سفیر ایتالیا در ایران با اشاره به روند تغییرات با حضور دولت حسن روحانی، این رویکرد در نوع بیان و گفتمان مقامات ایرانی را مثبت ارزیابی می کند.“لوکا جان سانتی” سفیر ایتالیا با اشاره به اهمیت تغییر گفتمان مقامات ایرانی گفت: با آغاز كار دولت جدید در ایران، شاهد تغییرات عمده ای در نوع بیان، گفتمان و گرایش های مقامات ایران بوده ایم و این تغییری بسیار مثبت و سازنده است.

وی یادآور شد: ایتالیا این گفتمان نوین، سازنده و مثبت دولت جدید ایران را به خوبی دریافت كرد و حضور یك هیات ایتالیایی در تهران به ریاست “لاپو پیستلی” معاون وزیر امور خارجه این كشور دو روز پس از مراسم تحلیف دكتر روحانی، علامتی حاكی از پشتیبانی دولت ایتالیا از تغییرات ایجاد شده در دولت ایران است.

نماینده ارشد دولت ایتالیا در تهران درعین حال تصریح كرد: اروپایی ها برای بهبود روابط با تهران باید به این علایم دولت جمهوری اسلامی ایران به طور مثبت پاسخ دهند.

هیات ایتالیایی حامل پیام نخست وزیر به روحانی بود

جان سانتی در مورد سفر اخیر هیات وزارت خارجه ایتالیا به تهران به ریاست معاون وزیر خارجه این كشور گفت: لاپو پیستلی در این سفر حامل پیام نخست وزیر ایتالیا به دكتر روحانی بود.

این دیپلمات كهنه كار ایتالیایی افزود: سفر این هیات نشانه آمادگی ایتالیا برای حمایت از دولت جدید ایران و علاقمندی رم برای بازگشت به دوران اوج روابط با تهران است.

هیات ایتالیایی اولین هیات اروپایی بود كه بعد از انتخاب دكترحسن روحانی به عنوان رییس جمهوری اسلامی ایران به تهران سفر كرد.

تجار ایتالیایی بی صبرانه منتظر بازگشت به بازار ایران

سفیر ایتالیا در تهران با بیان این كه فعالان عرصه تجارت، صنعت و اقتصاد ایتالیا بسیار علاقمند به بازار ایران و بهره مند شدن از این ظرفیت بزرگ هستند، اظهارداشت: این عضو اتحادیه اروپا آمادگی دارد تا به محض گشایش در موضوع هسته ای ایران، باردیگر همكاری ها با این كشور را بر اساس نیازهای متقابل به نقطه اوج برساند.

جان سانتی ادامه داد: با وجود تحریم ها و مشكلات، صادرات ایتالیا به ایران به لطف وجود فعالیت بالای صنایع كوچك و متوسط در این كشور اروپایی، همچنان ادامه دارد و دو كشور توانسته اند با وجود مشكلات بانكی، از طریق كشورهای ثالث همكاری ها را حفظ كنند.

كاهش حجم مبادلات تجاری ایران و ایتالیا در دو سال اخیر

وی همچنین با ابراز نارضایتی از اعمال تحریم ها به ویژه تحریم های یك جانبه آمریكا و اتحادیه اروپا علیه ایران، این موضوع را عامل اصلی كاهش حجم مبادلات تجاری میان دو كشور دانست.

سفیر ایتالیا در ایران گفت: تحریم علیه محصولات نفتی ایران باعث كاهش قابل توجه در میزان مبادلات تجاری ایتالیا با ایران شده و به طور طبیعی صادارت این كشور هم به ایران كاهش یافته و این مشكلی است كه نه تنها گریبانگیر ایتالیا، بلكه گریبانگیر تمام اعضای اتحادیه اروپا شده است.

توان دولت روحانی برای حل موضوع هسته ای

جان سانتی در مورد تحریم های غرب علیه ایران تصریح كرد: امروز هم در ایران و هم در اتحادیه اروپا، اراده ای مثبت و قوی برای انجام اقداماتی درجهت حل موضوع هسته ای وجود دارد و انجام این اقدامات می تواند باعث كاهش تحریم ها و افزایش دوباره روابط شود.

وی تاكید كرد معتقدم دولت روحانی از توانایی كافی و اراده بالایی برای حل این موضوع برخوردار است. بسیار امیدوار هستیم كه رییس جمهوری جدید ایران موفق به یافتن راه حلی موثر برای موضوع هسته ای این كشور شود و بدنبال آن شاهد گشایش در روابط باشیم.

سفیر ایتالیا در ایران یادآور شد: این از خوش اقبالی او است كه در دوره ای سفیر ایتالیا در تهران شده است كه دولت های جدید با گفتمان هایی نو و سازنده در دو كشور كار خود را آغاز كرده اند و این دوره می تواند دوره بهبود دوباره روابط میان ایران و ایتالیا و تمام اتحادیه اروپا باشد.

“انریكو لتا” نخست وزیر جدید ایتالیا كابینه جدید این كشور را در اردیبهشت ماه جاری تشكیل داد و از این رو هم در ایران و هم در ایتالیا، زمان زیادی از آغاز به كار دولت های جدید نمی گذرد.

حمایت ایتالیا از ادامه گفت و گوهای ایران و ۱+۵

جان سانتی با بیان این كه دولت كشور متبوعش از ادامه گفت و گوها میان ایران و گروه ۱+۵ حمایت می كند، اظهار داشت: ایتالیا، ایران را به برداشتن گام های مثبت بیشتری درحل این موضوع تشویق می كند و رییس جمهوری جدید ایران هم نشان داده است كه از اراده لازم برای حل موضوع هسته ای برخوردار است.

وی یادآور شد كه به نظر من یافتن راه حلی برای این مساله چندان هم سخت نیست و به یك سری پیش زمینه ها نیازمند است.

سفیر ایتالیا در تهران، تقویت اقدامات اعتمادساز دوجانبه میان ایران و غرب را یكی از پیش زمینه های لازم برای حل موضوع هسته ای برشمرد و تاكید كرد: باید تلاش شود ایجاد همكاری میان ایران، غرب و آمریكا مبنای حركت برای حل موضوع هسته ای قرار گیرد.

جان سانتی افزود: اگر چه ایجاد همكاری و ارتباط میان ایران و آمریكا كمی مشكل به نظر می رسد اما اعتقاد دارم دولت روحانی توانایی كافی برای انجام این مهم را دارد.

به نقش سازنده ایران برای حل بحران سوریه اعتقاد داریم

وی به نقش غیرقابل انكار ایران برای حل بحران سوریه اشاره و تاكید كرد: دولت ایتالیا معتقد و مطمئن است كه ایران از توانایی لازم برای ایفای نقش سازنده برای حل بحران سوریه برخوردار است.

جان سانتی از تلاش های جمهوری اسلامی ایران به ویژه تماس ها، گفتگو ها و رایزنی های دستگاه دیپلماسی ایران با دولت های مختلف برای جلوگیری از وخیم تر شدن اوضاع سوریه و حل این بحران تقدیر كرد.

باید منتظر نتیجه تحقیق كارشناسان شیمیایی سازمان ملل ماند

این دیپلمات ایتالیایی با بیان این كه قرار است تا كمتر از یك هفته دیگر نتیجه تحقیق كمیته حقیقت یاب سازمان ملل در استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه اعلام شود، گفت: هرگونه اقدام نظامی از سوی هر كشوری علیه سوریه نباید قبل از اعلام نتیجه تحقیقات كمیته حقیقت یاب سازمان ملل باشد. هرگونه تصمیمی باید براساس نتایج این تحقیق اتخاذ شود.

جان سانتی با تاكید بر این كه ایتالیا در عملیات نظامی احتمالی علیه سوریه شركت نخواهد كرد، یادآور شد: دولت این كشور براساس تصمیم سازمان ملل اقدام خواهد كرد.

وی با اعلام اظهار نگرانی ایتالیا از تبعات حمله احتمالی آمریكا به به سوریه گفت: به هر حال اگر آمریكا بخواهد دست به اقدام نظام علیه سوریه بزند، چند كشور دیگر نیز آن را همراهی خواهند كرد.

سفیر ایتالیا در تهران همچنین معتقد است حتی با وجود این كه كمتر از یك هفته به اعلام نتیجه بررسی كمیته حقیقت یاب سازمان ملل در زمینه استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه مانده است، هنوز هم روزنه هایی برای حل بحران سوریه از طریق غیرنظامی و اجتناب از حمله نظامی به این كشور وجود دارد.

سوابق فعالیت های دیپلماتیك لوكا جان سانتی

لوكا جان سانتی، دیپلمات ۵۴ ساله و كهنه كار ایتالیایی برای دومین بار است كه به عنوان یك دیپلمات در ایران ایفای نقش می كند. او از ابتدای سال جاری میلادی به عنوان سفیر كشورش در تهران منصوب شده است.

وی ۲۵ سال قبل در سال ۱۹۸۷ میلادی به مدت دو سال كنسول ایتالیا در تهران بود. جان سانتی از سال ۱۹۹۲تا ۱۹۹۴ میلادی دبیر اول سفارت ایتالیا در واشنگتن و مسوول امور مطبوعاتی و اخبار این سفارتخانه بود.

ماموریت هایی در بروكسل در چند دوره مختلف و همچنین الجزایر ازدیگر سوابق دیپلماتیك است كه در كارنامه جان سانتی به ثبت رسیده است.

وی، مسوولیت های گوناگونی نیز در سطوح مدیریتی در وزارت امور خارجه ایتالیا برعهده داشته است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin