سفیر اسلوونی در مورد تاثیر آینده برجام بر همکاری دوجانبه ایران و این کشور گفت: البته ما منتطر آینده برجام هستیم اما این به معنی ایستا بودن نیست.

به گزارش آوا دیپلماتیک، کریستینا رادی سفیر اسلوونی در تهران در گفتگو با ایلنا گفت: با توجه به اینکه کشور اسلوونی یک کشور سبز و علاقمند به مسایل محیط زیستی است و نیز چرخه امنیت غذایی برای این کشور مهم است، این کشور به دنبال اهمیت دادن به مسله زنبور داری است.

وی ادامه داد: این کشور در پی ایجاد آکادمی‌های بین المللی در راستای آموزش زنبورداری است.

خانم رادی در مورد گسترش توریسم زنبورداری در اسلوونی گفت: یکی از بخش‌هایی که مورد توجه کشور اسلوونی است گسترش توریسم زنبورداری است. ما با بردن بازدید کنندگان به مسیرهای زنبورداری و نیز ایجاد فضاهای مناسب کندو مانند برای گردشگران، علاوه بر تبلیغ این حرفه یک توریسم سالم را با توجه به کوچک بودن کشور گسترش خواهیم داد.

وی تصریح کرد: در اسلوونی یک مفهوم جدید با عنوان زنبورداری شهری شکل گرفته است که با حمایت بانک‌ها در پی تامین عسل مصرف کنندگان است.

وی در مورد همکاری ایران واسلوونی در این مورد گفت: بعد از شکل گرفتن زنبورداری نوین در ایران، شاهد پیشرفت این حرفه در ایران هستیم به طوری که میزان عسل تولیدی این کشور از ۷۷ هزار تن در سال ۲۰۱۶ به ۸۸ هزار تن در سال ۲۰۱۷ رسید و پس از دو کشور چین و ترکیه رتبه سوم جهانی را به خود اختصاص داده است.

وی ادامه داد: البته به دلیل وجود علاقمندی در زنبورداران ایرانی برای همکاری در این زمینه کار سختی پیش رو نداریم و امیدواریم با امضای تفاهم نامه همکاری در اکتبر امسال که قرار است میان جهاد کشاورزی ایران و وزارت کشاورزی اسلوونی در لیوبلیانا صورت بگیرد این همکاری‌ها عملی شود.

وی افزود: پس از آشنایی با عسل تولیدی در استان اردبیل، سعی در تهیه عسل مورد نیاز خود از این استان هستیم که در حال حاضر از کشورهای آلمان، اتریش و شیلی این واردات صورت می‌گیرد.

کریستینا رادی در مورد موقعیت جغرافیایی این کشور گفت: اسلوونی به عنوان یکی از سفیران اتحادیه اروپا در تلاش برای سوق دادن کشورهای بالکان غربی به سمت اتحادیه اروپا از طریق ارایه تجربه‌های خود است و در حال حاضر نیز اسلوونی به عنوان یکی از سه شریک تجاری کشورهای حوزه ی بالکان است و اگر مجادله‌ای صورت بگیرد اسلوونی تلاش می‌کند در چارچوب قوانین بین المللی این مجادلات را حل و فصل کند.

سفیر اسلوونی در مورد اعتراض اخیر کارگران در این کشور گفت:‌ اعتراض کردن در یک کشور آزاد جرم نیست و مردم در تمامی عرصه‌ها به دنبال احقاق حقوق خود هستند و می‌توانند اعتراض کنند.

وی در مورد تاثیر آینده برجام بر همکاری دوجانبه ایران و اسلوونی گفت: البته ما منتطر آینده برجام هستیم اما این به معنی ایستا بودن نیست، ما نمی‌توانیم خود را در شرایط سکون قرار دهیم و منتظر فضاها و چارچوب‌های سیاسی دیگر باشیم، اسلوونی به عنوان یک کشور عضو اتحادیه اروپا خود را متعهد به برجام می‌داند و تمام تلاش خود را در چارچوب اتحادیه جهت حفظ آن انجام می دهد.

کریستینا رادی ادامه داد: هر چند نگران آینده برجام هستیم ولی اقدامات ما در چارچوب اتحادیه اروپا است و به جز مسله برجام در تلاش هستیم تا در زمینه تقویت چرخه امنیت غذایی و محیط زیستی همکاری کنیم تا آینده ای خوب برای بچه‌هایمان رقم بزنیم.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin