سفیر افغانستان در ایران صدور  هرگونه بیانیه از سوی سفارتخانه این کشور در تهران درباره اعدام اتباع افغان را تکذیب کرد.

پیشتر گزارش شده بود که در چند روز اخیر بیش از ۲۰نفر در ایران اعدام شده‌اند که ۱۲نفر آنها اتباع افغان بوده‌اند.

در خبرها آمده بود که سفارت افغانستان در تهران با صدور بیانیه‌ای اعلام کرده که ۱۲افغان در ارتباط با قاچاق مواد مخدر در روزهای اخیر اعدام شده‌اند که سفیر افغانستان این اظهارات را تکذیب کرد.

نصیراحمدنور، سفیر افغانستان، در این باره گفت: هیچ‌گونه بیانیه مطبوعاتی از طرف سفارت جمهوری افغانستان در تهران صادر نشده است و هیچ خبرنامه و یا بیانیه‌ای دراین‌باره به هیچ خبرگزاری و رسانه‌ای ارسال نشده است.

سفیر افغانستان در تهران افزود: ما به قوانین قضایی جمهوری اسلامی ایران احترام می‌گذاریم، اما در چنین مواردی ما خواستار اعمال رافت اسلامی از سوی ایران نسبت به مجرمان و متهمان افغان بوده‌ایم.

احمدنور اظهار داشت که میان ایران و افغانستان موافقت‌نامه همکاری قضایی وجود دارد که یکی از این موافقت‌نامه‌ها به گفته او مربوط به استرداد مجرمان و دیگری مربوط به انتقال محکومان به حبس ابد است.

سفیر افغانستان همچنین با اشاره به دیدار اردیبهشت ماه “عبدالسلام عظیمی” رئیس قوه قضاییه افغانستان با همتای خود صادق لاریجانی، گفت: در این سفر بر اجرایی شدن موافقت‌نامه انتقال محکومان به حبس تاکید شد و امیدواریم در چارچوب این موافقت‌نامه، تعداد قابل ملاحظه‌ای از محکومان به حبس تبعه افغانستان به کشورشان منتقل شوند.

نصیراحمدنور همچنین گفت که خواست دولت افغانستان در مورد محکومان اعدامی “تخفیف مجازات” یا “عفو” این شهروندان است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin