سفیر افغانستان در ایران گفت: سالانه 2 میلیارد و 800 میلیون دلار کالای ایرانی به کشور افغانستان صادر می شود.

به گزارش آوا دیپلماتیک، نصیراحمد نور در جلسه مشترک با مسئولان ورامین که در محل فرمانداری این شهرستان برگزار شد خاطرنشان کرد: ایران و افغانستان از اشتراکات فرهنگی و تاریخی بسیاری برخوردارند و این امر می تواند ظرفیت های سیاسی و اقتصادی این دو کشور را بیش از سایر کشورها شکوفا کند.

وی افزود: بررسی وضعیت همکاری‌ به ویژه در 15 سال اخیر نشان می‌دهد که سطح روابط ایران و افغانستان در سطوح مختلف مدیریتی رو به گسترش است و سفر رئیس جمهور جدید افغانستان و اکثر وزرای دولت جدید افغانستان به ایران نشان از گسترش روابط ایران و افغانستان دارد.

وی بیان کرد: در حوزه اقتصادی فعالیت های مشترکی بین دو کشور انجام شده و بسیاری از شرکت های ایرانی در کشور افغانستان حضور داشته و به فعالیت مشغولند.

سفیر افغانستان در ایران بیان کرد: با وجود آنکه افغانستان در 2 سال اخیر با مشکلات اقتصادی عدیده ای دست و پنجه نرم می کند ولی با دلگرمی حضور مردم و دولت ایران در کنار خود، توانسته در برابر تروریسم ایستاده و با آن مبارزه می کند.

احمد نور با بیان این که افغانستان رتبه نخست واردات کالاهای ایرانی را به خود اختصاص داده اظهار کرد: سالانه حدود 2 میلیارد و 800 میلیون دلار کالاهای ایران به افغانستان صادر می‌شود که اگر صادرات نفت را از آن جدا کنیم، می‌توان گفت که افغانستان رتبه اول واردات کالا از ایران را به خود اختصاص داده است.

وی افزود: افغانستان همواره از مشارکت فعالان اقتصادی ایران در طرح های مختلف این کشور استقبال می کند و دروازه های تجارت این کشور بر روی ایران گشوده است.

وی بیان کرد: هرچند که درهای تجارت افغانستان روی تمامی کشورهای جهان گشوده است ولی مشترکات فراوان میان ایران و افغانستان می تواند بسیاری هزینه های تجارت را کاهش داده و زمینه را برای تقویت سرمایه‌گذاری خصوصی و دولتی ایران در این کشور فراهم کند.

سفیر افغانستان در ایران تصریح کرد: به خدمت گرفتن پرسنل اداری اعم از مترجم و محافظ برای سایر کشورهای غیرهمزبان در افغانستان سد محکمی در برقراری روابط تجاری آن‌ها با افغانستان است، در صورتی که وجود مشترکات فرهنگی و زبانی 2 کشور ایران و افغانستان موجب کاهش این موانع می شود.

وی افزود: شرکت‌های ایرانی در بازار رقابت با فعالان اقتصادی سایر کشورها از مزیت های بیشتری برخوردارند و به راحتی می توانند به این کشور سفر کرده و به فعالیت بپردازند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تقدیر از توجه رهبر معظم انقلاب در تحصیل اتباع افغان فاقد مدارک در ایران گفت: با وجود آن که ایران در برخی از حوزه ها خود با مشکلاتی مواجه است ولی همچون دوران جنگ، مهاجران افغانستان را در خاک خود پذیرفته‌ است و به آنان خدمات شایسته ای ارائه می کند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin