سفیر الجزایر در ایران با تاکید بر اهمیت برجام، گفت: بازنگری یا تخطی از توافق هسته ای، که حاصل سال ها مذاکره است، تهدیدی برای ثبات و امنیت منطقه به شمار می رود.

به گزارش آوا دیپلماتیک، ‘عبدالمنعم احریز’ در بخش بین‌الملل بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم در گفتگو با ایرنا افزود: توافق هسته ای، به عنوان یک عنصر مهم واثرگذار در حفظ ثبات منطقه نقش داشته است. از این رو بازنگری در این توافق یا تخطی از آن، نه تنها مصالح ایران را به عنوان کشوری پایبند به آن به خطر می اندازد، بلکه تهدیدی برای امنیت وثبات خاورمیانه است که این روزها در شرایطی حساس وبحرانی به سر می برد.

وی، اتهامات وارده از سوی مغرب به سفارت ایران در الجزایر و حزب الله درباره کمک به جبهه ‘پولیساریو’ را غیرمنطقی خواند و تاکید کرد: ایران و الجزایر تنها کشورهایی در منطقه هستند که تقریبا از امنیت برخوردارند، به همین جهت برخی در منطقه می کوشند با طرح چنین ادعاهایی، امنیت آن ها را متزلزل کنند.

احریز درباره روابط ایران و الجزایر اظهارداشت که دو کشور در زمینه های مختلف دیدگاه های نزدیکی دارند و دارای اهتمام های مشترکی هستند؛ هر چند به لحاظ اقتصادی روابط هنوز به اندازه کافی قوی نیست، اما در آینده نزدیک برای تقویت این جنبه از مناسبات نیز تلاش خواهیم کرد.

وی به اهمیت برگزاری نمایشگاه هایی همچون نمایشگاه قران کریم و نقش آن در تحکیم پیوند اخوت ونزدیکی میان کشورهای اسلامی اشاره نمود به ویژه این که امت اسلامی این روزها در شرایطی دشوار به سر می برد وشاهد جدایی ها ودرگیری ها وفتنه ها است.

سفیر الجزایر افزود: این درگیری ها و اختلافات تنها به نفع دشمنان وبه ضرر مساله فلسطین به عنوان مساله مشترک مسلمانان است، فلسطینی که هجوم نیروی اشغالگر  اسرائیل بر علیه آن روز به روز در حال افزایش است.

احریز خاطرنشان کرد: چنین اوضاعی مستلزم تشریک مساعی و همگرایی برای مقابله با توطئه ای است که هدفی جز بر هم زدن وحدت کشورهای اسلامی ندارد.

وی افزود: دو موضوع وجود دارد که می توان برای ایجاد تفاهم روی آن سرمایه گذاری کرد و آن فرهنگ و ورزش است که می تواند به تقریب میان ملت ها منجر شود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin