مستندهایی تولید کردیم که امکان پخش آنلاین (برخط) را دارند و به این شکل افراد بیشتری می‌توانند از آن استفاده کنند. هفته فیلم ایتالیا (۱۱ تا ۱۵ آذر) بعد از اینکه به صورت حضوری آغاز به کار کرد مجازی ادامه یافت. همچنین تولید دو مجموعه مستند خود را یکی در مورد معماری با عنوان نگاه دوموس به ایران و هشت و نیم کلیپ تئاتری، چگونه همه‌گیری کرونا زندگی ما را تغییر داد؟ ادامه دادیم. همه این فعالیت ها بر اساس همان مفهوم مذکور انجام شد، یعنی تولید ویدئوهایی که همه بتوانند از دیدن آن لذت ببرند. با این کار ارتباط عمیق بین دو کشور را درک می‌کنیم.

وی در مورد برنامه‌های جدید سفارت ایتالیا در ایران برای سال آینده خورشیدی ۱۴۰۰ و سال جاری میلادی توضیح داد: در حال طراحی و کار روی فعالیت‌های جدیدی هستیم. بخشی از آنها از نظر شکلی و مفهومی شبیه فعالیت‌هایی است که سال ۲۰۲۰ انجام دادیم و اشاره کردم، اما بخش‌های مختلفی را پوشش می‌دهد.

یکی از آنها که بسیار از نظر من مهم است، در حوزه هنرهای فیگوراتیو است و هدف آن نشان دادن تاریخ روابط هنری و تاریخی ایران و ایتالیا از طریق زندگی و فعالیت کاری هنرمندان ایرانی و ایتالیایی است. همچنین در حال طراحی برنامه‌ای در مورد مشارکت ایتالیا در توسعه صنعتی ایران هستیم.

سفیر ایتالیا در ایران گفت: فعالیت‌های دیگری را در زمینه سینما، ادبیات، موسیقی و باستان‌شناسی در حال برنامه‌ریزی داریم. امیدواریم با بهبود شرایط برنامه هنر شهری فرصتی برای اتحاد را که از مدتی قبل متوقف شده بود، دوباره پی بگیریم زیرا کار کردن دو هنرمند در چنین شرایطی از شیوع ویروس دشوار است.

همچنین در سی‌وششمین دوره جشنواره موسیقی فجر (۲۸ بهمن تا ۳ اسفند) با حضور دو هنرمند مطرح ایتالیایی که به ایران می‌آیند مشارکت داریم. این هنرمندان یک اجرای برخط در تالار وحدت و یک اجرای اختصاصی در محل اقامت سفیر ایتالیا در ایران دارند.

وی در مورد فعالیت های موسسات ملی فرهنگی اتحادیه اروپا در تهران (EUNIC) و اینکه به نظر می‌رسد پیشتر این نهاد فعالیت‌ها و همکاری‌های فرهنگی بیشتری داشت ولی اکنون کاهش یافته نیز گفت: همه‌گیری قطعا روی این امر تاثیر داشته است اما بسیاری برنامه‌ها در فضای مجازی برگزار شده‌اند. ایتالیا نیز در هفته فیلم اروپایی در ماه نوامبر ۲۰۲۰ (۱۷ تا ۲۶ آبان ۱۳۹۹) مشارکت کرد، اکنون در حال بررسی و رایزنی راه‌هایی برای برگزاری دیگر فعالیت‌های مشترک فرهنگی هستیم که باید به صورت مجازی برگزار شوند.

سفیر ایتالیا در ایران در مورد احتمال تغییر شرایط به ویژه با توجه به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و تغییر شرایط سیاسی عرصه جهانی گفت: امیدوارم که در نهایت زمان بهتر و مفیدتری نه فقط برای ایران و مردم این کشور که واقعا لیاقت آن را دارند، بلکه برای همه کشورها مانند کشور من که روابط تاریخی با ایران دارند و می ‌خواهند این روابط را قوی‌تر کنند فرا برسد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin