سفیر ایتالیا در ایران با اشاره به تمایل این کشور برای گسترش روابط گردشگری با ایران گفت: علاقه مندیم با برخی از استان‌های دارای ویژگی‌های خاص همکاری فرهنگی و گردشگری مشترک داشته باشیم.

به گزارش خبرنگار مهر، جوزپه پرونه در دیدار با استاندار آذربایجان غربی با بیان اینکه در گذشته ایتالیا شریک نخست جمهوری اسلامی ایران در اتحادیه اروپا بود، اظهار کرد: به دنبال رفع شرایط فعلی و برداشتن تحریم‌ها برای گسترش تجارت با ایران و توسعه سرمایه گذاری آمادگی داریم.

وی افزود: ایتالیا می‌تواند در ایجاد تکنولوژی ماشین آلات کشاورزی، صنعتی و بهره وری محصولات تولید شده تجارب خود را به جمهوری اسلامی ایران منتقل کند.

سفیر ایتالیا در جمهوری اسلامی ایران، آذربایجان‌غربی را دارای پتانسیل‌های ویژه اقتصادی، فرهنگی و گردشگری دانست و گفت: به اهمیت تاریخی و جغرافیایی آذربایجان‌غربی به خوبی واقف هستم.

پرونه تنوع دینی، قومی و مذهبی آذربایجان‌غربی را یک ظرفیت بی نظیر اقتصادی دانست و افزود: این استان به عنوان یک نمونه همزیستی مسالمت آمیز الگویی در سطح جهانی است.

استاندار آذربایجان غربی نیز در این دیدار روابط ایتالیا و ایران را دارای ریشه تاریخی دانست و افزود: در گذشته همکاری‌های خوبی با ایتالیا در حوزه علمی و اقتصادی صورت گرفته که امیدواریم با بهبود شرایط این روابط گسترش یابد.

محمدصادق معتمدیان با بیان اینکه ایتالیا یکی از شرکای جمهوری اسلامی ایران در اتحادیه اروپاست، اظهار کرد: میزان مبادلات با توجه به شرایط همکاری قابل قبول نیست و نیازمند یک بازنگری و توسعه است.

استاندار آذربایجان غربی با تشریح موقعیت جغرافیایی استان بویژه هم مرزی با سه کشور، یادآور شد: آذربایجان‌غربی شاه راه ارتباطی بین المللی و دروازه جمهوری اسلامی ایران به اروپا محسوب می‌شود و این ویژگی منحصر به فرد استان آذربایجان غربی را به یکی از استان‌های مهم و تأثیر گذار در تجارت بین الملل تبدیل کرده است.

معتمدیان توسعه گردشگری را از اولویت‌های جمهوری اسلامی ایران دانست و تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران یکی از آزادترین کشورها در به رسمیت شمردن ادیان الهی، مذاهب و قومیت‌ها است و آذربایجان غربی نیز به لحاظ زندگی مسالمت آمیز پیروان ادیان و اقوام مختلف یکی از استان‌های الگو در این زمینه است.

وی سیاست کلان جمهوری اسلامی را نگاه ویژه به اقوام و مذاهب توصیف کرد و ادامه داد: سیاست‌های کشورهای منطقه در به رسمیت شناختن اقوام، مذاهب و احترام به ادیان الهی در مقابل آزادی موجود در جمهوری اسلامی به هیچ وجه قابل مقایسه نیست.

استاندار آذربایجان‌غربی با بیان اینکه جمهوری اسلامی یک نگاه عدالت محور به مناطق مختلف دارد، اضافه کرد: هم اکنون به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران حتی به دور افتاده‌ترین روستاهای کشور نیز خدمات لازم جهت بهره مندی مردم ارائه می‌شود.

وی در رابطه با امنیت موجود در کشور به خصوص در مناطق مرزی، گفت: امنیت پایدار ایران، مردم محور است، روستاهای سراسر کشور به عنوان مرزبانان کشور عمل می‌کنند که این امر، نشان از عرق ملی آنها است.

استاندار آذربایجان غربی ادامه داد: امروز نیز به برکت اقتدار نیروهای نظامی و انتظامی و امنیتی آذربایجان غربی به عنوان یکی از استان‌های امن کشور، پذیرای سرمایه گذاران داخلی و خارجی است.

معتمدیان در بخش دیگری از سخنان خود، ظرفیت معادن آذربایجان‌غربی را یادآور شد و گفت: ۳۸ درصد شمس طلای کشور در آذربایجان‌غربی استخراج می‌شود و این استان بزرگترین معادن تیتانیوم خاورمیانه را دارد و در همین راستا نیز تحقق برنامه دولت برای رشد اقتصادی ۸ درصدی با محوریت معادن دنبال می‌شود.

استاندار آذربایجان غربی از تشکیل مرکز خدمات سرمایه گذاری خارجی در استان خبر داد و گفت: با توجه به ظرفیت‌های استان در بخش کشاورزی و وجود آب و خاک مناسب در این بخش، سرمایه گذاران کشور ایتالیا می‌توانند در بخش بسته بندی و فرآوری محصولات کشاورزی نیز در آذربایجان غربی حضوری فعال داشته باشند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin