سفیر اندونزی در ایران در دیدار با استاندار آذربایجان شرقی خواستار توجه به مشترکات فرهنگی دو کشور فارغ از نگاه های شیعه و سنی شد.در این دیدار “دیان ویرنگ جوریت” با اظهار تاسف از اینكه مردم دو كشور شناخت مناسبی از هم ندارند، گفت: مردم اندونزی فكر می كنند تحریم ها دست و پای مردم ایران را بسته و نمی توانند كاری برای ایرانیان انجام دهند.
جوریت با بیان اینكه اندونزی از بزرگترین كشورهای سنی نشین جهان است خاطرنشان کرد: برخی می خواهند كشور سنی اندونزی و شیعه ایران را از هم جدا كنند در حالی كه همه مردم این كشورها مسلمان بوده و نباید به خاطر شیعه یا سنی بودن تفرقه ای بین این دو ملت ایجاد شود.
وی افزود: اگر جمعیت ۸۰میلیونی ایران با جمعیت ۲۴۰میلیونی اندونزی متحد شود فضای جدیدی برای مشاركت در تمام زمینه ها ایجاد خواهد شد كه این امر هم به نفع ایران و هم به نفع اندونزی خواهد بود.
سفیر اندونزی در ایران با اشاره به اینكه شهر تبریز یكی از بزرگترین مراكز تجاری ایران محسوب می شود خاطرنشان کرد: این منطقه به سرعت در حال پیشرفت بوده و دارای پتاسیل مناسبی در زمینه های سرمایه گذاری و توریست است.
وی در ادامه افزود: بعد از بازگشتم از این سفر با تجار و بازرگانان اندونزی نشست هایی خواهم داشت تا این افراد به تبریز سفر كرده و زمینه های همكاری خود را با استان آذربایجان شرقی افزایش دهند.
سفیر اندونزی با اشاره به پیشرفتهای اخیر ایران گفت: در طول چند سال گذشته ایران از نظر زیربنایی به ویژه حمل و نقل و گاز، آب و برق پیشرفت خوبی داشت است اما اندونزی از نظر برخی منابع محدودیت هایی دارد كه از آن جمله می توان به انرژی برق اشاره كرد.
جوریت افزود: در گذشته كشور آلمان برای ساخت تكنولوژی تولید برق با ما همكاری داشت اما در طول سال های اخیر آلمان برای ادامه همكاری ها شرایط سختی برای كشور ما تعیین كرده است و برای نوسازی این تجهیزات هزینه هنگفتی از ما طلب می كند كه این امر سبب شد ما از ایران برای نوسازی این تجهیزات كمك بگیریم.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin