سفیر الجزایر در ایران معتقد است پس از 11 سپتامبر نوعی روشنگری و بیداری جهانی علیه موضوع تروریسم  در جهان بوجود آمده است.

به گزارش آوا دیپلماتیک،عبدالمنعم احریز سفیر الجزایر در ایران طی دیدار با دبیر دومین کنگره بین‌المللی 17000 شهید ترور با ابراز خوشوقتی از برگزاری این کنگره، کشورش را یکی از نخستین کشورهای قربانی تروریسم معرفی کرد و با یادآوری دوران اشغال الجزایر توسط فرانسه گفت: مشکلات ما از ابتدای دهه 90 میلادی و عزیمت برخی گروه‌ها به افغانستان و آموزش آن‌ها توسط آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا آغاز گردید. این گروه‌ها که برای مبارزه با شوروی به افغانستان رفته بودند پس از پایان این جنگ به بوسنی مهاجرت کردند و با پایان بحران این کشور به الجزایر بازگشتند.

وی با بیان ای‌که این افراد نخستین کسانی بودند که عملیات‌های تروریستی در الجزایر را شروع کردند، از آغاز یک کمپین فرهنگی و دیپلماتیک در سراسر جهان برای روشنگری درباره تروریست‌ها توسط الجزایر در همان زمان خبر داد و گفت: هدف ما این بود که به همه دنیا بگوییم تروریسم تنها مشکل الجزایر نبوده و مشکل همه جهان است.

سفیر الجزایر در ایران افزود: آن زمان هیچ‌کس به ما کمک نکرد حتی درخواستی که به آمریکا دادیم بدون پاسخ ماند. اما از 11 سپتامبر تروریسم یک پدیده جهانی شد و از این زمان بود که به نوعی یک روشنگری و یک بیداری جهانی علیه موضوع تروریسم به‌وجود آمد و این مفهوم برای خیلی از کشورها و مبارزه با آن، روشن شد.

وی با اشاره به این‌که بیش از 200 هزار تن از مردم الجزایر قربانی تروریسم هستند از برگزاری این کنگره در تهران استقبال و آمادگی خود برای برگزاری هرچه بهتر آن را اعلام کرد.

سیدمحمدجواد هاشمی‌نژاد، دبیر دومین کنگره بین‌المللی 17000 شهید ترور کشور نیز در سخنانی با اشاره به هدف قرارگرفتن جمهوری اسلامی ایران توسط تروریسم از ابتدای انقلاب تاکنون، به صدور چندین قطعنامه علیه کشورمان اشاره کرد و آن‌ها را عوض‌کردن جای ظالم و مظلوم دانست.

وی با برشمردن دلایل برگزاری این کنگره گفت: کم‌کاری‌های صورت‌گرفته در حوزه قربانیان ترور داخل و جنگ تبلیغاتی علیه کشورمان ما را به فکر برگزاری این رویداد به شکل بین‌المللی انداخت.

وی هم‌چنین با ابراز خرسندی از اظهارات سفیر الجزایر اظهار کرد: این اظهارات نشان می‌دهد که افق گسترده‌ای در مقابل ما قرار دارد تا بتوانیم در این موضوعات با هم همکاری داشته باشیم.

هاشمی‌نژاد با اشاره به مشابهت‌ها و اشتراکات دو کشور گفت: قربانی‌بودن الجزایر در عرصه مبارزه با تروریسم و تنها بودن آن نشان‌دهنده تشابه ما در این عرصه است. آن‌چه مهم است این‌که در عرصه مبارزه با تروریسم باید روی پای خود ایستاد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin