سفیر افغانستان با اشاره به بازگشت حدود 6 میلیون مهاجر به افغانستان در 13 سال اخیر، این روند را نشان از شوق مهاجران برای بازگشت به کشور خود دانست.

به گزارش آوا دیپلماتیک، نصیر احمد نور در سومین همایش بررسی مسائل فرهنگی اجتماعی پناهندگان که در سالن غدیر مجتمع فرهنگی زیارتی یاوران مهدی جمکران برگزار شد، با اشاره به موفقیت و پیروزی ایران در تأمین و تثبیت حقوق خود در عرصه بین‌المللی اظهار داشت:‌‌ همان‌گونه که ملت ایران در این مذاکرات نفس‌گیر در مقابل بزرگ‌ترین قدرت‌های جهان به پیروزی دست یافت، امید است بتوان در مقابل گروه‌های تکفیری و داعش نیز با همکاری با سایر کشورهای منطقه به پیروزی رسید.

سفیر افغانستان در ایران با اشاره به اینکه روابط دو کشور ایران و افغانستان روز به روز در حال توسعه و پیشرفت است، افزود: دستور مقام معظم رهبری درباره تحصیل همه فررندان اتباع افغان در ایران نشان از دلسوزی و دور‌اندیشی ایشان است.

احمد نور با بیان اینکه فرصت‌های آموزشی و تحصیلی که در ایران برای افغانستان ایجاد شده یک سرمایه عظیم است، گفت: در دو نوبت شاهد بازگشت مهاجران به افغانستان بودیم و در خلال 13 سال اخیر حدود 6 میلیون مهاجر به افغانستان بازگشته‌اند که این نشان از امکان و شوق مهاجران برای بازگشت به کشور خود است.

وی گفت: در کمیسیون عالی مهاجران 13 وزارت خانه و 7 ارگان مستقل در آن عضویت دارند و یک شورای مستقل برای پیگیری امور مهاجران تشکیل شده است.

سفیر افغانستان در ایران با بیان اینکه اگر مهاجران افغانستانی از پایان ترور و افراطی‌گری مطمئن شوند، تمایل به بازگشت به کشور خود دارند، تصریح کرد: افغانستانی‌ها نباید در مقابل تروریست‌ها کوتاه بیایند، امید است که مشکل تروریست در افغانستان حل شود و امید است که گروه‌های افراطی دست از پرورش تروریست در افغانستان بردارند.

احمد نور با اشاره به مشکلات فرهنگی در دنیای امروز گفت: اسلام دین تسامح و همزیستی با دیگر ملت‌ها است و دین تعامل بوده و با انزوا و گوشه‌گیری ارتباطی ندارد چرا که نه تنها برای پیروان خود بلکه برای سایر ادیان نیز اهمیت قائل است.

وی با بیان اینکه تعدد و تکثر در دنیا هم ضرورت و هم نعمت الهی است، تصریح کرد: زیبایی دنیا در تعدد و تکثر است و آنچه در دنیا رخ می‌دهد نه به فرهنگ افغانستان و نه به مردم آن ربطی ندارد. مسائل و مشکلات موجود در دنیای امروز به افغانستان و مسلمانان ارتباطی ندارد و بهترین فرصت این است که دنیا با واقعیت اسلام آشنا شود با درک واقعیت‌های اسلام به آن ایمان آورد.

سفیر افغانستان در ایران تصریح کرد: نقش دانشمندان و فرهیختگان در گسترش دین مبین اسلام و مبارزه با افراطی‌گری غیر قابل انکار است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin