سفیر اسلوونی در تهران با تاکید بر اینکه اسلوونی به طور کامل از برجام حمایت می کند، گفت: صمیمانه معتقدم که جامعه بین الملل از تعهدات برجام در تمام جنبه‌های آن محافظت خواهد کرد و همچنین به کاهش تنش در منطقه کمک خواهد کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، کریستینا رادی در پیامی به مناسبت روز ملی اسلوونی خطاب به مردم ایران اظهار داشت: ما مردم اسلوونی در ۲۵ ژوئن، جشن ملی “روز دولت” را که بزرگداشت روز ۲۵ ژوئن سال ۱۹۹۱، زمانی که اسلوونی رسما استقلال خود را به دست آورد، برگزار می کنیم امسال، مهمترین روز در تاریخ معاصر اسلوونی، سی امین سالگرد استقلال جمهوری اسلوونی مشخص شده است.

سفیر اسلوونی در تهران افزود: بسیار مفتخرم که همراه با شما همه همکاران و دوستان محترم، سی امین سالروز ملی اسلوونی را در تهران جشن بگیرم. عمیقا متاسفم که محدودیت‌های ناشی از شرایط همه گیری به ما اجازه نمی‌دهد که ۳۰ سال استقلال و جمهوری مستقل اسلوونی را در شرایطی رسمی رقم بزنیم.

رادی خاطر نشان کرد: به منظور کاهش به مخاطره انداختن سلامتی که ممکن است با اجتماعات بزرگتر ایجاد شود، تصمیم بر آن گرفته ام که از میزبانی مراسم و برگزاری دیگر رویدادها برای این مناسبت خاص پرهیز کنم. تصمیم گیری دشواری بود و معتقدم شما به جشن مجازی ما خواهید پیوست.

وی تصریح کرد: بزرگداشت ۳۰ سال استقلال اسلوونی مصادف با دومین دوره ریاست ما در شورای اتحادیه اروپا است که از ژوئیه تا دسامبر سال ۲۰۲۱ برگزار خواهد شد. خرسندم که اعلام کنم اولویت‌های اصلی اسلوونی در دوران ریاست، مقاومت اتحادیه برابر بحران‌ها، مباحثه در مورد خودگردانی استراتژیک اتحادیه اروپا و بهبود اقتصاد اروپا بر اساس تحول دیجیتال و سبز خواهد بود. همچنین به حاکمیت قانون و سبک زندگی اروپایی و نیز به اعتبار و امنیت اتحادیه اروپا، ارتقا ثبات در همسایگی و منافع و ارزش های آن در جهان توجه خواهد شد.

سفیر اسلوونی در تهران ادامه داد: در نقش خود به عنوان ریاست محلی اتحادیه اروپا در ایران، ما بر اساس ارزش‌ها، دستاوردها و تلاش‌های اروپایی عمل خواهیم کرد و تشخیص داده ایم که در این اوضاع آشفته، خرد، همکاری و گفت وگو در مورد موضوعات محلی، منطقه ای و بین المللی و همچنین صبر و اطمینان به دیپلماسی، بیش از پیش مورد نیاز است.

وی تاکید کرد: اسلوونی به طور کامل از برجام حمایت می کند و صمیمانه معتقدم که جامعه بین الملل از تعهدات برجام در تمام جنبه های آن محافظت خواهد کرد و همچنین به کاهش تنش در منطقه کمک خواهد کرد.

 این دیپلمات اسلوونیایی در پیام خود افزود: از طرف جمهوری اسلوونی، از طرف خود و از طرف همکارانم در سفارت، این فرصت را مغتنم شمرده و بهترین ها را برای شما و عزیزانتان آرزو می کنم. سالم و سلامت باشید از حمایت، حسن نیت و دوستی شما سپاسگزارم.

امروز همچنین سفارت اسلوونی در بیانیه ای به مناسبت روز ملی اسلوونی اعلام کرد: روز ملی اسلوونی “روز دولت” برای بزرگداشت رویدادهایی که اسلوونی به طور رسمی استقلال و حاکمیت خود را به دست آورد، جشن گرفته می‌شود. مجلس اسلوونی پس از طرح پیشنهادی منعقده در دسامبر ۱۹۹۰ که به آرا ۹۴.۸ درصد موافق تأسیس اسلوونی مستقل منجر شد، بیانیه استقلال اسلوونی را تصویب کرد.

در این بیانیه آمده است: برای اسلوونی و اسلوونیایی‌ها سال ۱۹۹۱ یک نقطه عطف بود. در آن سال اسلوونی به عنوان یک کشور مستقل و حاکم در نقشه سیاسی جهانی قرار گرفت. استقلال مهمترین تصمیم اتخاذ شده توسط شهروندان اسلوونیایی تلقی می‌شود که ۳۰ سال پیش جنبه تاریخی این فرصت را درک کرده و از آن استفاده کردند. توافق سیاسی حاصل شده توسط احزاب پارلمانی بیانگر یک وحدت سیاسی و بلوغ ملی بود.

این بیانیه می‌افزاید: اسلوونی در ژوئن ۱۹۹۱ به یک کشور مستقل و حاکم تبدیل شد و تا ژانویه ۱۹۹۲ در سطح بین المللی به رسمیت شناخته شد. روابط دیپلماتیک بین جمهوری اسلوونی و جمهوری اسلامی ایران در ۹ مارس ۱۹۹۲ برقرار شد.

در بیانیه سفارت اسلوونی آمده است: در سال ۱۹۹۸ اسلوونی هنگامی که به عنوان عضوی غیر دائم در شورای امنیت سازمان ملل انتخاب شد و همچنین ریاست این شورا را بر عهده گرفت بسیار مورد توجه قرار گرفت. سال ۲۰۰۴ یک نقطه عطف برای اسلوونی بود زیرا این کشور به عضویت اتحادیه اروپا و ناتو درآمد.

 بر اساس بیانیه سفارت اسلوونی در ایرا، در میان کشورهای جدید عضو اتحادیه اروپا، اسلوونی اولین کشوری بود که ارز مشترک یورو را در اول ژانویه ۲۰۰۷ معرفی کرد و اولین کشوری بود که در نیمه اول سال ۲۰۰۸ ریاست شورای اتحادیه اروپا را بر عهده داشت. از ژوئیه تا دسامبر ۲۰۲۱، اسلوونی ریاست شورای اتحادیه اروپا را برای دومین بار بر عهده خواهد داشت.

این بیانیه می افزاید: سیاست خارجی با سازگاری مداوم مشخص می‌شود و باید به شرایط و چالش‌های جدید پاسخ دهد. در آینده اسلوونی قصد دارد مشخصات خود را به عنوان یک حامی قاطع در تلاش برای جلوگیری از هر نوع درگیری افزایش دهد، یک مروج سرسخت احترام به حقوق بشر و حاکمیت قانون، یک مخالف تسلیم‌ناپذیر تروریسم و الگویی برای اجرای اهداف توسعه پایدار.

در این بیانیه آمده است: اسلوونی با به هم پیوند دادن موثر ابعاد اصلی سیاست خارجی تمام تلاش خود را برای کمک به حل بحران های سیاسی، امنیتی و اجتماعی در کشورها و مناطق مختلف که تهدیدی مستقیم برای صلح و امنیت بین المللی است و دلیل اصلی بحران پناهندگان و مهاجران را ارائه می دهد، انجام می دهد.

سفارت این کشور در بیانیه خود تصریح کرد: اسلوونی و ایران همواره از روابط دوستانه برخوردار بوده و گفت وگوی سیاسی باز داشته‌اند. وضعیت فعلی، تحت تأثیر تاخیر در اجرای برجام و همه گیری کووید ۱۹ بر پویایی دوجانبه ما تأثیر گذاشته است. با این حال مهم است که ما گفت وگوهای سیاسی و سایر گفت وگوها را ادامه دهیم. فرصت‌ها جهت تقویت همکاری مان، ریاست محلی اتحادیه اروپا را در نیمه دوم سال ۲۰۲۱، زمانی که سفارت ما نمایندگی کل اتحادیه اروپا را در ایران بر عهده دارد، فراهم می‌آورد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin