“الکساندر سامارسکی” سفیر اوکراین در تهران در نشست خبری خود با خبرنگاران به تشریح دلایل بروز ناآرامی ها در کی‌یف پرداخت.به گزارش آوا دیپلماتیک، “الکساندر سامارسکی” سفیر اوکراین در تهران ضمن خیر مقدم به خبرنگاران در سفارت اوکراین گفت: با توجه به پرسش متعدد بسیاری از خبرنگاران درباره علل بروز ناآرامیها در اوکراین و همچنین تحریمهای اتحادیه اروپا امریکا علیه کشورمان تصمیم به برگزاری این کنفرانس گرفتم.

وی افزود: در این کنفرانس خبری سه موضوع به طور کامل مورد بحث قرار می گیرد. که اولین موضوع دلایل بروز ناآرامی ها، دومین موضوع تحریمها اتحادیه اروپا و آمریکا علیه ایران و سومین موضوع روابط تهران و کی یف است.

سفیر اوکراین در تهران گفت: آماده ام در این کنفرانس خبری، عکسها و ویدئوها مربوط به حوادث اخیر اوکراین به معرض نمایش بگذارم، زیرا روز گذشته و امروز اوکراین رسما دو روز را به عنوان روزهای عزاداری برای گرامیداشت یاد و خاطره جان باختگان به خود اختصاص داد.

سامارسکی گفت: بر اساس آمار دریافت شده از وزارت بهداشت از زمان آغاز ناآرامی تا کنون 80 اوکراینی جان خود را از دست داده اند که در میان این افراد اقشار مختلفی از ماموران پلیس گرفته تا کارمند دولت و دانشجو با سنهای مختلف حضور داشتند.

در تصاویر پخش شده مردم اوکراین با روشن کردن شمعهایی با قهرمانان خود وداع کردند در این تصاویر همچنین مجسمه لنین نمایش داده شد که در این روزها تخریب شده است.

سفیر اوکراین در ایران افزود: آزادسازی اوکراین از ایده کمونیستی از جمله عوامل اصلی تظاهرات مردم در خیابانها بوده است. زیرا در طول استقلال اوکراین حزب کمونیست همچنان در راس قدرت بوده است.

وی افزود: تظاهرات اوکراین ابتدا به صورت مسالمت آمیز آغاز شد و مردم در ابتدا عدم رضایت خود را از سیاستهای داخلی و خارجی دولت اعلام کردند. اما “ویکتوریا یانوکوویچ رئیس جمهور اوکراین به جای اینکه به صدای مردم گوش فرا دهد، دست به سرکوب تظاهرات زد با افزایش سرکوب معترضان مردم مقاومت بیشتری کردند و بدین طریق کشمکش آغاز شد.

وی افزود: یانوکوویچ هنوز نتوانسته از اوکراین خارج شود و هیچ کشوری از جمله روسیه با اعطای پناهندگی به وی موافقت نکرده است.

سفیر اوکراین در ایران گفت: به نظر من دولت اوکراین باید به اعتراض مردم گوش می داد اما به دلیل آنکه به مردم خود خدمت نکرد متاسفانه اوکراین روزهای پرتلاطمی را سپری می کند.

وی در ادامه به منشا ناآرامیها در اوکراین پرداخت و گفت: دولت “ویکتوریا یانوکوویچ از امضای توافقنامه همگرایی با اتحادیه اروپا شانه خالی کرد و به جای آن پیشنهاد همکاری بیشتری با اتحادیه گمرکی را داد. اما مردم این موضوع را نپذیرفته و اعلام کردند که مغایر با قانون اساسی است و تاکید کردند در قوانین اوکراین به صراحت آمده است که هدف از سیاست خارجی اوکراین پیوستن به اتحادیه اروپا است.

سامارسکی افزود: رئیس جمهوری اوکراین اخیرا از امضای توافقنامه پیوستن به اتحادیه اروپا امتناع ورزید که همین موضوع باعث شد مردم به خیابانها بیایند و در میدان استقلال مرکز کی یف تجمع کنند و با برپا نهادن خیمه هایی اعتراض خود را به سیاستهای دولت اعلام کنند.

وی افزود: اما نیروهای امنیتی بی رحمانه تظاهرات را سرکوب کرده و چادرهای معترضان را نابود کردند که همین باعث شد تا مردم بیشتری در خیابانها حاضر شوند.

سفیر اوکراین در ایران گفت: با وجود اقدامات خشونت بار پلیس علیه مردم از جمله پرتاب گاز اشک آور و استفاده از ماشینهای آب پاش و تیراندازی به مخالفان، مردم در بیمارستانها برای مجروحین خون می دهند و به کمک تظاهرات کنندگان پیوستند.

وی در ادامه ضمن رد گزارشها درباره حضور تک تیراندازان روسی در اوکراین گفت: در فضا مطبوعاتی و خبرگزاری ها شایعاتی مبنی بر اینکه فدراسیون روسیه حرمت کشور ما را برای اعمال زور و کشیدن اسلحه علیه معترضان زیر پا گذاشته منتشر شده اما این گزارشها صحت ندارد.

سفیر اوکراین در تهران افزود: به عنوان مثال گزارشهای منتشر شده که بر اساس آن سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه از تظاهرات کنندگان به عنوان افرادی رادیکال و تروریست یاد کرده است که این گزارشها بی پایه و اساس است.

الکساندر سامارسکی گفت: بسیاری از تحلیلگران در اوکراین معتقدند که تحولات اخیر باخت دوم ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه است و اولین باخت یا سوءتفاهم مربوط به سال 2004 می شود که پوتین در حالی که ویکتور یانوکوویچ هنوز رئیس جمهور نشده بود به وی تبریک گفت.

سفیر اوکراین در رابطه با اظهارات ویتالی کلیچکو رهبران معترضان در میدان استقلال در رابطه با آینده اوکراین و تحولات منطقه و همچنین تاکید وی بر لزوم تداوم اعتراضات گفت: نمی خواهم درباره ویتالی کلیچکو  توضیح بدهم زیرا وی شخصیت رسمی تلقی نمی شود.

وی افزود: با کسانی که خواهان پیوستن اوکراین به اتحادیه اروپا هستند موافقم چنانچه آخرین نظرسنجیها نشان می دهد اوکراینی ها در پی پیوستن به اتحادیه اروپا هستند.

الکساندر سامارسکی افزود: دو مدل در آینده روابط روسیه مشاهده می شود که یکی از آنها مدل روسیه و دیگری مدل اتحادیه اروپا است.

سفیر اوکراین افزود: مدل روسیه برای اوکراینی ها چندان جالب نیست زیرا میزان رشوه خواری در این کشور بسیار بالا بوده و قوانین عجیبی دارد.

وی افزود: البته اتحادیه اروپا مشکلات خاص خود را دارد و مسیر دشواری را پیش رو داریم. اما میزان امید به زندگی در مدل اتحادیه اروپا بیشتر است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه انقلاب اوکراین هنوز تمام نشده است تاکید کرد: قوانین موجود در کشورمان باید عوض شده و نرمال شود همچنین تدابیر امنیتی افزایش پیدا کرده و امنیت شهروندان بیشتر تامین شود از سوی دیگر با رشوه خواری مبارزه شود زیرا مردم شایسته داشتن زندگی بهتر را دارند.

سفیر اوکراین اظهار داشت: روسیه در پی آن بود تا بخشی از اوکراین را جدا کند اما این اتفاق نیافتد و بیشتر سازمانها با نمایندگان مردم از این موضوع حمایت نکردند از سوی دیگر ویکتور یانوکوویچ از پوتین خواست تا در زمان اغتشاشات وی را همراهی کند اما پوتین جواب رد به وی داد.

سفیر اوکراین در تهران در پاسخ به این پرسش که آیا می توان از انقلاب اوکراین به عنوان حکومت کمونیستی یاد کرد و یا اینکه ویکتور یانوکوویچ به معنای حکومت کمونیستی است یا خیر یا اینکه آیا یولیا تیموشنکو  در انتخابات شرکت می کند یا خیر گفت: از برنامه های شنکو اطلاعاتی ندارم و این موضوع هنوز علنی نشده اما برخی از طرفداران وی می گویند که نیاز به معالجه و استراحت دارد اما در انتخابات شرکت می کند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin