سفیر افغانستان در ایران با اشاره به اقدامات موثر ایران در میزبانی و آموزش پناهندگان، گفت: ایران اسلامی دروازه های دانش را به روی پناهندگان برای بازسازی کشور خود گشوده است.

به گزارش آوا دیپلماتیک، نصیر احمد نور در همایش کشوری نخبگان پناهنده در البرز افزود: افتخار دارم در محفل نخبگان هستم و در کشوری که فرهنگ و دین آن شعارش ز گهواره تا گور دانش بجوی است و آموزه های دینی اش این است که هرجا دانش باشد خود را برسانید حتی اگر در چین باشد.

وی ادامه داد: بنابر گفته پیامبر اکرم (ص) اگر علم در ثریا باشد، کسانی از اهل فارس به آن می رسند؛ جمهوری اسلامی با پیشرفت های بسیار بزرگ علمی امروز تواسته گام های موثری بردارد.

سفیر افغانستان گفت: سربلندی هر کشور رسالت نخبگان درهر بخش و عرصه ای است بخصوص نخبگان فکری می توانند جامعه را آسیب شناسی و نسخه علاج را تجویز کنند.

وی اضافه کرد: اکثر جوامع ما مشکلات اساسی آنها برمی گردد به نخبگانی که رسالت خو د را درست درک نمی کنند، یک نخبه فقط اندیشه و فکرش انسانیت است.

سفیر افغانستان خاطرنشان کرد: امروز افغانستان بیش از هر زمان دیگری به نخبگان خود نیاز دارد، بازهم تاکید به نخبگان فکری است که با وحدت و همدلی بین مردم افغانستان لشکر جهل و تکفیر که همه چیز ما را در معرض تهدید قرار داده از بین ببرد.

احمدنور گفت: امروز نه تنها افغانستان بلکه منطقه و جهان حتی جامعه بشری در معرض تهدید گروه های مختلف هستند که نخبگان نجات بخش جامعه بشری با روشن فکری هستند.

وی اضافه کرد: امروز نخبگان به واسطه نوع دوستی کشور جمهوری اسلامی ایران از امتیازات منحصر به فردی برخوردارند که احساس بیگانگی ندارند که به این امتیازات باید هم زبانی و فرهنگ هم سرشت را نیز افزود.

سفیر افغانستان ادامه داد: پناهندگان افغانستان آنچه می آموزند به زبان خود است و آماده می شوند تا به کشور خود برای بازسازی بازگردند.

وی خاطرنشان کرد: وقتی پناهندگان از ایران به کشور خود بازمی گردنند، درخشش خود را دارند مردم ما در 70 کشور دنیا پراکنده هستند.

وی تاکید کرد: قدردانی می کنیم از ایران اسلامی به واسطه گشودن دروازه های علم و دانش به سوی پناهندگان و مقام معظم رهبری نیز با فرمان یی نظیرشان زمینه ای را ایجاد کردند تا همه پناهندگان بتوانند تحصیل کنند.

سفیر افغانستان افزود: همسایه شرقی ایران اسلامی افغانستان به دنبال تحکیم روابط خود با ایران است و پناهندگان پس از بازگشت به کشور باید تمام تلاش خود را برای بازسازی بکار گیرند.

وی یادآورشد: امیدواریم دو ملت به همکاری های منطقه ای در عرصه های گوناگون نیز بپردازند، افغانستان آنچه در توان دارد برای برگشت پناهندگان بکار بسته ولی با جنگ تحمیل شده که امروز تروریست های چند ملیتی نیز ورود کرده اند، مواجه هستیم؛ ملت ما فرصت نفس کشیدن ندارد و اوضاع امنیتی سخت داریم که سبب اوضاع دشوار اقتصادی نیز شده است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin